27 თებერვალს, საქართველოს უნივერსიტეტის, ხელოვნების და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის, არქიტექტურის დეპარტმანეტსა და კომპანია BIMunify -ს შორის, ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. BIMunify არის წამყვანი გლობალური BIM საკონსულტაციო კომპანია, რომელიც უზრუნველყოფს ინოვაციურ Building Information Management მომსახურებას ევროპის, ცენტრალური აზიისა და ამერიკის შეერთებული შტატების მასშტაბით.
საქართველოს უნივერსიტეტის, ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის და BIMunify -ს შორის გაფორმებული მემორანდუმი, არქიტექტურის პროგრამის სტუდენტებისთვის დამატებით შესაძლებლობებს შექმნის სწავლის პროცესში - მრავალფეროვანი პრაქტიკული სამუშაოების ჩატარებისთვის.
"ეს არის საერთაშორისო კომპანია, რომელიც სულ ახლახანს დაფუძნდა საქართველოში და მათი მიზანია ახალი ტექნოლოგიებით, დაგეგმარების პროცესში, არქიტექტურასა და მშენებლობაში სპეციალისტების ჩართვა. თავის მხრივ, ვგეგმავთ რომ BIM ( Building Information Management )ტექნოლოგიები, როგორც საგანი, შემოვიტანოთ სასწავლო პროგრამაში, რათა სტუდენტები საწყის ეტაპზევე გაერკვნენ ამ ტექნოლოგიის პროექტირებაში გამოყენების სპეციფიკაში და აიმაღლონ პროფესიული როლი." გვიზიარებს, ქალბატონი ნინო ლაღიძე, არქიტექტურის პროგრამის ხელმძღვანელი.
კომპანიის სამუშაო არეალს წარმოადგენს, არამარტო პროექტების შესრულება, არამედ საერთაშორისო მასშტაბით სასწავლო კურსების/ტრენინგების გამართვა, სადაც ჩართული სტუდენტები, სამუშაო პროცესიდან სწავლობენ ტექნოლოგიას BIM მენეჯმენტს.
"ჩვენი კომპანია საერთაშორისო პროექტების ქართულ ბაზარზე შემოტანით არის დაკავებული, ჯერჯერობით ერთადერთი ვართ, ვინც პირდაპირი ხაზით ასწავლის და აწარმოებს BIM არქიტექტორულ მენეჯმენტს, რაც თავის თავში პროექტის სრულ, საინფორმაციო მენეჯმენტს მოიცავს, ეს არის მთლიანი სასიცოცხლო ციკლი, რაც მოიცავს იდეიდან - პროდუქტამდე ყველა საფეხურს. იმის გათვალისწინებით, რომ საქართველოში არსებული კომპანიები არ მუშაობენ BIM სისტემით, ერთადერთი ვართ ბაზარზე, ვინც გარდა პრაქტიკული სამუშაოს შესრულებისა, საშუალებას ვაძლევთ სტუდენტებს ჩაერთონ და გაიარონ სასაწავლო კურსები, BIM არქიტექტორის, BIM კოორდინატორის და BIM ინჟინერიის მიმართულებით" აღნიშნავს ქეთევან კაპანაძე, სერტიფიცირებული BIM მენეჯერი, კომპანია BIMunify წარმომადგენელი.
საქართველოს უნივერსიტეტის, არქიტექტურის პროგრამის სტუდენტებისათვის ეს მემორანდუმი კიდევ ერთი პრაქტიკული ცოდნის მიღების საშუალებაა და რაც მთავარია გათვლილია მათი, როგორც მომავალი პროფესიონალების საერთაშორისო ბაზრისთვის მოსამზადებელ სტანდარტებზე.

On February 27, a Memorandum of Cooperation was signed between the Department of Architecture of the School of Arts and Humanities at the University of Georgia and the company BIMunify.
BIMunify is a leading global BIM consulting company providing innovative Building Information Management services across Europe, Central Asia, and the United States.
The memorandum signed between the School of Arts and Humanities at the University of Georgia and BIMunify will create additional opportunities for students of the Architecture Program within the learning process—particularly through the implementation of diverse practical projects and activities.
“This is an international company that has recently been established in Georgia, and its goal is to involve specialists in architecture and construction in planning processes using new technologies. On our part, we plan to introduce BIM (Building Information Management) technologies as a subject within the academic program, so that students can become familiar with the specifics of using this technology in design from the very beginning and enhance their professional role,” shares Ms. Nino Laghidze, Head of the Architecture Program.
The company’s scope of work includes not only project implementation but also the organization of international training courses and workshops. Through participation in these programs, students learn BIM management technology directly within the working process.
“Our company is engaged in introducing international projects to the Georgian market. At this stage, we are the only company that directly teaches and delivers BIM architectural management, which encompasses comprehensive project information management. It covers the entire lifecycle—from concept to final product. Considering that companies currently operating in Georgia do not work with BIM systems, we are the only organization on the market that, in addition to practical project implementation, offers students the opportunity to participate in training courses in BIM Architecture, BIM Coordination, and BIM Engineering,” notes Ketevan Kapanadze, Certified BIM Manager and representative of BIMunify.
For students of the Architecture Program at the University of Georgia, this memorandum represents another valuable opportunity to gain practical knowledge, most importantly aligned with international market standards for future professionals.