''მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის სამართლის იმიტირებული პროცესის შეჯიბრში (EMC2)''
საქართველოს უნივერსიტეტის გუნდი ELSA-ს მიერ ორგანიზებულ "მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის სამართლის იმიტირებული პროცესის შეჯიბრში (EMC2)"
2017 წლის მარტში საქართველოს უნივერსიტეტის გუნდმა მონაწილეობა მიიღო ELSA-ს (ევროპის იურისტ-სტუდენტთა ასოციაციის) მიერ ორგანიზებულ "მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის სამართლის იმიტირებული პროცესის შეჯიბრში (EMC2)".
სამართლის სკოლის გუნდმა მარია შირინიანის, თამარ სიმონიშვილის, თამარ ჭოტაშვილისა და ანა ჭოტაშვილის შემადგენლობით, წარმატებით წარადგინა საქართველოს უნივერსიტეტი. მათ ითამაშეს ედინბურგის უნივერსიტეტის, ბარსელონას უნივერსიტეტისა და მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის დავების გადაწყვეტის სისტემის სახელგანთქმული ექსპერტების წინაშე.
კიევში გუნდებს ჰქონდათ შესაძლებლობა, რომ წარმოედგინათ როგორც მოსარჩელის, ასევე მოპასუხის სიტყვა პანელის წინაშე. პანელი შედგებოდა მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის პროფესიონალებისა და სავაჭრო სამართლის ექსპერტებისგან.
"მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის სამართლის იმიტირებული პროცესის შეჯიბრი (EMC2)"
კონცენტრირებულია სამართლის სპეციფიკურ დარგზე. ამ სფეროს მრავალი დამსაქმებელი მონაწილეობას იღებს კონკურში და ხელს უწყობს სტუდენტებს, რომ დასაქმდნენ მათ კომპანიებში. ეს იყო ძალიან სასარგებლო გამოცდილება საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტებისთვის. ჩვენი გუნდის წევრებმა ღრმად შეისწავლეს სავაჭრო სამართლის საკითხები და გაიუმჯობესეს ზეპირი ადვოკატირების უნარი.

UG Team at the European Law Students Association’s Moot Court on World Trade Organization Law – “EMC2”
In March 2017, UG sent a team to Kiev, Ukraine for the European Law Students Association’s Moot Court on World Trade Organization Law – “EMC2”. In September, the UG team was selected and started preparing.
Maria Shirinyan, Tamar Simonishvili, Tamari Tchotashvili, and Ana Tchotashvili represented UG admirably. They argued in front of distinguished judges from the University of Edinburgh, University of Barcelona, and lawyers from the WTO’s dispute settlement system. One of the judges remarked that she was very impressed with the team’s level of English, as well as our legal arguments; she encouraged the team to help with next year’s team.
In Kiev, the teams had an opportunity to present their oral submissions both for the Complainant and the Respondent in front of a Panel. The Panel consists of WTO professionals and trade law experts.
The EMC2 focuses on a very specific field of law; as a result, many employers in this field participate in this competition and encourage participants to apply to their firms. This was a great experience for the students. Our team members learnt these issues in-depth and also greatly improved their oral advocacy skills.