საქართველოში აკრედიტირებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტები საერთაშორისო სამეცნიერო კვლევით პროექტში “ევროსტუდენტი 2025” იღებენ მონაწილეობას.
ევროსტუდენტი ტრანსნაციონალური სამეცნიერო კვლევითი პროექტია. მისი მიზანია ევროპის 30-მდე ქვეყანაში უმაღლესი განათლების სივრცეში სტუდენტების სოციალური და ეკონომიკური მდგომარეობის შესწავლა. კვლევის ფარგლებში გროვდება მონაცემები ისეთი საკითხების შესახებ, როგორებიცაა უმაღლეს განათლებაზე ხელმისაწვდომობა, სასწავლო პროგრამის მახასიათებლები, ბიუჯეტი და დასაქმება, შემოსავალი და ხარჯები, საცხოვრებელი პირობები და საერთაშორისო მობილობა.
ევროსტუდენტის კვლევის მონაცემების საფუძველზე ქვეყნები უკეთ გეგმავენ ადგილობრივი და უცხოელი სტუდენტების სოციალური და ეკონომიკური მხარდაჭერის პოლიტიკას და პროგრამებს.
საქართველო 2014 წლიდან მონაწილეობს კვლევაში. წელს უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების საბაკალავრო და სამაგისტრო საფეხურის სტუდენტებს აქვთ შესაძლებლობა, 15 აპრილიდან ელექტრონულად ჩაერთონ კვლევაში. კვლევის დაწყებისთანავე კითხვარის ბმულს სტუდენტები უნივერსიტეტის შიდა საკომუნიკაციო ქსელის საშუალებით მიიღებენ.
კვლევის მე-9 ციკლს საგანმანათლებლო კვლევების ეროვნული ცენტრი უძღვება.
2025 წელს კვლევაში მონაწილე სტუდენტების წახალისების მიზნით, საგანმანათლებლო კვლევების ეროვნული ცენტრი, გათამაშების ფარგლებში, კვლევის მონაწილეთაგან შემთხვევითი პრინციპით შერჩეულ 15 სტუდენტს ტექნიკის 500 ლარიან ვაუჩერს გადასცემს.
დამატებითი ინფორმაცია ევროსტუდენტის საერთაშორისო კვლევის შესახებ შეგიძლიათ იხილოთ ვებგვერდზე: https://www.eurostudent.eu/
კითხვების შემთხვევაში დაუკავშირდით საგანმანათლებლო კვლევების ეროვნულ ცენტრს ელექტრონული ფოსტის მისამართზე: eurostudent@ncer.gov.ge

Students from accredited higher education institutions in Georgia are participating in the international scientific research project “Eurostudent 2025."
Eurostudent is a transnational scientific research project aimed at studying the social and economic conditions of students in higher education across approximately 30 European countries. The survey gathers data on key topics such as access to higher education, curriculum characteristics, budgets and employment, income and expenses, living conditions, and international mobility.
The data collected through the Eurostudent survey helps countries develop more effective policies and programs to support both local and international students. Georgia has been participating in the survey since 2014.
This year, undergraduate and graduate students at higher education institutions in Georgia will have the opportunity to participate in the survey electronically starting April 15. Once the survey begins, students will receive a link to the questionnaire via the university’s internal communication network.
To encourage participation in the 2025 study, the National Center for Educational Research will hold a raffle and award 15 randomly selected participants with a 500 GEL equipment voucher.