2026 წლის 4-5 ივნისს, საქართველოს უნივერსიტეტეტის, სამართლის სკოლის, საერთაშორისო სამართლებრივი კონფერენციების სერია "ევროპის კავშირის სამართალში" (ILCS - EU Law) გაიმართება. კონფერენცია აერთიანებს სამართლის მეცნიერებს და პრაქტიკოს იურისტებს, რათა განიხილონ ევროპის კავშირის სამართლის ტრანსფორმაცია გლობალური, გეოპოლიტიკური, ტექნოლოგიური და გარემოსდაცვითი გამოწვევების საპასუხოდ.
მეცნიერები, დოქტორანტები, კარიერის ადრეულ ეტაპზე მყოფი მკვლევრები, პრაქტიკოსები, ევროპის კავშირის სამართლის ექსპერტები და საჯარო პოლიტიკის პროფესიონალები მოწვეულნი არიან აბსტრაქტების წარსადგენად შემდეგი მიმართულებებით:
კონფერენციაზე განიხილება სამეცნიერო ნაშრომები - სრული აბსტრაქტები, მეთოდოლოგიისა და ძირითადი არგუმენტების ხაზგასმით. სამეცნიერო პოსტერები - აბსტრაქტები, რომლებიც ვიზუალურად აჯამებს კვლევის ძირითად მიგნებებს.

The International Legal Conference Series on EU Law (ILCS - EU Law) will take place on 4-5 June 2026 in Tbilisi, Georgia
The conference brings together academics and practitioners to discuss the transformation of EU law in response to global, geopolitical, technological, and environmental challenges. CALL FOR PAPERS & POSTERS, Scholars, PhD researchers, early-career researchers, legal practitioners, EU law experts, and policy professionals are invited to submit abstracts for: Research Papers - abstracts of full analyses, outlining methodology and key arguments, Research Posters - abstracts summarizing the study’s main insights visually
Abstract Deadline: 31 March 2026
Submit here: https://ilcs.ug.edu.ge/conference/apply
The 2026 Conference will focus on the following key topics:
· Emerging Legal Disciplines in EU Law
· EU Law and Candidate Countries
· Rule of Law and Good Governance in EU Law
Selected contributions will be published in ILCS Conference Proceedings or the ILCS Working Paper & Poster Series. Participation is free and international; co-authored submissions are welcome.