პროგრამა: ინგლისური ფილოლოგია (ინგ) 2016
პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა: პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა (საქართველოს მოქალაქეებისათვის): აკადემიური უმაღლესი განათლების პირველ საფეხურზე (საბაკალავრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების ან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის №224/ნ (2011 წლის 29 დეკემბერი) ბრძანების შესაბამისად, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გავლისა და უნივერსიტეტის პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე. პროგრამაზე დაშვების წინაპირობა (უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისათვის): უცხოელმა აბიტურიენტებმა, რომლებმაც მიიღეს სრული ზოგადი საშუალო განათლება საზღვარგარეთ ან მისი ექვივალენტი, ან/და ზოგადი საშუალო განათლების ბოლო ორი წლის განმავლობაში ისწავლეს საზღვარგარეთ, ან სტუდენტები, რომლებიც უცხო ქვეყანაში ცხოვრობდნენ ბოლო ორი ან მეტი წლის განმავლობაში და სწავლობენ საზღვარგარეთ მასპინძელი ქვეყნის კანონმდებლობით აღიარებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო ინსტიტუტებში შეძლებენ პროგრამაში ჩარიცხვას ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარების გარეშე № 224 / ნ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო (29 დეკემბერი, 2011) ბრძანების თანახმად. იმ შემთქვევაში თუ აბიტურიენტს არ აქვს ინგლისური ენის სერთიფიკატი FCE (First Certificate in English), TOEFL IBT – მინიმალური ქულა 72, IELTS – მინიმალური ქულა 6, ინგლისური ენის კომპეტენცია დგინდება საუნივერსიტეტო გამოცდით (მინიმალური ბარიერი 60%).
ითვალისწინებს რა ფილოლოგიის სფეროს კომპლექსურობას, პროგრამის მიზნია კურსდამთავრებულს:
1. მისცეს ლინგვისტიკისა და ლიტერატურათმცოდენობის კონცეპტუალურ აპარატის, მეთოდოლოგიური და თეორიული საფუძვლების თავისებურებების, ინგლისური ენის სტრუქტურის, ინგლისური ენის ისტორიული განზომილებებისა და ბრიტანული კულტურის მახასიათებლების, ენას, აზროვნებას, საზოგადოებას, კულტურასა და ლიტერატურას შორის არსებულ მიმართებათა სპეციფიკის, ლინგვისტიკისა და ლიტერატურათმცოდენობის კონცეფციებისა და თეორიების, ლიტერატურული ჟანრების განვითარების თავისებურებების ცოდნა;
2. გააცნოს ინგლისური და ამერიკული ლიტერატურის ისტორიისა და განვითარების კანონზომიერები;
3. გამოუმუშაოს ინგლისური ენის კომპეტენტური გამოყენებისათვის შესაბამისი სირთულის, მკაფიოდ სტრუქტურირებული კომპლექსური ზეპირი და წერილობითი ტექსტის ადეკვატური აღქმისა და პროდუცირებისათვის რელევანტური კომუნიკაციური სტრატეგიების, აკადემიური წერის ძირითადი პრინციპებისა და (APA) აკადემიური სტილის სტანდარტების გამოყენების, სხვადასხვა კომუნიკაციურ კონტექსტში ადეკვატური კომუნიკაციური ქმედების განხორციელების, კომპლექსურ საკითხებთან დაკავშირებით საკუთარი კრიტიკული მოსაზრების ფორმულირებისა და პრეზენტაციის, უნარ-ჩვევები;
4. ჩამოუყალიბოს მეორე ევროპული (სავალდებულო ასარჩევი) ენის დამოუკიდებელი გამოყენებისათვის რელევანტური გრამატიკული ნორმებისა და ლექსიკური მარაგის ადეკვატური აღქმისა და გამოყენების უნარ-ჩვევები;
5. შესაწავლოს სწავლის, სწავლებისა და შეფასების სტარტეგიების, მეთოდებსა და მიდგომების ადეკვატური გამოყენების უნარ-ჩვევები;
6. განუვითაროს პასუხისმგებლობის გრძნობა საკუთარ პროფესიულ განვითარებაზე მის მიერ მომზადებულ ნაშრომებში (რეფერატი, მცირე კვლევა, საბაკალავრო ნაშრომი (სავალდებულო არჩევითი) შედეგების რეპრეზენტაციისას ეთიკური ნორმებისა და აკადემიური პატიოსნების დაცვის გზით.
პროგრამის მიზანი შესაბამისობაშია საქართველოს უნივერსიტეტის მისიასთან, რომელიც შემდეგნაირად ჟღერს: “ცოდნის წარმოება და პიროვნების განათლება, რაშიც ვგულისხმობთ ადამიანში ლიბერალურ-ჰუმანური ღირებულებების გაღვივებას, და მის აღჭურვას კეთილსინდისიერი შრომით წარმატების მისაღწევად საჭირო ცოდნითა და უნარებით”. მისია მიღწევადია და აკადემიური პატიოსნების სტანდარტებისა და შრომაზე დაფუძნებული პროფესიული საქმიანობითა თუ მეცნიერული მიღწევებით განაპირობებს საზოგადოების ჯანსაღ, ჰუმანურ და დემოკრატიულ განვითარებას სახელმწიფოსა და ზოგადად, კაცობრიობის საკეთილდღეოდ.მიზნის მიღწევას ემსახურება საბაკალავრო სწავლების დონისათვის შესაბამისი კვლევითი და პრაქტიკული უნარების ფორმირება, რაც უზრუნველყოფილია პროგრამის თეორიული და პრაქტიკული კურსების სინთეზით.
სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლება მიზანმიმართულია შემოქმედებითი აზროვნების ჩამოყალიბებაზე, სტუდენტის მრავალმხრივი ინტერესებისა და მოთხოვნების დაკმაყოფილებაზე, სტუდენტისათვის აკადემიური პატიოსნების სტანდარტების, ეთიკური და პროფესიული ნორმების, ეროვნული და ზოგადსაკაცობრიო ღირებულებების გათავისებისათვის საჭირო უნარ-ჩვევათა ფორმირებაზე. პროგრამის ფარგლებში ჩამოყალიბებული კომპეტენციები კურსდამთავრებულს აძლევს დასაქმების შესაძლებლობას გამომცემლობებში, მასობრივი კომუნიკაციის საშუალებათა სისტემასა და იმ კომპანიებში, სადაც არსებობს მოთხოვნა ინგლისურენოვან კომუნიკატორზე. შრომითი ბაზრის ცვალებადი მოთხოვნების გათვალისწინებით, პროგრამაში ინტეგრირებულია ინგლისური ენის სწავლებისათვის საჭირო კომპეტენციათა ჩამოყალიბებაზე ორიენტირებული საგნები. ინგლისური ფილოლოგიის საბაკალავრო პროგრამა უზრუნველყოფს ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა თანამედროვე სტანდარტების შესაბამის სწავლებას და კონკურენტუნარიანი პროფესიონალების მომზადებას დარგის ფართო ცოდნით. პროგრამა აძლევს კურსდამთავრებულს შესაბამისი და მომიჯნავე სპეციალობებით სწავლის გაგრძელების შესაძლებლობას რაც უზრუნველყოფილია პროგრამაში ჩართული აკადემიური რესურსითა და სასწავლო კომპონენტებით.
კურსდამთავრებული
იცნობს:
• ლინგვისტიკისა და ლიტერატურათმცოდენობის კონცეპტუალურ აპარატს, მეთოდოლოგიურ და თეორიულ საფუძვლებს;
• ინგლისური ენის სტრუქტურის, ინგლისური ენის ისტორიული განზომილებებისა და ბრიტანული კულტურის მახასიათებლებს;
• ინგლისური და ამერიკული ლიტერატურის ისტორიისა და განვითარების კანონზომიერებს;
• ინგლისური ენის კომპეტენტური და მეორე ევროპული (სავალდებულო ასარჩევი) ენის დამოუკიდებელი გამოყენებისათვის რელევანტური გრამატიკული ნორმებისა და ლექსიკური მარაგის სპეციფიკას;
• აკადემიური წერის ძირითად პრინციპებსა და (APA) აკადემიური სტილის სტანდარტებს;
• სწავლის, სწავლებისა და შეფასების სტარტეგიებს, მეთოდებსა და მიდგომებს;
• მსოფლიო ისტორიის ძირითად პერიოდებს.
აღწერს:
• ენას, აზროვნებას, საზოგადოებას, კულტურასა და ლიტერატურას შორის არსებულ მიმართებათა სპეციფიკას;
• ლინგვისტიკისა და ლიტერატურათმცოდენობის კონცეფციებისა და თეორიების, ლიტერატურის თეორიის სისტემის ფუნქციონირებისა და ლიტერატურული ჟანრების განვითარების თავისებურებებს.
კურსდამთავრებული:
• ახდენს ფილოლოგიის სფეროსათვის რელევანტური მეთოდებისა და პრინციპების (ფონემური და მორფემული ანალიზის პრინციპები, ტრანსფორმაციული ანალიზის მეთოდი, ჰიპონიმიის პრინციპი, ტექსტის ჰერმენევტიკური ანალიზი და ლიტერატურული კრიტიციზმის პრინციპები და ა.შ.) გამოყენებით მიღებული შედეგების ანალიზსა და სინთეზს;
• ინგლისურ ენაზე მკაფიოდ სტრუქტურირებული კომპლექსური ზეპირი და წერილობითი ტექსტის პროდუცირებისას იყენებს რელევანტურ კომუნიკაციურ სტრატეგიებს, აყალიბებს რელევანტურ არგუმენტებს და ლოგიკურად ასაბუთებს საკუთარ კრიტიკულ მოსაზრებას კომპლექსურ საკითხებთან დაკავშირებით, ახორციელებს ადეკვატურ კომუნიკაციურ ქმედებას სხვადასხვა კომუნიკაციურ კონტექსტში;
• მეორე ევროპულ ენაზე თანმიმდევრულად აღწერს მოვლენებს, საკუთარ გამოცდილებასა და შთაბეჭდილებებს სინტაქსურად გამართული და აზრობრივად ჩამოყალიბებული წინადადებებით ნაცნობი თემატიკის ფარგლებში;
• იყენებს სწავლისა და სწავლების მეთოდებსა და სტრატეგიებს, სფეროსათვის რელევანტური თეორიების, მეთოდებისა და მიდგომების (სწავლისა და სწავლების თეორია, ბიჰეივიორისტული თეორიები, კოგნიტური განვითარების თეორიები და აშ.) ანალიზის შედეგად აყალიბებს ცოდნაზე დაფუძნებულ ლოგიკურ დასკვნას რეალური თუ ჰიპოთეტური სიტუაციების შესახებ;
• ფილოლოგიის სფეროსათვის რელევანტურ საკითხებზე არგუმენტირებული დასკვნის ჩამოყალიბების მიზნით იძიებს ინფორმაციას სხვადასხვა წყაროდან, ახდენს საკითხთა თანმიმდევრულად, ნათლად ფორმულირებასა და პრეზენტაციას როგორც სპეციალისტებთან (ფილოლოგები, ენის მასწავლებლები), ისე არასპეციალისტებთან (ფართო საზოგადოება) თანამედროვე საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების მიზნობრივი გამოყენებით.
• ითვისებს რა ინგლისური ფილოლოგიის კომპლექსურ სააზროვნო სივრცეს, იღებს პასუხისმგებლობას პროფესიულ განვითარებაზე მის მიერ მომზადებულ ნაშრომებში (რეფერატი, მცირე კვლევა, საბაკალავრო ნაშრომი (სავალდებულო არჩევითი) მონაცემთა ანალოგიზაცია/კონტრასტირების, სინთეზირებისა და შედეგების რეპრეზენტაციის, ასევე აკადემიური პატიოსნების სტანდარტების დაცვის გზით.

Program name: English Philology 2016 (ENG)
Program permission: Program permission: Admission criteria/ prerequisite (for the citizens of Georgia): The students are enrolled on the bachelor programs on the basis of the results of the national entrance exams or on the basis of the decree №224/ნ (December 29, 2011) of the Minister of Education and Science of Georgia, on the basis of the administrative registration and the decree of the University presidents. Admission criteria/ prerequisites (for the foreign country citizens): Foreign entrants who completed secondary education abroad or got the education equivalent to it, or/and completed the last two years of secondary education abroad, or students, who lived abroad during last two or more years and studied abroad in higher educational institutions accredited in compliance with the legislation of the host country can be enrolled in the program without taking national entrance exams on the basis of the decree № 224 / ნ (December 29, 2011) of the Minister of Education and Science of Georgia. If the entrants don’t have English language Certificate FCE (First Certificate in English), TOEFL IBT – at least score 72, IELTS – at least score 6, the language competence (B2) is proved on the basis of the University exam in English with the minimal passing rate 60%.
Considering complexity of the field of philology, the program is designed to:
1. provide the graduate with the knowledge of the conceptual apparatus of linguistics and literary studies, methodological and theoretical foundations, the structure of the English language, the historical dimensions of the English language and the characteristics of British culture, the specifics of the relations between language, thought, society, culture and literature, the concepts and theories of linguistics and literary studies, peculiarities of the development of literary genres;
2. introduce the regularities of the history and development of English and American literature;
3. develop the skills for applying the communicative strategies relevant for the competent use of the English language, comprehending and producing clearly structured complex oral and written texts adequately by considering the basic principles and standards of academic writing style (APA), performing adequate communicative actions in various communicative contexts, as well as for formulating and presenting one's own critical opinion on complex issues;
4. form the skills for adequate perception and use of relevant grammatical norms and vocabulary for the independent use of the second European (compulsory optional) language;
5. mold the skills for the adequate use of learning, teaching and assessment strategies, methods and approaches;
6. develop a sense of responsibility for one’s own professional development by adhering to the ethical norms and standards of academic honesty in preparing one’s own works (abstract, small research, bachelor's thesis (mandatory elective)) and representing the results.
The program is in full compliance with the university mission – “to be engaged in the process of knowledge production and person’s education. Here we imply the cultivation of liberal-humane values among people and their provision with the necessary knowledge and skills requisite to success by means of an honest labor “. The mission is attainable due to the standards of academic honesty, practice-based professional activities, as well as due to the scientific advancements supporting sound, human and democratic development of the society to favor eventually well-being of the nation and humankind. Development of the research and practical skills relevant to the Bachelor’s competence, provided by the synthesis of the theoretical and practical courses, supports achievement of the program goals. Student-oriented teaching is aimed at developing creative thinking, meeting the students’ diverse interests and demands, forming the skills required to adhere to the standards of academic honesty, ethical and professional norms, and shaping the skills needed for accepting national and international values. The competences developed in the premises of the program enable the graduate to be employed in publishing houses, the system of the means of mass communication and in the companies where the demand for English-language communicator is evidenced. Considering the changing demands of the labor market, the subjects focused on the development of the English language teaching competences are integrated in the program. The bachelor program of the English Philology provides the students with the knowledge meeting the modern standards of the humanitarian thought and equips future marketable professionals with the extensive knowledge of the philological and adjacent fields. The program provides the graduate with the opportunity to continue studies on the adjacent specialties. The mentioned opportunity is provided by academic staff and educational components integrated in the program.
After the program completion, the graduate:
Knows:
• The conceptual apparatus, methodological and theoretical fundaments of linguistics and literary studies;
• The structure of the English language, the markers of historical dimensions of the English language and specifics of the British culture;
• The regularities in the history and development of English and American literature;
• The specifics of grammatical norms and vocabulary relevant to the competent use of English and independent use of second European (compulsory elective) language;
• The basic principles of academic writing and (APA) academic style standards;
• Learning, teaching and assessment strategies, approaches, theories and methods;
• The main periods of World History.
Describes:
• The specifics of the relationship between language, society, culture and literature;
• The specifics of the concepts and theories of linguistics and literary studies, as well as the peculiarities of functioning the system of literary theory and the development of literary genres.
• Analyses and synthesizes the results obtained by applying the methods and principles relevant to the field of philology (the principles of phonemic and morphemic analysis; the method of transformational analysis; the principle of hyponymy; hermeneutical analysis of the text and the principles of literary criticism etc.);
• While producing clearly structured, complex oral and written texts in English, applies relevant communicative strategies, constructs relevant arguments and logically substantiates one's own critical views on complex issues, conducts adequate communicative activities in different communicative contexts;
• When producing oral and written texts in second European language, consistently describes the events, one's own experiences and impressions within the framework of a familiar topic with syntactically correct and well-developed meaningful sentences;
• Applies teaching and learning methods and strategies, develops knowledge-based logical judgments about real and hypothetical situations while analyzing the approaches, theories and methods of the professional sphere (Theories of development: Theory of teaching and learning; Behavioral Theories; Theories of cognitive development etc.);
• Searches for the material in different recourses to develop well-grounded conclusions, delivers information to professionals (philologists), as well as non-professionals (general public) by applying modern information technologies in formulating and presenting clearly and consistently the issues relevant to the field of philology.
• Realizing the complexity of the field of English philology and adhering to the standards of academic honesty, takes responsibility for professional development by comparing, contrasting, synthesizing and representing the data in the papers prepared by him/her (term paper, small research, bachelor thesis in philology (compulsory optional)).