ევროპის ჯანმრთელობის კვირეულის ფარგლებში, ( 4-8 მაისი) საქართველოს უნივერსიტეტის (UG) ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლამ მნიშვნელოვანი სოციალური და სამედიცინო აქტივობა განახორციელა. სკოლის წარმომადგენლები, პროფესორები და სტუდენტები წეროვანის ფსიქიკური და ფიზიკური უნარშეზღუდვების მქონე ბავშვთა და მოზრდილთა დღის ცენტრს ეწვივნენ, რომელიც საქართველოს უნივერსიტეტის ნორვეგიელი მეგობრების, ტორალფ და რანდი ჰასვოლდების ძალისხმევით შეიქმნა და ფუნქციონირებს.
ვიზიტის ფარგლებში, ცენტრის ბენეფიციარებს უფასო სამედიცინო კონსულტაციები და გასინჯვები ჩაუტარდათ. საქართველოს უნივერსიტეტის პროფესორებმა, სტუდენტების ასისტირებით, ადგილზე უზრუნველყვეს მაღალკვალიფიციური მომსახურება შემდეგი მიმართულებებით:
სამედიცინო შემოწმების პარალელურად, უნივერსიტეტის სტუდენტების ორგანიზებით ბენეფიციარებისთვის არტ-თერაპიის სპეციალური აქტივობები მოეწყო, რამაც დღის ცენტრის წევრების შემოქმედებით ჩართულობასა და პოზიტიური განწყობის შექმნას შეუწყო ხელი.
„აღნიშნული ღონისძიება ევროპის ჯანმრთელობის კვირეულის წლევანდელ მთავარ ქვე-თემას – „თანასწორობის პრიორიტეტულობა ინკლუზიურ ჯანდაცვაში ინვესტირებით“ – მიეძღვნა. მისი მიზანია ხაზი გაუსვას თითოეული მოქალაქისთვის ხარისხიან ჯანდაცვაზე თანაბარი ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობას და ხელი შეუწყოს საზოგადოებაში ინკლუზიური გარემოს განმტკიცებას.“ - მარიამ ლობჯანიძე ( საქართველოს უნივერსიტეტის, საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის და ჯანდაცვის მენეჯმენტის დეპარტამენტის უფროსი)
საქართველოს უნივერსიტეტის ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლა მსგავსი ტიპის სოციალურ პროექტებს მომავალშიც აქტიურად გააგრძელებს, რაც სტუდენტებისთვის პრაქტიკული გამოცდილების მიღების, ხოლო საზოგადოებისთვის – საჭირო მხარდაჭერის საუკეთესო შესაძლებლობაა.

Support of the University of Georgia for the Tserovani Day Center – An Initiative for Inclusive Healthcare and Equality
As part of the European Public Health Week (May 4–8), the School of Health Sciences at the University of Georgia carried out an important social and medical initiative. Representatives of the school, professors, and students visited the Day Center for Children and Adults with Physical and Intellectual Disabilities in Tserovani, which was established and continues to operate through the efforts of the University’s Norwegian friends, Toralf and Randi Hasvold.
During the visit, the center’s beneficiaries received free medical consultations and examinations. Professors from the University of Georgia, assisted by students, provided highly qualified medical services on-site in the following fields:
• Family medicine consultations
• Dermatology
• Neurology
• Oral health (Dentistry)
Alongside the medical examinations, the University’s students organized special art therapy activities for the beneficiaries, encouraging creative engagement and fostering a positive atmosphere among the members of the day center.
“This event was dedicated to this year’s main sub-theme of European Public Health Week – ‘Prioritizing Equity by Investing in Inclusive Healthcare.’ Its aim is to emphasize the importance of equal access to quality healthcare for every citizen and to support the strengthening of an inclusive environment within society,” said Mariam Lobjanidze.
The School of Health Sciences at the University of Georgia will continue to actively implement similar social projects in the future, providing students with valuable practical experience while offering essential support to the community.