20 თებერვალს, საქართველოს უნივერსიტეტის უსაფრთხოების, პოლიტიკის და ნაციონალიზმის კვლევის ცენტრი (UGSPN) გიწვევთ ჩატარებული კვლევის „პუტინის შემდეგ:ალტერნატიული ძალის ცენტრები, ინტერესთა თანხვედრა და კონფლიქტი“ შედეგების დისკუსიაზე.
კვლევითი პროექტი მოიცავს რუსეთის პოლიტიკური სისტემის შიდა დინამიკისა და პოსტ-პუტინის ჰიპოთეტური სცენარის ანალიზს. შედეგების განხილვა გაიმართება UGSPN-ის პარტნიორი ორგანიზაცია SCEEU-ს წარმომადგენლებთან ერთად.
კვლევის პრეზენტაცია გაიმართება 20 თებერვალს, 17:00 საათზე
ლოკაცია: საქართველოს უნივერსიტეტი მე-4 კორპუსი 519 აუდიტორია
დასწრების მსურველებმა წინასწარ უნდა გაიარონ რეგისტრაცია ქვემოთ მოცემულ ბმულზე: https://forms.gle/hQzEoQz9HMxELPZ9A

Reserch presentation - After Putin: Alternative Power Centers, Convergence and Conflict of Interests
16 February 2026
The Security, Policy and Nationalism Research Center of the University of Georgia (UGSPN) will host a discussion of the research findings from the project "After Putin: Alternative Power Centers, Convergence and Conflict of Interests." The project examines the internal dynamics of Russia's political system and explores potential post-Putin scenarios.
The discussion will be held together with representatives of UGSPN's partner organization, SCEEUS.
The presentation will take place on February 20 at 5 PM in conference room 519, Building IV, the University of Georgia.
Attendance is open to all interested participants. Prior registration is required with the following link: https://forms.gle/hQzEoQz9HMxELPZ9A