,,სამშვილდე“ ამერიკის არქეოლოგიის ინსტიტუტის ყოველწლიურ სამეცნიერო კონფერენციაზე
2018 წლის 5 იანვარს, ქ. ბოსტონში (აშშ), ამერიკის არქეოლოგიის ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა რიგით 119-ე, ყოველწლიური სამეცნიერო კონფერენცია, რომელზეც წარდგენილი იქნა საქართველოს უნივერსიტეტის პროექტი - ,,სამშვილდე’’/ძეგლის არქეოლოგიური და ინტერდისციპლინარული კვლევები.
მოხსენება გააკეთა საქართველოს უნივერსიტეტის არქეოლოგიის, ანთროპოლოგიისა და ხელოვნების დეპარტამენტის პროფ. დ. ბერიკაშვილმა, რომელმაც დამსწრე საზოგადოებას გააცნო კვლევის დღევანდელ ეტაპზე არსებული შედეგები, ახლად გამოვლენილი მასალა და პრიორიტეტული მიმართულებები.
აღსანიშნავია, რომ ამერიკის არქეოლოგიის ინსიტუტი ამ სფეროს ერთერთი უმნიშვნელოვანესი ორგანიზაციაა, რომელიც ყოველი წლის დასაწყისში მართავს შემაჯამებელ კონფერენციას მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხეში მიმდინარე მსხვილი არქეოლოგიური პროექტებისა და მათი სამეცნიერო შედეგების შესახებ. საქართველოს უნივერსიტეტი კი პირველი ქართული უნივერსიტეტია რომელიც ოფიციალურად იქნა მიწვეული აღნიშნულ ღონისძიებაზე.

,,Samshvilde’’ on the annual meeting of the Archaeological Institute of America
On January 5th, 2018, 119th annual archaeological meeting was held in Boston, Massachusetts, USA, by organizing Archaeological Institute of America. The project of the University of Georgia – Samshvilde /Archaeological and Interdisciplinary studies/ was presented there by prof. David Berikashvili /the department of Archaeology, Anthropology and Art of UG/. The research results, newly discovered archaeological materials and project priorities were discussed there.
It is noteworthy, that Archaeological Institute of America is world’s leading institution in the field of archaeology organizing annual meetings at the beginning of every year, where the most important projects are presented. At this point the University of Georgia is the first Georgian University that was officially invited by this institution. The huge interest and readiness to be involved in the project was expressed by academic audience after the presentation.