პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტი
თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტი - ეკონომიკის ფაკულტეტი (ფინანსები და კრედიტი) - ბაკალავრი - 1990-03-09 - 1996-06-20
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი - ბიზნეს ინჟინერინგის ფაკულტეტი - დოქტორი - 2008-01-10 - 2011-03-12
აშშ-ს არმიის ლოგისტიკის უნივერსიტეტი - ლოგისტიკა - მაგისტრი - 2014-03-02 - 2014-11-12
IJSSER - 2021
ANALYSIS AND EVALUATION OF FINANCIAL EDUCATION OF THE POPULATION IN GEORGIA - 2021
Challenges and Perspectives of Corporate Governance in Georgia - 2022
RECENT SCIENTIFIC INVESTIGATION - 11-12-2021
SCIENTIFIC TRENDS AND TRENDS IN THE CONTEXT OF GLOBALIZATION - 21-12-2021
SCIENTIFIC GOALS AND PURPOSES IN XXI CENTURY - 19-01-2022
INTERNATIONAL FORUM: PROBLEMS AND SCIENTIFIC SOLUTIONS - 26-01-2022
RECENT ADVANCES IN GLOBAL SCIENCE - 16-08-2022
DIVERSITY AND INCLUSION IN SCIENTIFIC AREA - 26-08-2022
მიწოდების ჯაჭვის მენეჯმენტი-IREL5245 (  2023/2024; )
ზვიად შანავა (Ph.D.) ზვიად შანავას მიღებული აქვს დოქტორის აკადემიური ხარისხი ეკონომიკაში და გავლილი აქვს სპეციალური კურსები სხვადასხვა მიმართულებით. იგი ამჟამად იკავებს თავდაცვის ინსტიტუციური აღმშენებლობის სკოლის, თავდაცვისა და უსაფრთხოების სასწავლო ანალიტიკური ცენტრის, სტრატეგიული ლიდერობისა და თავდაცვის დაგეგმვის კურსის უფროსის პოზიციას. დაიბადა ქ. ცაგერში 1971 წლის 20 ივნისს, 1992 წლიდან დღემდე მსახურობს საქართველოს შეიარაღებულ ძალებში. სამსახურის პერიოდში მას ეკავა მრავალი საკვანძო თანამდებობა, ტაქტიკურიდან სტრატეგიულ დონემდე. მისი ძირითადი ფუნქციები მოიცავდა თავდაცვის დაგეგმვას, რესურსების მართვას, ლოგისტიკას, მატერიალურ მენეჯმენტს (შესყიდვების მენეჯმენტის ჩათვლით), ადმინისტრაციას და ფინანსებს. ზ. შანავას მიღებული აქვს მონაწილეობა სამშვიდობო მისიებში საზღვარგარეთ: ერაყი, ავღანეთი. ასევე მონაწილეობდა სხვა მხარდამჭერ ოპერაციებში როგორც ქვეყნის შიგნით ასევე ქვეყნის გარეთ. ასევე მონაწილეობა აქვს მიღებული საქართველოსა და აშშ-ს ერთობლივი წვრთნისა და აღჭურვის პროგრამაში. თავისი ძირითადი საქმიანობის პარალელურად იგი ახორციელებს პედაგოგიურ საქმიანობას საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში და უძღვება სხვადასხვა დისციპლინებს, როგორებიცაა: ლოგისტიკა, მიწოდების ჯაჭვის მენეჯმენტი, დისტრიბუცია, ბიზნეს ადმინისტრირება, ეკონომიკის საფუძვლები, ფინანსები და სხვა, როგორც საბაკალავრო ასევე სამაგისტრო პროგრამებზე. ყავს მეუღლე და 3 შვილი განათლება: • 1996 - ივ. ჯავახიშვილის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. ფინანსები და კრედიტი (ბაკალავრიატი); • 2000 - თურქეთის სახმელეთო ძალების სამხედრო სასწავლებელი. ფინანსებისა და ლოგისტიკის მენეჯმენტის პროგრამა. • 2002 – NATO-ს სამხედრო დამკვირვებლის კურსი; პარტნიორობა მშვიდობისათვის სასწავლო ცენტრი. ანკარა, თურქეთის რესპუბლიკა. • 2006 - ნიდერლანდების თავდაცვის სამინისტროს თავდაცვის რესურსების დაგეგმვის კურსი. • 2009 - საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი (GIPA), დიპლომატია და პოლიტიკის სამართალი. • 2011 - საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი, ბიზნეს-ინჟინერინგის ფაკულტეტი, დოქტორანტურა (Ph.D.). • 2014 – აშშ-ს არმიის ლოგისტიკის უნივერსიტეტი, სამხედრო თეატრის ლოგისტიკური დაგეგმვისა და უზრუნველყოფის პროგრამა, ლოგისტიკის მასტერი. • 2021 – საშტაბო სამეთაურო კოლეჯი, უზრუნველყოფის ოპერაციების სასწავლო პროგრამა. სამუშაო გამოცდილება • 1992-1997 - საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო, სამედიცინო სამმართველო, სამხედრო ჰოსპიტალი, საფინანსო განყოფილების უფროსი; • 1997-2001 - საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო, ფინანსების მართვის დეპარტამენტი, სამხედრო ბიუჯეტის დაგეგმვის განყოფილების უფროსის მოადგილე/განყოფლების უფროსი; • 2001-2003 - საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო, საბიუჯეტო სამმართველოს უფროსის მოადგილე; • 2002-2004 - აშშ - საქართველოს ერთობლივი წვრთნისა და აღჭურვის პროგრამა. ბატალიონის შტაბის ოფიცერი, პროგრამის კოორდინატორი; • 2003-2005 - საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო, საფინანსო სახაზინო სამმართველოს უფროსის მოადგილე; • 2005-2007 - გენერალური შტაბის, J4 - ლოგისტიკის დეპარტამენტსი უფროსი; • 2007-2008 - მე-3 ქვეითი ბრიგადის ლოგისტის სამსახურის უფროსი. ერაყის სამშვიდობო მისია, ბრიგადის უზრუნველყოფის ოპერაციები; • 2008-2012 - საქართველოს საგარეო დაზვერვის სპეციალური სამსახური. ადმინისტრაციული დირექტორატი, განყოფილების უფროსი; • 2012-2013 - გაერთიანებული შტაბის J4 - ლოგისტიკის დეპარტამენტის უფროსი. • 2013-2014 - გენერალური შტაბის მრჩეველთა ჯგუფის წევრი, გენერალური შტაბის უფროსის მრჩეველი; • 2014-2015 - გენერალური შტაბის, J 4/8 ლოგისტიკისა და რესურსების დეპარტამენტის უფროსი; • 2015-2016 - ჯარების ლოგისტიკური უზრუნველყოფის სარდლობის, სპეციალური აღჭურვილობისა და ტექნიკის რემონტების განყოფილების უფროსი; • 2016-2017 გენერალური შტაბის ლოგისტის სამსახურის უფროსი; • 2017-2020 - დიპლომატიური სამსახური, თავდაცვის ატაშე ბალტიის ქვეყნებში; • 2020-დან დღემდე - თავდაცვის ინსტიტუციური აღმშენებლობის სკოლის, თავდაცვისა და უსაფრთხოების სასწავლო ანალიტიკური ცენტრის, სტრატეგიული ლიდერობისა და თავდაცვის დაგეგმვის კურსის უფროსი. ასოციაციები: - საქართველოს ლოგისტიკის ასოციაციის ექსპერტი მიწოდების ჯაჭვის მენეჯმენტის და დისტრიბუციის, მულტიმოდალური გადაზიდვების და სატრანზიტო შესაძლებლობების სფეროში; - საქართველოს ექსპედიტორთა ასოციაციის კონსულტანტ-ექსპერტი სამხედრო და ორმაგი დანიშნულების ტვირთების იმპორტის, ექსპორტის, რეექსპორისა და ტრანზიტის გადაზვების საკითხებში; - საერთაშორისო ლოგისტიკური ასოციაციის SOLE-ს წევრი, ლოგისტიკის ექსპერტი (აშშ - ვირჯინია). სერთიფიკატები/დიპლომები: • ფინანსები და საბიუჯეტო მენეჯმენტი; • რესურსების დაგეგმვა; • ლოგისტიკა; • საერთაშორისო სამართალი და დიპლომატია; • სამშვიდობო ოპერაციების სამხედრო დამკვირვებელი; • უზრუნველყოფის ოპერაციების დაგეგმვა. უცხო ენები: ინგლისური, თურქული, რუსული. ჯილდოები: • 2002 - მედალი მხედრული მამაცობისთვის; • 2003 - მედალი მხედრული მამაცობისთვის; • 2008 - აშშ-ს არმიის ქების მედალი ერაყის ოპერაციებში მონაწილეობისათვის; • 2013 - მედალი სამშობლოსათვის თავდადებული; • 2013 - I ხარისხის მედალი სამხედრო ძალებში უმწიკვლო სამსახურისათვის; • 2016 - მედალი სამშობლოსათვის თავდადებული; • 2020 - მედალი სამშვიდობო ოპერაციებში წარმატებული მონაწილეობისათვის; • 2021 - მედალი - საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს აღმშენებლობის საქმეში შეტანილი განსაკუთრებული დამსახურებისათვის. სამხედრო ძალების შემადგენლობაში 30 წლის სამსახურისათვის. სამხედრო წოდება: პოლკოვნიკი ზვიად შანავას მონაწილეობა აქვს მიღებული საერთაშორისო კონფერენციებში და გამოქვეყნებული აქვს პუბლიკაციები: რეგიონალური უსაფრთხოების, საერთშორისო ლოგისტიკური და სატრანზიტო შესაძლებლობების განვითრების, სატრანსპორტო პოლიტიკისა და ლოგისტიკურ საკითხებზე. გააჩნია სამეცნიერო და მენეჯერული მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება.

Zviad SHANAVA (Ph.D.)
Zviad Shanava is currently serving as the strategic leadership and defense planning course director of Defense and Security Training-Analysis Center at Defence Institutional Building school, Ministry of Defense of Georgia. In this capacity, he directs the strategic leadership, national defense planning and resource planning (Logistics, Supply Chain, Finance/budget) management module in the Defense and Security Senior Program. He also oversees students in the faculty and practical exercises and testing process.
Z. Shanava was born in Georgia (Tsageri), on June 20, 1971. He joined military service in 1992 as a lieutenant and is serving in the Georgian Defense Forces.
He has held many key and essential positions, from tactical to strategic. His primary functions are defense resource planning, logistics, material management (include procurement management), and finance. During military service, his areas of responsibility were: Budget planning; Finance; Army medical support; Armament, ammunition and military equipment planning; maintenance; fuel supply; food supply and feeding planning; infrastructure management and development; furniture and inventory delivery; other logistics operations management - including transportation and regional distribution of supplies.
Z. Shanava deployed in support of logistics operations for Iraqi Freedom as a G4/Logistics of an infantry brigade of Georgian armed forces. Also led support operations (sustainment, deployment, and redeployment) for Georgian troops in Afghanistan (ISAF, RSM) and Africa mission in Mali and the Central Africa Republic.
In the framework of US - Georgia government cooperation he was appointed as a program coordinator of the Georgia Train and Equip Program (GTEP). In this capacity, his responsibility was the HQ administration, financial and material management of the program. The GTEP program was an American-sponsored $64-million program aimed at increasing the capabilities of the Georgian armed forces by training and equipping units with light weapons, vehicles, and communications. The program enabled the US to expedite funding for the Georgian military for Operation Enduring Freedom.
In parallel to his primary job he is a professor (Ph.D.) at the Georgian Technical University and teaches subjects, such as Supply Chain Management, Logistics, Distribution, Warehousing, Business Administration, Economics, Finance, etc. at the bachelor and master’s levels.
He is married to Nadejda Shanava, and has three children; Vazha Shanava (25 years) – student of Master's Studies at the University of Tartu (Estonia), Mariam Shanava (18 years) – student of Ilia State University of Georgia (Bachelor program), Nikoloz Shanava - 11 years.
EDUCATION
• 1996 - Ivane Javakhishvili Tbilisi State University of Georgia. Finances and Credit. (Bachelor of Economics)
• 2000 - Military School - Istanbul, Turkey. Financial and Logistic Management Program.
• 2002 - NATO Military Observer Course, PFP Training Center. Ankara, Turkey.
• 2006 - Netherlands Defense Resource Planning Course. Defense Financial Management and PPBS – (Planning, Programming and Budgeting System).
• 2009 GIPA - Georgian Institute of Public Affairs. Tbilisi, Georgia. International Law and Diplomacy.
• 2011 - Georgian Technical University. Tbilisi, Georgia. Economics and Business Engineering (Ph.D.).
• 2014 – US Army Logistic University. Fort Lee, Virginia, TLog - Theater Logistics Planners Program (operational/strategic level). SOLE – Maseter Logisticion.
• 2021 – Command and Staff College of Georgia. Sustainment Operations Training Program.
KEY ASSIGNMENTS
• 1992-1997 Ministry of Defence of Georgia, Medical Command, Military Hospital. Finance Management Branch – Chief;
• 1997-1998 Ministry of Defence of Georgia, Finance Planning Department, Defense Budget Planning branch – deputy;
• 2000-2001 Ministry of Defence of Georgia, Finance planning Department, Defense Budget Planning branch – Chief;
• 2001-2003 Ministry of Defence of Georgia, Finance and Budget Department – deputy;
• 2002-2004 Georgia Train and Equip Program. Infantry Battalion. Program Coordinator - HQ Officer.
• 2003-2005 Ministry of Defence of Georgia, Military Budget Planning Service – deputy.
• 2005-2007 General Staf of GAF, J4 - Logistic Department, Chief.
• 2007-2008 General Staf of Georgian Armed Forces, III infantry brigade – Head of G4/logistics. Participation in Military Peacekeeping Operation in Iraq (Iraqi Freedom). Brigade logistics and Sustainment Management in the theater operation.
• 2008-2012 Georgian Foreign Intelligence Service. Administration Departament. Head of material and resources management branch.
• 2012-2013 Joint Staff of GAF, Head of J4 - Logistics.
• 2013-2014 General Staff of GAF, Adviser of Chief of General Staff – for Logistics, Finance, Material Management, Force Development, Resource planning, Budgeting.
• 2014-2015 General Staff of GAF, Logistic and Resource Planning Department J 4/8 – Chief.
• 2015-2016 Army Logistic Sustainment Command GAF – special equipment and armament maintenance service - Head.
• 2016-2017 General Staff of GAF, Head of J4 - Logistics.
• 2017-2020 Diplomacy Service - defense attache of the Baltic states (Lithuania, Latvia, Estonia).
• 2020 - course director of Defense and Security Training-Analysis Center of Defence Institutional Building, Ministry of Defense of Georgia.
ALSO, HE IS:
- External expert of Georgian Logistics Association, at supply chain management and Distribution, multimodal transportation and assessment of the transit corridors.
- Expert of Association of Freight Forwarders of Georgia, International Movement and Coordination of Hazardous and Dangerous Goods - Export/Import and Transit issues using national transport and infrastructure capabilities in the line of the communication system;
- SOLE - The International Society of Logistics – Demonstration Master Logistician in partnership with the Army Logistics University (USA – Fort Lee, Virginia).