| პროგრამა: | ფსიქოლოგია 2016 |
| პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: | ააკადემიური უმაღლესი განათლების პირველ საფეხურზე (საბაკალავრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გავლისა და პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე. |
| პროგრამის მიზანი: | პროგრამის მიზანია მოამზადოს მაღალი კომპეტენციის მქონე ფსიქოლოგები რომელთა ცოდნაც დაფუძნებული იქნება ლებერალურ-ჰუმანურ ღირებულებებზე და აღჭურვილი იქნება პატიოსანი შრომით წარმატების მიღწევაზე. ფსიქოლოგიის საბაკალავრო პროგრამის მიზანია მოამზადოს ფართო პროფილის ფსიქოლოგები, რომლებსაც ექნებათ ცოდნა მეცნიერული ფსიქოლოგიის ძირითად სფეროების; ძირითად ფსიქიკურ პროცესების და მათთვის დამახასიათებელი კანონზომიერებების; ადამიანის ფსიქიკური განვითარების ეტაპების და მათი თავისებურებების, სოციალურ სინამდვილეში არსებული პიროვნებათშორისი და ჯგუფთაშორის ურთიერთობების კანონზომიერებების; პიროვნების არსის და მისი შემსწავლელი თეორიების, განწყობის ზოგადფსიქოლოგიური თეორიის მიხედვით ადამიანის ქცევის მიზენშეწონილობის შესახებ; და აგრეთვე, - შეეძლებათ პროფესიული ეთიკის ფარგლებში კვლევის წარმოების ზოგადი პრინციპების გამოყენების, კვლევის თავისებურებებისა და კონკრეტული მეთოდების შერჩევის, რეალური ემპირიული კვლევის დაგეგმვის, ჩატარებისა და მიღებული მონაცემების დამუშავებისა და გააანალიზების უნარი. პროგრამის კურსდამთავრებულებს შეეძლებათ დასაქმდნენ ფსიქოლოგ-ასისტენტისა და დამხმარე ფსიქოლოგის პოზიციაზე ისეთ სფეროებში, როგორიცაა ნებისმიერი სახელმწიფო და კერძო ორგანიზაციის (ბანკები, კორპორაციები, სამინისტროები, სააფთიაქო ქსელები, მაღაზიათა ქსელები) ადამიანური რესურსების მართვის სამსახურები, საბავშვო ბაღები და სკოლები, ტრენინგ-ცენტრები, კვლევითი ორგანიზაციები, სასწავლო დაწესებულებების ფსიქოლოგ-კონსულტანტთა სამსახურები, ბავშვთა და მოზრდილთა საკონსულტაციო და სარეაბილიტაციო ცენტრები და კლინიკები. |
ცოდნა და გაცნობიერება კურსდამთავრებულს ექნება:
უნარი კურსდამთავრებულს ექნება: უნარი კურსდამთავრებულს ექნება: უნარი კურსდამთავრებულს ექნება: პასუხისმგებლობა და ავტონომიურობა კურსდამთავრებულს ექნება: პასუხისმგებლობა და ავტონომიურობა კურსდამთავრებულს ექნება: უნარი კურსდამთავრებულს ექნება:

| Program name: | Psychology 2016 |
| Program permission: | <p><strong>Admission criteria/ prerequisite</strong><strong> (</strong><strong>for the citizens of Georgia):</strong> <strong> </strong><br /> The students are enrolled on the bachelor programs on the basis of the results of the national entrance exams or on the basis of the decree №224/ნ (December 29, 2011) of the Minister of Education and Science of Georgia, on the basis of the administrative registration and the decree of the Rector. <strong> </strong></p> <p><strong>Admission criteria/ prerequisites (for the foreign country citizens):</strong> <br /> Foreign entrants who completed secondary education abroad or got the education equivalent to it, or/and completed the last two years of secondary education abroad , or students, who lived abroad during last two or more years and studied abroad in higher educational institutions accredited in compliance with the legislation of the host country can be enrolled in the program without taking national entrance exams on the basis of the decree № 224 / ნ (December 29, 2011) of the Minister of Education and Science of Georgia. If the entrants don’t have English language Certificate FCE (First Certificate in English) the language competence (B2 – Intermediate ) is proved on the basis of the University exam in English with the minimal passing rate 60%. </p> |
| Program goals: | The main goal of the program is to introduce to students major domains of scientific psychology. In particular, it aims: (a) To present contemporary points of views of human perception, learning and thinking, human interactions, development through life span, motivation dynamics, and similarities and differences between people; (b) Familiarization of students with general principles, research planning process characteristics and particular methods of scientific research in psychology with are used for gaining and accumulating factual empirical knowledge; (c) To introduce the conceptual frameworks in which existing empirical knowedge is accumulated and organized; (d) To present the norms of professional ethics and transfer skills of conducting profes |
Knowledge and understanding Graduate will be able to: Skills Graduate will be able to: Skills Graduate will be able to: Skills Graduate will be able to: Responsibility and autonomy Graduate will be able to: Responsibility and autonomy Graduate will be able to: Skills Graduate will be able to: Responsibility and autonomy Graduate will be able to: |