პოლონეთისა და ლიტვის ელჩების ვიზიტი საქართველოს უნივერსიტეტში
2017 წლის 13 ნოემბერს საქართველოს უნივერსიტეტს,  ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ისტორიის დეპარტამენტის მოწვევით, ესტუმრნენ: პოლონეთის რესპუბლიკის ელჩი საქართველოში, მისი აღმატებულება მარიუშ მაშკიევიჩი; ლიტვის  რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, მისი აღმატებულება გიედრიუს პუოჯუნასი; ბატონი იციკ მოშე, ისრაელის სახლის დამაარსებელი და ხელმძღვანელი და  დელეგაცია  ისრაელიდან - ქალაქ მერის მოადგილე, ბატონი იოსი ხამამი.
ისტორიის დეპარტამენტმა მოაწყო ღონისძიება „თავისუფლების  ნამდვილი შვილი“, რომელიც  მიეძღვნა  ტადეუშ კოშჩიუშკოს, 1746-1817  (პოლონეთის, ლიტვის, ბელორუსიისა და აშშ-ის ეროვნული გმირი, საფრანგეთის საპატიო მოქალაქე) გარდაცვალებიდან მე-200 წლისთავს და  პოლონეთის დამოუკიდებლობის დღეს. პოლონეთის სეიმმა 2017 წელი ტადეუშ კოშჩიუშკოს წლად გამოაცხადა.
ღონისძიებას დაესწრნენ საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტები და პროფესორ-მასწავლებლები, ასევე, თბილისის # 45-ე, 52-ე, 89-ე, 1-ლი ექსპერიმენტული  სკოლების, სკოლა „ალბიონის“ და UG სკოლის მოსწავლეები და ისტორიის მასწავლებლები.
ღონისძიების პირველი ნაწილი იყო ინტერაქტიული ვორკშოფი: ვინ არის კოშჩიუშკო?,   ხოლო მეორე  ე.წ.  „წეპირი ისტორია“,  რომლის დროს სტუდენტების შეკითხვებს უპასუხეს მისმა აღმატებულება ბატონმა ელჩებმა და ბატონმა იციკ  მოშემ.
შეხვედრის ბოლოს ისრაელის ქალაქ როშინ ლე-ციონის  მერის მოადგილემ ბატონმა იოსი ხამამმა ისტორიის დეპარტემენტის უფროსს ცირა ჩიკვაიძეს გადასცა ქალაქ როშინ ლე-ციონის მშვიდობის მედალი.

Ambassadors of Poland and Lithuania Visited UG
On November 13, 2017 Department of History, School of Arts and  Humanities, the University of Georgia hosted distinguished guests: the ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Poland to Georgia,  HE  Mariusz Maszkiewicz, the  ambassador extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Lithuania to Georgia  HE Giedrius Puodžiūnasand,   Itsik Moshe - the founder and chair of the Israeli House, and the delegation from Israel, deputy mayor of Rishon LeZion (the fourth-largest city in Israel) Yosi Khamam.
Department of History organized  a special event : ‘Pure Son of Liberty’ dedicated to the 200th anniversary of a national hero in PolandLithuaniaBelarus, and  the United States - Thaddeus Kosciuszko’s (1746-1817)  passing and   Polish Independence Day . The  UNESCO  declared 2017 as a Year of Kosciuszko.
Students and professors of  the University of Georgia, also,  high schools students, principals and history teachers  from  Tbilisi high schools #45,  52, 89, 1st Experimental, “Albioni”, and “UG school” participated in this event.
The first part was interactive workshop on: Who Was Kosciuszko? and the second one – “Oral History”, during which HEs and, Mr.Moshe answered UG, and High School Students’ questions.
Deputy Mayor of Israeli city handed city Rishon LeZion  peace medal to Tsira Chikvaidze( head, department of History).