პროგრამა: საერთაშორისო ბიზნეს სამართლის პროგრამა
აკადემიური უმაღლესი განათლების მეორე საფეხურზე (სამაგისტრო პროგრამებზე) სტუდენტთა ჩარიცხვა ხორციელდება:
ადმინისტრაციული რეგისტრაციის და პრეზიდენტების ბრძანების საფუძველზე.
უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრული შიდა გამოცდები მოიცავს: წერით გამოცდას ინგლისურ ენაში და ზეპირ გასაუბრებას (ინგლისურ ენაზე) საგანმანათლებლო პროგრამისთვის განსაზღვრული თემატიკის ფარგლებში.
ინგლისური ენის სავალდებულო კომპეტენცია განისაზღვრება B2 დონით, რომლის დაკმაყოფილებაც შესაძლებელია, ალტერნატიულად: ა) შიდა გამოცდით, მინიმუმ 70%-იანი ბარიერის გადალახვის შემთხვევაში; ან ბ) საერთაშორისოდ აღიარებული ენის გამოცდების (IELTS, TOEFL ან Cambridge English Exam-ის) წარმატებით ჩაბარების დამადასტურებელი დოკუმენტის წარმოდგენით (ინგლისური ენის B2 დონის შესაბამისი ქულაა IELTS - 5.5-6.5; TOEFL iBT 72-94, Cambridge English Exam -160- 179); ან გ) საბაკალავრო საფეხურზე ინგლისურ ენაზე სწავლის დამადასტურებელი დოკუმენტის საფუძველზე.
პროგრამაზე ჩაირიცხებიან სამართლის ბაკალავრის ან მასთან გათანაბრებული ხარისხის მქონე პირები.
პროგრამაზე მიღების გამოცხადების შემთხვევაში, გააქტიურდება ბმული, რომელიც მსურველებს საშუალებას მისცემთ იხილონ ინგლისური ენის გამოცდის ნიმუშები და გასაუბრების საგამოცდო საკითხები.
პროგრამის მიზანია მოამზადოს მაღალკვალიფიციური პროფესიონალები, რომლებსაც ექნებათ საერთაშორისო ბიზნეს სამართლის ღრმა და სისტემური ცოდნა, შეძლებენ მის კრიტიკულ გააზრებას შედარებით კონტექსტში, დამოუკიდებელ კვლევას, კომპლექსური სამართლებრივი პრობლემების გადაწყვეტას და შემდგომი პროფესიული საქმიანობის დამოუკიდებლად წარმართვას.
საერთაშორისო ბიზნესის გლობალიზაციის კვალდაკვალ, პროგრამა ორიენტირებულია მისი სამართლებრივი რეგულირების საკითხების შესწავლაზე. აღნიშნულით პროგრამას წვლილი შეაქვს სფეროს განვითარებასა და ბიზნეს გარემოს სამართლებრივი რეგულირების გაუმჯობესებაში. პროგრამა საშუალებას აძლევს კურსდამთავრებულებს უპასუხონ გამოწვევებს, რომლებიც უკავშირდება საერთაშორისო ბიზნესის წარმოების ტრანსნაციონალურ და მულტიდისციპლინურ  კონტექსტს, ადგილობრივი და საერთაშორისო შრომის ბაზრის აქტუალურ მოთხოვნებს.
კურსდამთავრებულები შეძლებენ დასაქმდნენ ყველა პოზიციაზე, სწავლის სფეროს გათვალისწინებით, სადაც მოითხოვება სამართლის მაგისტრის აკადემიური ხარისხი და არ არის აუცილებელი სახელმწიფო სასერთიფიკაციო გამოცდის ჩაბარება. კვლევითი უნარების გამომუშავების შედეგად კურსდამთავრებულებს შეეძლებათ სწავლა განაგრძონ სადოქტორო საფეხურზე.
პროგრამის მიზანია შექმნას საგანმანათლებლო პლატფორმა, რომელიც გააერთიანებს როგორც ადგილობრივ, ასევე უცხოელ სტუდენტებსა და პროფესიონალებს.
პროგრამის კურსდამთავრებული:
• აღწერს საერთაშორისო ბიზნესის წარმოების თანამედროვე რეგულირებას, რაც მოიცავს როგორც საერთაშორისო, ასევე, ეროვნულ სამართალს და მათი ურთიერთმიმართების საკითხებს, კანონმდებლობის განვითარების ტენდენციებს, გამოწვევებსა და ხარვეზებს, მათი სრულყოფისა და გადაწყვეტის ძირითად გზებს, უახლეს მნიშვნელოვან სასამართლო პრაქტიკას, რის საფუძველზეც კურსდამთავრებული შეძლებს პრაქტიკული პრობლემების გადაწყვეტას;
• აღწერს იურიდიული მეცნიერების აქტუალურ პრობლემებს, სამეცნიერო კვლევის თანამედროვე დარგობრივ მეთოდებს, აკადემიური პატიოსნების წესებსა და აკადემიური ეთიკის საკითხებს. ასევე, პროფესიული სამეცნიერო ტექსტების შექმნის ძირითად წესებსა და პრინციპებს;
• აღწერს სამოსამართლო ეთიკის წესებს, მათ შორის, მოსამართლის საზოგადოებასთან კომუნიკაციის საკითხებსა და მოსამართლეთა დისციპლინური სამართალწარმოების თავისებურებებს;
• განსაზღვრავს შედარებითი სამართლის არსს და შედარებითსამართლებრივი მეთოდის გამოყენების დანიშნულებას, მათ შორის, ხსნის ევროკავშირის სამართლის გავლენის მნიშვნელობას ქართული სამართლის განვითარებაზე.
• აფასებს სამართლებრივი შემთხვევის ფაქტობრივ გარემოებებს, ამოიცნობს კომპლექსურ სამართლებრივ პრობლემებს ან საკანონმდებლო ხარვეზებს ბიზნეს სამართლის სფეროში და სამართლებრივად მნიშვნელოვანი ინფორმაციის (კანონმდებლობა და საკანონმდებლო სიახლეები, სასამართლო პრაქტიკა, დოგმატიკა და უახლესი სამეცნიერო შეხედულებები) პროფესიული განმარტების, სინთეზისა და ანალიზის საფუძველზე აყალიბებს მათი გადაწყვეტის ორიგინალურ გზებს, მათ შორის, განსაზღვრავს გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებულ პოზიტიურ და ნეგატიურ შედეგებს;
• ამოიცნობს საერთაშორისო ბიზნესის წარმოებასთან დაკავშირებულ სამართლებრივ რისკებს, განსაზღვრავს მათ აღმოსაფხვრელად ან შესამცირებლად საჭირო ზომებს, განსაზღვრავს სამართლებრივი დავის გადაწყვეტის გზებს და გასცემს შესაბამის სამართლებრივ რჩევებს;
• განმარტავს და სამართლებრივი წერის ტექნიკის გამოყენებით ადგენს და/ან ცვლის სამართლებრივ და სხვა პროფესიულ დოკუმენტებს, მათ შორის, ხელშეკრულებებს, საქმის შეჯამებებს, სამართლებრივ მოსაზრებებსა და დასკვნებს;
• ამოიცნობს ბიზნეს სამართლის სფეროში აქტუალურ სამართლებრივ პრობლემას, შეიმუშავებს მისი გადაწყვეტის სამეცნიერო გზებს, სამართლის აქტუალურ საკითხებზე გეგმავს სამეცნიერო-კვლევით პროცესს, ახდენს კვლევის უახლესი მეთოდებისა და მიდგომების გამოყენებით სხვადასხვა წყაროებიდან, მათ შორის, უცხოური სამართლებრივი საინფორმაციო რესურსებიდან, მიღებული პირველადი მონაცემების, რთული ან არასრული ინფორმაციის სისტემატიზაციას და აკადემიური ეთიკის სტანდარტების დაცვით შეიმუშავებს სამეცნიერო კვლევით პროექტს/ნაშრომს;
• ახდენს აკადემიურ, კომპლექსურ და პროფესიულ საზოგადოებასთან საკუთარი კვლევის შედეგების, დასკვნებისა და არგუმენტების თაობაზე წერით და ზეპირ კომუნიკაციას, აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპების დაცვით.
• დამოუკიდებლად განსაზღვრავს და გეგმავს მომავალ სწავლებას, იღებს პასუხისმგებლობას საკუთარი, სხვების საქმიანობასა და პროფესიულ განვითარებაზე, ქმნის პირობებს საერთო გუნდური გადაწყვეტილების მისაღწევად;
• იღებს სახელმძღვანელო მითითებებს კომპლექსური, არაპროგნოზირებადი ან მულტიდისციპლინური მასალისა თუ გარემოს სამართავად. მათ შორის, გეგმავს და მართავს სამუშაო დროს, შეიმუშავებს სტრატეგიულ მიდგომას კვლევასთან მიმართებით, ნაშრომის მოსამზადებლად;
• მონაწილეობს პროფესიული ცოდნისა და სამართლებრივი პრაქტიკის განვითარებაში, იყენებს სტრატეგიულ მიდგომებს და/ან პრობლემის გადაჭრის ინოვაციურ გზებს, ეხმარება კოლეგებს და უზიარებს მათ საკუთარ გამოცდილებას;
• პატივს სცემს სამოსამართლო ეთიკის სტანდარტებს, მოსამართლის ღირებულებებით ასპექტებს (მიუკერძოებლობა, შეუვალობა, თანასწორობა, კომპეტენცია და გულისხმიერება) და საჭიროების შემთხვევაში მონაწილეობს აღნიშნული ღირებულებების განვითარებაში, მხარეთა ინტერესების სამართლიანად დაბალანსების უზრუნველსაყოფად;
• აღიარებს და პატივს სცემს აკადემიური პატიოსნების წესებს, სამეცნიერო კვლევის ეთიკურ შედეგებს;
• გამოხატავს პატივისცემას დემოკრატიული ღირებულებებისადმი, აღიარებს დემოკრატიის პირობებში ბალანსის აუცილებლობას თავისუფლებასა და პასუხისმგებლობას შორის.

Study language: English
Program permission: <p style="text-align: justify;">Enrollment of students in the second-level of academic higher education (master's programs) is implemented:</p> <ul style="text-align: justify;"> <li>according to the results of the general master&#039;s examinations and the internal examinations determined by the University, or</li> <li>in accordance with the order №224 / N of the Minister of Education and Science of Georgia (December 29, 2011) and <a href="https://ug.edu.ge/storage/documentations/September2021/JkWnGmMrwq1NcJXRo2oB.pdf">the rule of enrolling students without passing the Unified National Examinations / General Master Examinations</a></li> </ul> <p style="text-align: justify;">based on the administrative registration and the order of the presidents.</p> <p style="text-align: justify;">University-defined internal examinations include: written examination in English and oral interview (in English) within the defined topics for the educational program.</p> <p style="text-align: justify;">Compulsory English language proficiency is defined as B2 level, which can be accomplished alternatively: A) by internal examination, in case of exceeding the threshold of at least 70%; Or B) by presenting a document certifying successful completion of internationally recognized language exams (IELTS, TOEFL, or Cambridge English Exam; <a href="https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/cefr/">IELTS - 5.5-6.5</a>; <a href="https://www.ets.org/s/toefl-essentials/score-users/scores-admissions/set/">TOEFL iBT 72-94</a>; <a href="https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/first/">Cambridge English Exam - 160-179</a>); or C) based on a document certifying English as the primary language of study at the undergraduate level.</p> <p style="text-align: justify;">The program will admit individuals with a bachelor's degree in law or an equivalent degree.</p> <p style="text-align: justify;">If admission to the program is announced, a link will be activated to allow those interested in viewing the English language test samples and interview exam questions.</p>
The aim of the program is to prepare highly-qualified professionals who will have a deep and systematic knowledge of international business law, will be able to critically comprehend it in a coparative perspective, conduct independent research, solve complex legal issues, and conduct additional professional activities independently.
In the wake of the globalization of international business, the program focuses on aspects of its legal regulation. This program contributes to the development of the field and the improvement of legal regulations of the business environment. The program enables graduates to respond to challenges related to the transnational and multidisciplinary context of international business, and current local and international labor market demands.
Graduates will be able to be employed in all positions, taking into account the field of study, where the academic degree of Master of Law is required and it is not necessary to pass the state certification exam. As a result of developing research skills, graduates will be able to continue their studies at the doctoral level.
The goal of the program is to create an educational platform that will unite both local and international students and professionals.
Graduate of the program:
• describes the modern regulation of international business, which includes both international and national law and their interrelationship, trends in the development of legislation, challenges and shortcomings, the main ways of their improvement and resolution, the latest important judicial practice, on the basis of which the graduate student will be able to solve practical problems;
• describes current problems of legal science, modern field methods of scientific research, rules of academic honesty and issues of academic ethics. Also, the basic rules and principles of creating professional scientific texts;
• describes the rules of judicial ethics, including the issues of communication of the judge with the public and the peculiarities of the disciplinary proceedings of judges;
• defines the essence of comparative law and the purpose of using the comparative legal method, including explaining the importance of the influence of EU law on the development of Georgian law.
• evaluates the factual circumstances of a legal case, identifies complex legal problems or legal gaps in the field of business law and, based on professional interpretation, synthesis and analysis of legally significant information (legislation and legislative news, judicial practice, dogmatics and the latest scientific views), formulates original ways of solving them, including, determines the positive and negative consequences related to the decision;
• identifies legal risks related to international business, determines the necessary measures to eliminate or reduce them, determines ways to resolve legal disputes and provides appropriate legal advice;
• interprets and, using legal writing techniques, prepares and/or amends legal and other professional documents, including contracts, case summaries, legal opinions and conclusions;
• identifies an actual legal problem in the field of business law, develops scientific ways to solve it, plans a scientific-research process on actual issues of law, conducts research using the latest methods and approaches from various sources, including foreign legal information resources, systematizes primary data, complex or incomplete information. Develops a scientific research project/paper in compliance with academic ethics standards;
• communicates in writing and orally about the results, conclusions and arguments of one's own research to the academic, complex and professional community, observing the principles of academic integrity.
• Determines and plans future studies independently, accepts responsibility for one's own and others' activities and professional development, and creates conditions for a common team decision;
• Receives guidance on how to manage complex, unpredictable, or multidisciplinary materials or environments. Among other things, plans and manages working time, and develops a research strategy for preparing a paper;
• Participates in the development of professional knowledge and legal practice, uses strategic approaches and / or innovative ways of problem solving, assists colleagues and shares own experience with them;
• Respects the standards of judicial ethics, aspects of the judge's values (impartiality, inviolability, equality, competence, and diligence) and, if necessary, participates in the development of these values to ensure a fair balance between the interests of the parties;
• Recognizes and respects the rules of academic integrity, ethical results of scientific research;
• Expresses respect for democratic values, recognizes the need for a balance between freedom and responsibility in a democracy.