საინფორმაციო შეხვედრა თემაზე - კიბერჰიგიენა
19 მაისს საქართველოს უნივერსიტეტში, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალისათვის, საინფორმაციო შინაარსის შეხვედრა გაიმართა, თემაზე: კიბერჰიგიენა.
შეხვედრას გიორგი პირველი, საქართველოს უნივერსიტეტის ინჟინერიის საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელი უძღვებოდა. შეხვედრის მთავარი თემა ინტერნეტსივრცეში უსაფრთხოების დაცვა, კიბერსაფრთხეების იდენტიფიცირება და მომხმარებელთა პერსონალური მონაცემების უსაფრთხოება იყო.
დისკუსიის ნაწილში, განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საფრთხის შემცველ USB მოწყობილობებს, ფიშინგს და სოციალური ინჟინერიის მეთოდებს, მოწყობილობებზე თავდასხმის კუთხით. სპიკერმა ისაუბრა იმაზე, თუ რატომ რჩება სოციალური ინჟინერია კიბერდამნაშავეებისთვის ერთ-ერთ ყველაზე ეფექტურ მექანიზმად და როგორ ცდილობენ თავდამსხმელები ადამიანების შეცდომაში შეყვანითა და შიდა ინფორმაციული შეტევებით სასურველი მონაცემების მოპოვებას.
ასევე, მოწვეული ადმინისტრაციული თანამშრომლებისათვის, განიხილეს ორფაქტორიანი იდენტიფიკაციის (2FA) მნიშვნელობაც, რომელიც უსაფრთხოების დამატებით მექანიზმს წარმოადგენს და მომხმარებლის იდენტობის დასადასტურებლად ავთენტიფიკაციის ერთზე მეტ მეთოდს იყენებს.
აღსანიშნავია, რომ მონაწილეებმა მიიღეს პრაქტიკული რეკომენდაციები ოპერაციული სისტემების დროული განახლებისა და ინტერნეტში მუშაობისას გავრცელებული კიბერთაღლითური შემთხვევებისგან თავდაცვის გასაძლიერებლად.

Information meeting on the topic - Cyber ​​Hygiene
On May 19, an informational meeting was held at the University of Georgia for academic and administrative staff on the topic of cyber hygiene.
The meeting was led by Giorgi Pirveli, head of the undergraduate Engineering program at the University of Georgia. The main focus of the session was internet safety, identification of cyber threats, and the protection of users’ personal data.
During the discussion, particular attention was given to malicious USB devices, phishing, and social engineering methods in the context of device-based attacks. The speaker explained why social engineering remains one of the most effective tools for cybercriminals and how attackers attempt to obtain sensitive data by misleading individuals and carrying out internal information-based attacks.
In addition, the importance of two-factor authentication (2FA) was discussed for the invited administrative staff. It was presented as an additional security mechanism that uses more than one method of authentication to verify a user’s identity.
It is also noteworthy that participants received practical recommendations on timely operating system updates and strengthening protection against common cyber fraud incidents encountered while working online.