ისტორიის დეპარტამენტის სტუდენტმა ნინო გურასპაშვილმა მიიღო ისრაელის „სარას ფონდის“ დაფინანსება
2018 წლის 12 აპრილს საქართველოს უნივერსიტეტის ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ისტორიის დეპარტამენტს ესტუმრნენ ისრაელის  „სარას ფონდის“ დამფუძნებელი  ბატონ რეუვენ ბენ შემეში ,  “ისრაელის სახლის“ დამფუძნებელი  იციკ მოშე და “ისრაელის სახლის“  წარმომადგენლები.
ისტორიის დეპარტამენტის სამმა სტუდენტმა, რომლებიც  მუშაობენ საბაკალავრო ნაშრომებზე  და რომელთა  თემატიკა დაკავშირებულია მეორე მსოფლიო ომის დროს ებრაელთა მიმართ განხორციელებულ ჰოლოკოსტსა და გენოციდთან, წარმოადგენეს  თავიანთი საბაკალავრო თემების კონცეფციები: ნინოგურასპაშვილი, ნაცისტურიგერმანიისრასისტულიპოლიტიკა (ებრაელების მაგალითზე);ნინო ხუბულავა, ჰოლოკოსტი ელი ვიზელის ცხოვრებაში;  თამრიკო წურწუმია, ბრიტანეთის პოლიტიკა ებრაელთა  მიგრაციაზე პალესტინაში (1929-1948).
ნინო გურასპაშვილის  პრეზენტაციამ დაიმსახურა ყველაზე მაღალი შეფასება და მან მიიღო  ისრაელის  „სარას ფონდის“ სრული დაფინანსება, რათა გაემგზავროს იერუსალიმში და  იად-ვაშემის ჰოლოკოსტის მუზეუმში გაეცნოს მასალებს, რომლებსაც  გამოიყენებს თავის საბაკალავრო ნაშრომში.
პრეზენტაციები წარმოადგინეს,  ასევე,  ისტორიის დეპარტამენტისა და საერთაშორისო ურთიერთობების  პროგრამის სტუდენტებმა: ზურაბ გულიაშვილმა, ნინო ასლამაზიშვილმა, სანდრო ცუცქირიძემ  და დავით ალიაშვილმა,  რომლებიც გადიან კურსს: „ჰოლოკოსტი და გენოციდი ვიშეგრადის ჯგუფის ქვეყნებში“.
„სარას ფონდის“ დამფუძნებელმა  ბატონმა რეუვენ ბენ შემეშმა  ამ სასწავლო კურსის სტუდენტებისთვისაც დააწესა „სარას სახელობის“  ერთჯერადი სტიპენდია: საუკეთესო პრეზენტაციის  ავტორები სემესტრის ბოლოს მიიღებენ  ფულად ჯილდოს. ბატონმა რეუვენმა აღნიშნა, რომ ეს ტრადიცია - საუკეთესო სტუდენტების იერუსალიმში გაგზავნა და მათთვის სტიპენდიის დაწესება, გაგრძელდება კიდევ, სულ მცირე, მომდევნო ორი აკადემიური  წელი.
შეხვედრას ესწრებოდნენ: ისტორიის დეპარტამენტისა და საერთაშორისო ურთიერთობების  პროგრამის სტუდენტები  და ლექტორები, საქართველოს უნივერსიტეტის პრეზიდენტი  ქალბატონი გიული ალასანია.

Nino Guraspashvili (Student of History Department) Has Got Scholarship from ‘SARAH Foundation’ (Israel)
On April  12, 2018  Department of  History, School of Art and Humanities, the University of Georgia  hosted  the founder of  ‘SARAH  Foundation’ (Israel)  Reuven ben Shemesh, and representatives and the founder  of ‘Israeli House’ Itsik Moshe.
Three  Bachelor students of history department, presented  abstracts of their Bachelor Papers: Nino Guraspashvili  (Racial Policy of Nazi Germany (the Jews Question), Nino Khubulava (The Holocaust in Elie Wiesel Life), and  Tamriko Tsurtsumia (British Policy on Jews Immigration to Palestine (1929-1948). In May, 2018  the best presenter Nino Guraspashvili  will  visit  the  World Holocaust Remembrance Center - Yad Vashem Museum,  Jerusalem. All expenses  of  this trip will be covered by the ‘SARAH  Foundation’.
Students, who study  the course: The Holocaust and Genocide in the Visegrad  Group Countries - Zurab Guliasvili, Nino Aslamazishvili, Sandro Tsutskiridze, and Davit Aliashvili , also, presented different topics. Reuven Ben Shemesh  established scholarship for  the students of this course too: at the end of spring  semester, 2018 two best students  will get  one time  scholarships. Mr.  Ben Shemesh  declared that ‘SARAH  Foundation’ will continue policy of one time  scholarships,  and funding  the  visit of the best student to Jerusalem, at least,  next two academic years.
The president of the University of Georgia– Giuli Alasania,  students from the departments of history and international relations,  and  professors attended  the event.