მისანიჭებელი კვალიფიკაცია: |
სადოქტორო პროგრამაზე მიიღებიან მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირები ჰუმანიტარულ, სოციალურ და ქცევით, ინტერდისციპლინურ ან სამართლის მეცნიერებებში, რომლებიც შეძლებენ ინგლისური ენის არანაკლებ B2 (Intermediate) დონეზე ფლობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (ინგლისური ენის ცოდნის დამადასტურებელი საერთაშორისო სერტიფიკატი; ან შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ გაცემული სერტიფიკატი - Certus; ან ინგლისურენოვანი საბაკალავრო ან სამაგისტრო პროგრამის დასრულების დამადასტურებელი დიპლომი/დანართი ან ცნობა; ან შიდასაუნივერსიტეტო გამოცდა ინგლისურ ენაში) და კვლევის კონცეფციის წარმოდგენას და გაივლიან გასაუბრებას სპეციალობაში (გასაუბრების თემატიკა განთავსებულია ვებგვერდზე).
ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის საბჭო გადაწყვეტილების მიღებისას ითვალისწინებს:
ა) კანდიდატის კვლევით უნარებს;
ბ) კონცეფციისა და თემატიკის შესაბამისობას სკოლის სამეცნიერო თემატიკასა და ადამიანურ და მატერიალურ რესურსთან.
პირობები და პროცედურები უცხო ქვეყნის მოქალაქესთან, შიდა და გარე მობილობის წესთან დაკავშირებით მოცემულია საქართველოს უნივერსიტეტის დოქტორანტურის დებულებაში ვებ-გვერდზე: https://ug.edu.ge/ge/sauniversiteto-debuleba-full/100 |
პროგრამის მიზანი: |
პროგრამის მიზანია მოამზადოს, ისტორიის სხვადასხვა ქვედარგში (საქართველოს ისტორია, ახლო აღმოსავლეთის ისტორია, ევროპისა და ამერიკის ქვეყნების ახალი და უახლესი ისტორია - გამომდინარე დოქტორანტის არჩევანიდან), მაღალკვალიფიციური სპეციალისტი, რომელსაც შეუძლია:
- დამოუკიდებელი სამეცნიერო კვლევა, რითაც ხელს შეუწყობს ისტორიის სფეროში ახალი ცოდნის შექმნასა და დანერგვას, ისტორიის დარგის განვითარებას საქართველოში, მის ინტერნაციონალიზაციასა და ინტეგრაციას საერთაშორისო აკადემიურ წრეებში;
- მოამზადოს და ასწავლოს დარგის ცალკეული დისციპლინები უმაღლეს სასწავლო დაწესებულებაში;
- იყოს კონკურენტუნარიანი შრომით ბაზარზე.
დასაქმების სფერო: ისტორიის დოქტორს შეუძლია დასაქმდეს როგორც მკვლევარი ან/და პედაგოგი სამეცნიერო–კვლევით და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებში, შესაბამისი პროფილის სახელმწიფო და არასამთავრობო სტრუქტურებში, ორგანიზაციებში, ფონდებში, ბიბლიოთეკებში, არქივებში, მუზეუმებში, ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტში, საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულ სააგენტოში, ხელნაწერთა ეროვნულ ცენტრში, ტურიზმისა და მასმედიის სფეროში, გამომცემლობებში.
კურსდამთავრებული:
- წარმოაჩენს ისტორიის მის მიერ არჩეულ ქვედარგში (საქართველოს ისტორია, ახლო აღმოსავლეთის ისტორია, ევროპის და ამერიკის ქვეყნების ახალი და უახლესი ისტორია) სფეროს უახლეს მიღწევებზე დაფუძნებულ ცოდნას, რომელიც დარგის განვითარების კანონზომიერებათა და უახლესი კონცეფციების გათვალისწინებით, ამ ცოდნის გაფართოებისა და იმპლემენტირების საშუალებას იძლევა;
- განსაზღვრავს და აყალიბებს მეცნიერების ფილოსოფიის ისეთ საკვანძო საკითხებს, როგორიცაა: სამყაროს მეცნიერული სურათის ტიპები, მათი სტრუქტურული თავისებურებები და ფუნქციები; სამყაროს მეცნიერული სურათის ევოლუცია; ევოლუციური პარადიგმების თავისებურებები; ისტორიული, სისტემური, სოციოლოგიური და ანთროპოცენტრისტული პარადიგმების არსი; მეცნიერული პარადიგმების ცვლის მიზეზები;
- განსაზღვრავს საუნივერსიტეტო სალექციო კურსების მომზადებისა და წარმართვის პრინციპებს და ტექნოლოგიების ცოდნა სწავლება/შეფასების თანამედროვე სტრატეგიების გათვალისწინებით;
- განიხილავს თვისებრივი კვლევის მეთოდებს და არჩევს საკვლევი თემისთვის რელევანტურ მეთოდს/მეთოდებს, რომელიც/რომლებიც იძლევა ვალიდურ შედეგს.
- კრიტიკულად აანალიზებს და ობიექტურად აფასებს ქართულ და/ან უცხოურ ისტორიოგრაფიაში არსებულ ახალ მიდგომებსა და განსხვავებულ პოზიციებს, დამოუკიდებლად განსაზღვრავს ისტორიის სამეცნიერო სფეროსთვის აქტუალურ თემატიკას, არჩევს, იძიებს და იყენებს შესაბამის ისტორიულ წყაროებს და უახლეს მიღწევებს, გამოთქვამს ვარაუდს და ჰიპოთეზებს და იმუშავებს (ახალი ფაქტებით დამოწმებული) კომპლექსური პრობლემის დამოუკიდებლად, მაქსიმალურად სწორი და ეფექტური გადაწყვეტის გზებს;დამოუკიდებლად გეგმავს და ანხორციელებს კვლევას; ობიექტურად აფასებს არსებულ ცოდნასა და ღირებულებებს და კვლევითი და ანალიტიკური მიდგომებით ქმნის ახალ ცოდნას;
- წარმოადგენს ნათლად და დასაბუთებულად ისტორიის სფეროს პრობლემური და აქტუალურ საკითხებს წერილობითი (რეფერირებად პუბლიკაციებში) და ზეპირი ფორმით (პრეზენტაცია, დებატები, კონფერენციები და ა.შ.) სამეცნიერო ტიპის ტექსტების შექმნისა და გაფორმების ყველა სტანდარტს დაცვით, მშობლიურ და ინგლისურ ენაზე პროფესიულ და აკადემიურ საზოგადოებასთან, ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე ამ საკითხებზე არსებული კვლევების კონტექსტში;
- აფასებს სწავლების თანამედროვე სტრატეგიებსა და მეთოდებს, ირჩევს და უპირატესობას ანიჭებს მათგან ყველაზე ეფექტურს სასწავლო პროცესში სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლების მთავარი პრინციპების დანერგვისათვის, სასწავლო კურსების, სასწავლო-მეთოდური მასალის, დამოუკიდებლად მომზადებისა და იმპლემენტაციისათვის სასწავლო-საგანმანათლებლო სივრცეში.
- სფეროსთვის აქტუალური ინფორმაციის სინთეზირების საფუძველზე ქმნის მეცნიერული ღირებულების მქონე სადოქტორო ნაშრომს და პუბლიკაციებს აკადემიური და პროფესიული კეთილსინდისიერების დაცვით;
- პატივს სცემს განსხვავებულ აზრს და კულტურათა მრავალფეროვნებას და ამკვიდრებს აკადემიური ან/და პროფესიული ეთიკის პრინციპებს.

Program name: History
Program permission: Individuals holding a master's degree or a commensurate academic qualification in the fields of humanitarian, social and behavioral sciences, interdisciplinary studies, or legal studies, and who demonstrate a minimum English language proficiency level of B2 (upper-intermediate) as substantiated by a certificate issued by the Certus Document Center, shall be eligible for admission to the doctoral program. Alternatively, applicants may provide a diploma, attachment, or official notification confirming their completion of a Bachelor's or Master's program conducted in the English language. The Board of the School of Arts and Humanities evaluates candidates based on the following criteria: a) Assessment of the candidate's research aptitude. b) Evaluation of the alignment between the proposed research proposal and subject matter with the scientific scope and available human and material resources within the school. For more details, see:https://ug.edu.ge/ge/sauniversiteto-debuleba-full/100
The program aims at training a highly qualified specialist in various sub-fields of history (history of Georgia, history of the Middle East, modern and contemporary history of European and American countries - depending on the choice of the doctoral candidate), who can:
• Independently conduct scientific research, thus contribute to the production and implementation of newly acquired knowledge in the field of history as well as to the development of the field of history in Georgia, its internationalization and integration in international academic circles;
• Prepare and teach separate disciplines of the field in higher educational institution;
• Be competitive in the labor market.
The postgraduate:
• Based on the latest achievements of the field, presents knowledge in the subfield of history chosen by him/her (history of Georgia, history of the Middle East, modern and contemporary history of European and American countries), which, taking into account the regularities of the development of the field and the latest concepts, allows for the expansion and implementation of the knowledge;
• Defines and formulates the significant issues of the philosophy of science such as: the types of scientific world views, their structural features and functions; the evolution of the scientific world views; the peculiarities of evolutionary paradigms; the essence of historical, systemic, sociological and anthropocentric paradigms; the reasons for changing scientific paradigms;
• Determines the principles of preparation and conducting of university lecture courses as well as applies the knowledge of technologies, considering modern strategies of teaching/assessment;
• Considers qualitative research methods and selects the method/methods relevant to the research topic providing valid results.
• Critically analyzes and objectively evaluates new approaches and different positions in Georgian and/or foreign historiography, independently determines relevant topics for the scientific field of history; selects, investigates and applies relevant historical sources and latest achievements, expresses assumptions and hypotheses and works out (verified by new facts) the ways of solving a complex problem independently, correctly and efficiently; independently plans and carries out the research; objectively evaluates existing knowledge and values and creates new knowledge applying appropriate research and analytical approaches;
• Presents clearly and reasonably problematic issues of the field of history in written (in refereed journals) and orally (presentation, debates, conferences, etc.) in compliance with all standards of producing and formatting scientific texts in native and English language with the professional and academic community, in the context of existing studies on the issues at the local and international levels;
• evaluates modern strategies and methods of teaching, selects the most effective ones for the introduction of the main principles of student-oriented teaching in the academic process, for independent preparation and implementation of training courses, teaching-methodical material in the training-educational space.
• In synthesizing relevant information of the field, creates doctoral theses and publications with scientific value while maintaining academic and professional integrity;
• Respects divergent opinions and cultural diversity and upholds principles of academic and/or professional ethics.