ლევან ჭაბაშვილი გერმანიის არქეოლოგიის ინსტიტუტის წევრ-კორესპონდენტად აირჩიეს
საქართველოს უნივერსიტეტის ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ასოცირებული პროფესორი, ლევან ჭაბაშვილი გერმანიის არქეოლოგიის ინსტიტუტის წევრ-კორესპონდენტად აირჩიეს.
გერმანიის არქეოლოგიის ინსტიტუტი 1829 წელს დაარსებული სამეცნიერო ორგანიზაციაა, რომელიც მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში სამეცნიერო პროექტებს ახორციელებს.
წევრ-კორესპონდენტად არჩევა, გამოხატავს პატივისცემას იმ მეცნიერთა მიმართ, რომლებიც განსაკუთრებით მჭიდროდ თანამშრომლობენ ინსტიტუტთან. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს უნივერსიტეტის ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის არქეოლოგიის, ანთროპოლოგიისა და ხელოვნებათმცოდნეობის დეპარტამენტი, 2020 წლიდან, აქტიურად თანამშრომლობს გერმანიის არქეოლოგიის ინსტიტუტთან .
საქართველოს უნივერსიტეტისა და გერმანიის არქეოლოგიის ინსტიტუტის თანამშრომლობა აერთიანებს როგორც აკადემიური პერსონალისთვის პროფესიულ განმავითარებელ შესაძლებლობებს, ასევე ერთობლივ კვლევებს, რომლის ნათელი მაგალითიცაა საქართველოს უნივერსიტეტის სამშვილდის არექოლოგიური ბაზა.

Associate Professor of the School of Arts and Humanities at the University of Georgia, Levan Chabashvili, has been elected as a Corresponding Member of the German Archaeological Institute.
The German Archaeological Institute, founded in 1829, is a scientific organization that carries out research projects in many countries around the world.
Election as a Corresponding Member represents recognition and respect for scholars who maintain particularly close collaboration with the Institute. It is noteworthy that since 2020, the Department of Archaeology, Anthropology, and Art Studies of the School of Arts and Humanities at the University of Georgia has been actively cooperating with the German Archaeological Institute.
The collaboration between the University of Georgia and the German Archaeological Institute provides professional development opportunities for academic staff and promotes joint research projects, a clear example of which is the University of Georgia’s Samshvilde Archaeological Base.