საქართველოს უნივერსიტეტში V-Dem Caucasus-ის რეგიონალური ცენტრის ოფიციალური გახსნის ღონისძიება გაიმართა
29 ივნისს, საქართველოს უნივერსიტეტში V-Dem Caucasus-ის რეგიონალური ცენტრის ოფიციალური გახსნის ღონისძიება გაიმართა.
ახალი ცენტრი, რომელიც საქართველოს უნივერსიტეტის ბაზაზე დაფუძნდა, მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე ავტორიტეტული კვლევითი ინსტიტუტის შვედეთის გოტენბურგის უნივერსიტეტთან არსებული Varieties of Democracy-ის ოფიციალურ წარმომადგენლობასა და მთავარ კვლევით ჰაბს წარმოადგენს სამხრეთ კავკასიაში.
V-Dem Caucasus-ის სამოქმედო არეალი საქართველოს, სომხეთსა და აზერბაიჯანს მოიცავს, ხოლო მისი მთავარი მიზანი V-Dem-ის გლობალურ მონაცემებსა და ადგილობრივ ემპირიულ კვლევებზე დაყრდნობით, რეგიონში მიმდინარე დემოკრატიული ტრანსფორმაციების, ინსტიტუციური ცვლილებებისა და საზოგადოებრივი პროცესების სიღრმისეული კვლევაა.
ღონისძიება მთავარი მოხსენებით V-Dem Institute-ის დირექტორმა, სტივენ უილსონმა გახსნა. მან აუდიტორიას წარუდგინა მოხსენება თემაზე - „დემოკრატიის მდგომარეობა და ტენდენციები დღევანდელ მსოფლიოში“. ოფიციალური ნაწილისა და პრეზენტაციის შემდეგ, ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა პანელური დისკუსიაც, სადაც მონაწილეებმა მსოფლიოსა და კავკასიის რეგიონში დემოკრატიის კუთხით არსებული მდგომარეობა განიხილეს.
"საქართველოს უნივერსიტეტში დაფუძნდა V-Dem - ის წარმომადგენლობა, რომელიც მთელი კავკასიის რეგიონის მასშტაბზე შეძლებს მუშაობას და კვლევითი ღონისძიებების ჩატარებას. ერთის მხრივ ხელს შეუწყობს რეგიონალურ კოლაბორაციას და მეორეს მხრივ შედეგების მსოფლიო მასშტაბით გავრცობას" - გვიზიარებს კონსტანტინე თოფურია
V-Dem Caucasus ცენტრი შექმნის ცოდნას, თუ როგორ მიმდინარეობს დემოკრატიული პროცესები, როგორც საქართველოში, ასევე კავკასიის რეგიონში, რა გამოწვევებს აწყდებიან მეზობელი სახელმწიფოები და რა სახის მიღწევებს აერთიანებს მათი თანამშრომლობა - საერთაშორისო არეალზე.

On June 29, an official opening ceremony of the V-Dem Caucasus Regional Center was held at the University of Georgia.
The new center, established on the basis of the University of Georgia, serves as the official representation and main research hub in the South Caucasus of the Varieties of Democracy (V-Dem) Institute, one of the world’s most authoritative research institutions affiliated with the University of Gothenburg in Sweden.
The operational scope of V-Dem Caucasus covers Georgia, Armenia, and Azerbaijan, and its main objective is to conduct in-depth research on democratic transformations, institutional changes, and social processes in the region, based on V-Dem’s global data and local empirical studies. The event was opened with a keynote speech by Stephen Wilson, Director of the V-Dem Institute.
He presented a talk on the topic: “The State and Trends of Democracy in Today’s World.” After the official part and presentation, a panel discussion was also held within the framework of the event, where participants discussed the state of democracy in the world and in the Caucasus region.
“As a result, a V-Dem representation has been established at the University of Georgia, which will be able to operate across the entire Caucasus region and conduct research activities. On the one hand, it will foster regional collaboration, and on the other hand, it will help disseminate the results globally,” says Konstantine Topuria.
The V-Dem Caucasus Center will generate knowledge about how democratic processes are unfolding both in Georgia and in the Caucasus region, what challenges neighboring countries face, and what achievements are shared through their cooperation on the international stage.