,მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სკოლა
საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი - ქიმიური ტექნოლოგიისა და მეტალურგიის ფაკულტეტი - დოქტორი - 11/17/2014 - 02/23/2018
Analytical evaluation of transformation matrix between functional spaces and its application in obtaining exact solutions of thermo-mechanical stresses in disks - 2021
The 9th International Conference on Fracture Fatigue and Wear (FFW 2021) - 02-08-2021
ლითონური მასალების ციკლური დატვირთვებისადმი ხანგამძლეობის-ბზარების გავრცელებისადმი მედეგობის მათემატიკური მოდელირება - 2019-2021
ლევან ანთაშვილი - მოწვეული ლექტორი - უძღვება მანქანური სწავლების მათემატიკური მეთოდების კურსს. მას აქვს დოქტორის აკადემიური ხარისხი მასალათმცოდნეობაში და მონაცემთა მეცნიერების სფეროში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. კარიერის განმავლობაში, სხვადასხვა ორგანიზაციებში ახდენდა მანქანური სწავლების მეთოდების გამოყენებას როგორც ბიზნეს ამოცანების, ისე სამეცნიერო კვლევების კონტექსტში. წლების მანძილზე ხელმძღვანელობდა ტექნოლოგიური პროცესების მათემატიკური მოდელირების გუნდს, რომელიც გულისხმობს როგორც დეტერმინისტულ მოდელებთან მუშაობას (ჩვეულებრივი და კერძოწარმოებულიანი დიფერენციალური განტოლებები), ისე თანამედროვე, მანქანური სწავლებაზე დაფუძნებულ სტატისტიკურ მოდელების აგებას. იგი ასევე წარმოადგენს მრავალი სამეცნიერო მოხსენებისა და პუბლიკაციის ავტორს/თანავატორს.

Analytical evaluation of transformation matrix between functional spaces and its application in obtaining exact solutions of thermo-mechanical stresses in disks - 2021
The 9th International Conference on Fracture Fatigue and Wear (FFW 2021) - 02-08-2021
Mathematical model for fatigue life – resistance to crack propagation – of metallic structures - 2019-2021
Levan Antashvili is an invited lecturer teaching the course Mathematical Methods for Machine Learning. He holds a Ph.D. in Materials Science and has several years of experience in data science. He is one of the principal contributors to the model validation extension of the end-to-end AutoML pipeline developed by the Risk Modeling Data Science Team at TBC Bank, Georgia. He is a pioneer in applying machine learning techniques to both business applications and scientific research, with extensive experience leading teams in the mathematical simulation of technological processes. His work spans deterministic models (ODEs, PDEs) and data-driven statistical models using modern machine learning frameworks. He is also the author and co-author of multiple scientific publications and conference presentations.