საქართველოს უნივერსიტეტი საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროგრამის Technovation Girls 2026-ის ოფიციალური მასპინძელი გახდა. ეს არის ინიციატივა, რომელიც მიზნად ისახავს გოგონების ჩართულობისა და გაძლიერების ხელშეწყობას ტექნოლოგიების მიმართულებით. პროექტი აერთიანებს სკოლის მოსწავლეებს, მენტორებსა და განათლების სფეროს წარმომადგენლებს ერთი იდეის გარშემო - გოგონებისთვის ტექნოლოგიების სამყაროს გახსნა და მათი ლიდერებად ჩამოყალიბება.
პროგრამა მენტორების შერჩევით იწყება, რომლებიც საქართველოში Technovation Girls საქართველოს ახალ სეზონს გაუძღვებიან. მენტორები ეხმარებიან გოგოებს საკუთარი თემის გამოწვევების კვლევაში, სწავლაში, პროექტის დაგეგმვასა და ტექნოლოგიური გადაწყვეტილებების შექმნაში. 2026 წლის აპრილამდე გუნდები იმუშავებენ პროექტების შექმნაზე, რომელთაც მაისში წარადგენენ კომპეტენტური ჟიურის წინაშე. საქართველოს გამარჯვებულ პროექტებს საერთაშორისო ჟიური შეაფასებს და შეარჩევს მსოფლიოს ფინალისტებს. საუკეთესო გუნდები მენტორებთან ერთად მონაწილეობას მიიღებენ ტექნოლოგიურ ბანაკში.
პროგრამაში მონაწილეობა შეუძლიათ 13-დან 18 წლამდე გოგონებს, ორ ასაკობრივ კატეგორიაში:
· 13–15 წელი
· 16–18 წელი
Technovation Girls - ეს არის მსოფლიოში აღიარებული პროგრამა, რომელიც უკვე 16 წელია, 80-ზე მეტ ქვეყანაში წარმატებით ხორციელდება და აერთიანებს ათიათასობით გოგოს, რომლებიც სწავლობენ პროგრამირებას, ტექნოლოგიური პროდუქტების შექმნასა და ინოვაციური იდეების რეალიზებას.
კონკურსის ფარგლებში მონაწილეები ცდილობენ გადააქციონ მათ გარშემო არსებული გამოწვევები ტექნოლოგიურ გადაწყვეტილებებად - ქმნიან მობილური აპლიკაციების ან ხელოვნური ინტელექტის პროტოტიპებს, ავითარებენ ბიზნესგეგმებს და მონაწილეობენ გლობალურ კონკურსში.
პროგრამა საქართველოში უკვე მეექვსედ ტარდება და წელს მისი ოფიციალური მასპინძელი საქართველოს უნივერსიტეტია. პროგრამის პარტნიორები არიან „იდეა დიზაინ ჯგუფი“ და „ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა მასწავლებლების ლაბორატორია“. აღსანიშნავია, რომ ამ პროგრამაში, 2022 წელს 550 გოგო დარეგისტრირდა, და საქართველო მეათე ადგილზე გავიდა მსოფლიოს მასშტაბით მონაწილეთა რაოდენობით, ხოლო ფარისა და ცაგერის სკოლების გუნდი ევროპის რეგიონის გამარჯვებული გახდა Junior კატეგორიაში. პროექტმა მოიპოვა Grace Hopper Award, როგორც ქალთა ტექნოლოგიური გაძლიერების საუკეთესო ინიციატივამ. 2023 წელს კი უკვე 700 მონაწილე ჰყავდა პროექტს.
Technovation Girls - საქართველოს მენტორად შეუძლიათ დარეგისტრირდნენ ტექნოლოგიების, მენეჯმენტის, დიზაინის, ბიზნესის ან განათლების სფეროს წარმომადგენლებს, რომელთაც სურთ საკუთარი ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარება.

Technovation Girls 2026
The University of Georgia has become the official host of the international educational program Technovation Girls 2026. This initiative aims to promote the engagement and empowerment of girls in the field of technology. The project brings together school students, mentors, and education professionals around one goal – to open the world of technology to girls and help them become future leaders.
The program begins with the selection of mentors, who will lead the new season of Technovation Girls Georgia. Mentors guide participants in researching community challenges, learning new skills, planning projects, and developing technological solutions. By April 2026, the teams will work on creating their projects, which they will present to a panel of judges in May. The winning projects from Georgia will then be evaluated by an international jury, which will select the global finalists. The best teams, along with their mentors, will take part in an international technology camp.
Girls aged 13 to 18 can participate in the program in two age categories:
• 13–15 years old
• 16–18 years old
Technovation Girls is a globally recognized program that has been successfully implemented for 16 years in more than 80 countries. It brings together tens of thousands of girls who learn programming, technological product development, and the realization of innovative ideas.
As part of the competition, participants strive to transform local challenges into technological solutions — creating mobile applications or artificial intelligence prototypes, developing business plans, and competing in the global contest.
The program is being held in Georgia for the sixth time, and this year, the University of Georgia is its official host. The program’s partners are Idea Design Group and the Laboratory of Exact and Natural Sciences Teachers.
It is noteworthy that in 2022, 550 girls registered for the program, and Georgia ranked 10th in the world by the number of participants. Moreover, teams from Pharisa and Tsageri schools won the European Regional Award in the Junior category. The project received the Grace Hopper Award as the best initiative for women’s technological empowerment. In 2023, the project already had 700 participants.
Professionals from the fields of technology, management, design, business, or education who wish to share their knowledge and experience can register as mentors for Technovation Girls Georgia.