გასვლითი საველე სემინარი ნატკორას არქეოლოგიურ ძეგლზე
11 ივლისს საქართველოს უნივერსიტეტის თამაზ ბერაძის სახელობის ქართველოლოგიის ინსტიტუტის ინიციატივით, ჩატარდა გასვლითი სემინარი ნატკორას ადრექრისტიანული პერიოდის არქეოლოგიურ ძეგლზე.
ნატკორას არქეოლოგიური ძეგლი მდებარეობს თელავის მუნიციპალიტეტში, სოფელ გულგულასთან. იგი, აღმოსავლეთ საქართველოს ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ადრექრისტიანული ხანის ტაძარს წარმოადგენს. ისტორიული ცნობების მიხედვით აქ მდებარეობდა ქართლის მეფე დარჩილის (ვახტანგ გორგასლის ვაჟი) განსასვენებელი, რომელიც ნატკორას არქოელოგიურმა ექსპედიციამ, პროფ. დავით ბერიკაშვილის ხელმძღვანელობით 2024 წელს აღმოაჩინა.
სემინარის დროს, პროფესორმა მანანა  სანაძემ და პროფესორმა დავით ბერიკაშვილმა ჯგუფის წევრებს ადგილზე გააცნეს ძეგლის ისტორია, აღმოჩენის მნიშვნელობა და ზოგადად, ნატკორას ტაძრის მნიშვნელობა საქართველოს ადრეული შუა საუკუნეების ისტორიისა და არქეოლოგიის საკითხების კვლევებისათვის.
გარდა ამისა, სემინარის მონაწილეებმა ადგილზე დაათვალიერეს მიმდინარე გათხრები, რომლის დროსაც ტაძრის სამხრეთ უბანზე გამოჩნდა ადრეული და განვითარებული შუა საუკუნეების სამარხები. აღმოჩენილი სამარხეული მასალები მზადდება სამომავლო კვლევებისათვის, რომელიც გულისხმობს არქეოლოგიურ, ანთროპოლოგიურ და გენეტიკურ კვლევებს.

On 11 July, a field seminar was organized and carried out at the Early Christian archaeological site of Natkora at the initiative of the T. Beridze Institute of Georgian Studies of the University of Georgia (Director: Prof. Manana Sanadze).
The Natkora site is situated in Telavi Municipality, along the road connecting Telavi to village Gulgula, and is regarded as one of the most significant Early Christian ecclesiastical monuments in eastern Georgia. According to historical sources, the site is identified as the burial place of King Darchil of Kartli, son of Vakhtang Gorgasali. This royal tomb was discovered in 2024 during archaeological excavations led by Prof. David Berikashvili as part of the Natkora Archaeological Expedition.
During the seminar, Prof. Manana Sanadze and Prof. David Berikashvili provided participants with an overview of the site's historical background, the significance of the recent discovery, and the broader importance of the Natkora church in the context of early medieval Georgian history and archaeology.
Participants also had the opportunity to observe the ongoing excavations, during which early and high medieval-period burials were uncovered in the southern sector of the church complex. The excavated materials are currently being prepared for future multidisciplinary research, including archaeological, anthropological, and genetic analyses.