საქართველოს უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის პროფესორმა, ანა ფირცხალაშვილმა, ბელგრადში გამართულ კონფერენციაში - “European Integration and Western Balkans Stability”, მიიღო მონაწილეობა.
ღონისძიების ფარგლებში, განხილული იყო ევროკავშირის როლი რეგიონის უსაფრთხოებისა და სტაბილურობის უზრუნველყოფაში, ასევე ენერგეტიკული, კლიმატური და სამართლებრივი საკითხები დასავლეთ ბალკანეთში. კონფერენცია მოიცავდა თემატურ პანელებსა და ინტერაქტიულ დისკუსიას, რომელმაც ხელი შეუწყო გამოცდილების გაზიარებას, ახალ ინიციატივებს და საერთაშორისო კავშირების გაძლიერებას.
კონფერენცია DAAD-ის მხარდაჭერით გაიმართა და მიზნად ისახავდა DAAD-ის იურისტ-ალუმნი ქსელის გაძლიერებასა და გაფართოვებას, რომლის აქტიური წევრიც არის ანა ფირცხალაშვილი.

Professor at the Law School of the University of Georgia, Anna Pirtskhalashvili, participated in the conference “European Integration and Western Balkans Stability,” held in Belgrade.
The conference focused on the role of the European Union in ensuring security and stability in the region, as well as on energy, climate, and legal challenges in the Western Balkans. The program featured thematic panels and interactive discussions that encouraged the exchange of experiences, the presentation of new initiatives, and the strengthening of international cooperation.
The event was organized with the support of the German Academic Exchange Service (DAAD) and aimed to strengthen and expand the DAAD lawyer-alumni network, of which Anna Pirtskhalashvili is an active member.