2 ივლისს, სასტუმრო პულმანში, საქართველოს უნივერსიტეტის, რიგით მეათე, სიუბილეო კიბერუსაფრთხოების საერთაშორისო ფესტივალი გაიმართა.
IFCS წარმოადგენს საერთაშორისო მნიშვნელობის პლატფორმას, რომელიც წლებია აერთიანებს საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლებს, წამყვან ექსპერტებსა და ინოვატორებს. ფესტივალის მიზანია კიბერუსაფრთხოების სფეროთი დაინტერესებული პროფესიონალებისთვისა და სტუდენტებისთვის თანამედროვე ტენდენციების, პრაქტიკული გამოცდილებისა და ინდუსტრიის უახლესი მიდგომების გაზიარება.
საიუბილეო წელს ფესტივალი განახლებული ფორმატითა და კიდევ უფრო მასშტაბურად დაბრუნდა.
ფესტივალის ფარგლებში განხილული იყო თანამედროვე კიბერუსაფრთხოების სფეროს ყველაზე აქტუალური თემები, მათ შორის:
ყოველწიურად, ფესტივალის მიზანია მონაწილეებს მისცეს შესაძლებლობა გაიღრმაონ ცოდნა, მიიღონ პრაქტიკული გამოცდილება და დაამყარონ მნიშვნელოვანი პროფესიული კავშირები კიბერუსაფრთხოების სწრაფად განვითარებად ეკოსისტემაში.
IFCS უკვე მეათე წელია წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან პლატფორმას რეგიონში, რომელიც აერთიანებს ცოდნას, ინოვაციასა და პრაქტიკას.

On July 2, the 10th Anniversary International Festival of Cyber Security (IFCS), organized by the University of Georgia, was held at Pullman Hotel.
IFCS is an internationally recognized platform that has, for years, brought together representatives of the public and private sectors, leading experts, and innovators. The festival aims to provide cybersecurity professionals and students with opportunities to explore the latest trends, exchange practical experience, and gain insights into cutting-edge industry practices.
Marking its 10th anniversary, the festival returned in a renewed and expanded format, offering an even larger-scale experience for participants.
The festival agenda covered some of the most pressing topics in contemporary cybersecurity, including:
• Cyber Resilience in the Age of AI: How Attack, Defense, and Trust Are Evolving
• Humans as the First Line of Defense: Cyber Hygiene, Awareness, Privacy, and Incident Response
• Beyond the Perimeter: The Real Anatomy of Data Breaches in Modern Organizations
• The Anatomy of Modern Cyberattacks: From Identity Compromise to Data Extortion
• AI for Defenders: Automation Opportunities in SOC, Threat Hunting, and Incident Response
• Live Demonstrations of Cyberattacks: Phishing, Account Compromise, and Social Engineering
• Georgia's National Cyber Resilience: Critical Infrastructure and Public–Private Cooperation
Each year, the festival provides participants with the opportunity to deepen their knowledge, gain hands-on experience, and build valuable professional connections within the rapidly evolving cybersecurity ecosystem.
For the past decade, IFCS has established itself as one of the region's leading cybersecurity platforms, bringing together knowledge, innovation, and practical expertise.