თბილისი, 24 ივნისი, 2016. - 27 და 28 ივნისს აშშ-ის საელჩო და ამერიკული საბჭოები საქართველოს უნივერსიტეტში უმასპინძლებენ „ტექნობანაკ საქართველოს: 21-ე საუკუნის მედია სტრატეგიები“. ეს ორდღიანი სემინარი გააერთიანებს 60-მდე მონაწილეს და 15 ინსტრუქტორს, რომლებიც ერთად ჩამოაყალიბებენ სხვადასხვა გამოწვევებთან გამკლავების სტრატეგიებსა და გადაწყვეტის გზებს, რისთვისაც გამოიყებენ დაბალფასიან, მარტივად გამოსაყენებელ ტექნოლოგიურ ხელსაწყოებს. მონაწილეები იქნებიან 6 ქვეყნიდან: საქართველო, სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბოსნია-ჰერცეგოვინა, მონტენეგრო და სერბეთი.
აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტი, საერთაშორისო საინფორმაციო პროგრამათა ბიუროს მეშვეობით, ტექნობანაკის მხარდამჭერი და ორგანიზატორია მთელ მსოფლიოში. ყოფილი სახელმწიფო მდივნის, ჰილარი კლინტონის სამოქალაქო საზოგადოება 2.0 ინიციატივის ფარგლებში ეს პროგრამა 2010 წელს ჩამოყალიბდა და მას შემდეგ იმართება აღმოსავლეთ ევროპაში, ცენტრალურ აზიაში, სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიაში, აფრიკაში, ლათინურ ამერიკასა და შუა აღმოსავლეთში.
ტექნობანაკები გამოირჩევა მჭირდო თანამშრომლობითა და პრაქტიკული სამუშაო ღონისძიებებით, რომელთა ნაწილია ე.წ. „ბრეინსთორმინგის“ სესიები და დისკუსიები, რომლებსაც უძღვებიან ტექნოლოგიების სფეროს წამყვანი სპეციალისტები. ამ სესიების შედეგია იმ რეალური პრობლემის ინოვაციური გადაწყვეტა, რომელსაც მონაწილეები მუშაობის დროს აწყდებიან.
27 ივნისს 9:00 საათზე აშშ-ის საელჩო გახსნის პირველ ტექნობანაკს საქართველოში, საქართველოს უნივერსიტეტში (მერაბ კოსტავას ქუჩა საბურთალოზე). მედია დაპატიჟებულია გახსნის ცერემონიაზე, რომელზეც აშშ-ის საელჩოდან ელჩის მოადგილე ნიკოლას ბერლინერი და საელჩოს საზოგადოებივ საქმეთა განყოფილების ხელმძღვანელი კორტნი ოსტრიანი მისასალმებელი სიტყვით გამოვლენ.
ქართულ პრესასთან დაკავშირებული შეკითხვებისთვის, გთხოვთ, დაუკავშირდეთ ნათია კალაძეს საქართველოს უნივერსიტეტიდან: 599-55-81-80

TechCamp Georgia Opens in Tbilisi
TBILISI, June 24, 2016 – From June 27 to 28, the U.S. Embassy in Tbilisi, Georgia and American Councils Georgia will host “TechCamp Georgia: 21st Media Strategies” at the University of Georgia. This two-day workshop will bring together approximately 60 participants and 15 trainers to co-create strategies and solutions to challenges using low-cost, easy-to implement technological tools. Participants will come from six countries, including Georgia, Armenia, Azerbaijan, Bosnia and Herzegovina, Montenegro, and Serbia.
The U.S. Department of State supports and organizes TechCamps across the globe through its Bureau of International Information Programs. Born from former Secretary of State Hillary Clinton’s Civil Society 2.0 initiative in 2010, they have since been organized in Eastern Europe, Central Asia, Southeast Asia, Africa, Latin America and the Middle East. TechCamps are highly collaborative, hands-on events composed of brainstorming sessions and discussions with leading technologists that result in innovative solutions to real challenges the participants face in their work.
On June 27 at 9:00 a.m. the U.S. Embassy will open the first TechCamp in Georgia at the University of Georgia (Merab Kostava St. in Saburtalo). Media are invited to the opening session which will feature welcoming remarks from U.S. Embassy Deputy Chief of Mission Nicholas Berliner and Public Affairs Officer Courtney Austrian.