საქართველოს უნივერესიტეტის, ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის მორიგი წარმატება, გამოქვეყნდა ახალი სამეცნიერო სტატია Understanding Fortress-Cities: High-Resolution LiDAR Mapping of Samshvildé, South Caucasus, Republic of Georgia, რომელიც ეძღვნება სამშვილდის ნაქალაქარის დიგიტალური და მაღალტექნოლოგიური მეთოდებით კვლევის შედეგებს (ავტორები:   პროფ. დავით ბერიკაშვილი - საქართველოს უნივერსიტეტი; პროფ. შონ ფილდი - ვაიომინგის უნივერსიტეტი (ვაიომინგი, აშშ); პროფ. იან ქაითი - ნოტერდამის უნივერსიტეტი (ინდიანა, აშშ).
აღნიშნული ტექნოლოგია რომელიც LiDAR - ის სახელითაა ცნობილი, არქეოლოგიურ ძეგლებთან მიმართებაში პირველად სულ რამდენიმე წლის წინ იქნა გამოყენებული და შედეგად, ცენტრალურ ამერიკაში, ინკებისა და მაიას კულტურის უცნობი სატაძრო ნაგებობების შესწავლა გახდა შესაძლებელი.
აღსანიშნავია, რომ სამშვილდის ნაქალაქარის  LiDAR- ით სკანირებამ ასევე ძალიან მნიშვნელოვანი შედეგები მოიტანა. კერძოდ, გამოვლინდა ციხის დღემდე უცნობი ელემენტები, მათ შორის რამოდენიმე კოშკი, ცენტრალური კარიბჭე, საფორთიფიკაციო ნაგებობები და სხვ. შედეგად სამშვილდის ისტორიული ნაქალაქარის არქეოლოგიური ლანდშაფტი და კონფიგურაცია სრულიად სხვაგვარად არის წარმოდგენილი.
პროექტი, რომელსაც საქართველოს უნივერსიტეტის პროფესორი, სამშვილდის არქეოლოგიური ექსპედიციის ხელმძღვანელი დავით ბერიკაშვილი ხელმძღვანელობდა ორ წამყვან ამერიკულ უნივერსიტეტთან თანამშრომლობის ფარგლებში განხორციელდა; მათ შორისაა ნოტერდამის უნივერსიტეტი, რომელიც ცნობილია შუა საუკუნეების ციხე-სიმაგრეებისა და საფორთიფიკაციო ნაგებობების კვლევებით და ვაიომინგის უნივერსიტეტი, რომელსაც მსოფლიოს მასშტაბით ერთ-ერთი ყველაზე მოწინავე კვლევითი ინსიტუტი გააჩნია დიგიტალური არქეოლოგიის მიმართულებით.
სტატია გამოყვეყნებულია ჟურნალში  Archaeological Prospection  რომელიც საკუთარ პლატფორმას მხოლოდ მაღალტექნოლოგიური და დიგიტალური მეთოდებით მიღებულ მაღალი სამეცნიერო მნიშვნელობის სტატიებს უთმობს.

Another success of the School of Arts and Humanities at the University of Georgia: a new scientific article titled “Understanding Fortress-Cities: High-Resolution LiDAR Mapping of Samshvildé, South Caucasus, Republic of Georgia” has been published. The article presents the results of digital and high-tech research conducted on the Samshvildé archaeological site.
The authors are: Professor David Berikashvili (University of Georgia), Professor Sean Field (University of Wyoming, USA), and Professor Ian Keithe (University of Notre Dame, USA).
The technology known as LiDAR has only been applied to archaeological sites in recent years. Its use has already enabled the study of previously unknown temple structures of the Inca and Maya civilizations in Central America.
It is noteworthy that LiDAR scanning of the Samshvildé site has also produced highly significant results. In particular, previously unknown elements of the fortress were identified, including several towers, a central gate, fortification structures, and more. As a result, the archaeological landscape and overall configuration of the historical site of Samshvildé are now understood in a completely new way.
The project was carried out under the leadership of Professor David Berikashvili of the University of Georgia, head of the Samshvildé Archaeological Expedition, in collaboration with two leading American universities. These include the University of Notre Dame, known for its research on medieval castles and fortifications, and the University of Wyoming, which hosts one of the world’s most advanced research institutes in digital archaeology.
The article has been published in the journal Archaeological Prospection, which focuses exclusively on high-impact research employing advanced technological and digital methods.