საჯარო დისკუსია - ომი ირანში: გავლენა რეგიონალურ და გლობალურ უსაფრთხოებაზე
13 მარტს, საქართველოს უნივერსიტეტის, უსაფრთხოების, პოლიტიკის და ნაციონალიზმის კვლევის ცენტრმა (UGSPN) საჯარო დისკუსიას უმსაპინძლა თემაზე: "ომი ურანში: გავლენა რეგიონალურ და გლობალურ უსაფრთხოებაზე"
მოწვეულმა სპიკერებმა, ინტერაქციულ ფორმატში განიხილეს ახლო აღმოსავლეთის რეგიონზე არსებული გავლენებისა და საერთაშორისო უსაფრთოების გამოწვევები, ირან-ამერიკის დაპირისპირების ფონზე. თავის მხრივ ეს კონფლიქტი გავლენას ახდენს გალფის ქვეყნების მოწყვლადობაზე, რა თქმა უნდა, ნავთობის მოპოვებისა და რეალიზაციის ნაწილში.
შეხვედრაზე განხილული იყო პოლიტიკური რაკურსი, რომელიც პირდაპირ ბმაშია რელიგიურ ნარატივთან და ასახავს შესაძლო ესკალაციის მასშტაბს. საქართველოს უნივერსიტეტის UGSPN ცენტრის ხელმძღვანელობით, მოწვეული სპიკერები ინტერაქციულ ფორმატში პასუხობდნენ დარბაზის შეკითხვებს და განიხილავდნენ დღევანდელი ირანის გამოწვევებს, ხელთ არსებული, ფაქტობრივი საინფორმაციო ვაკუუმის პირობებში არსებული ინფორმაციის გათვალისწინებით.
" ეგრეთ წოდებული ისლამური რევოლუციის შემდეგ, ირანი ახლა კიდევ ერთხელ დგას ისტორიისთვის გარდამტეხ მიჯნაზე, რაც თავის მხრივ კომპლექსურ პროცესებთან არის დაკავშირებული. უნდა აღინიშნოს, რომ ეს ომი არ არის ერთი კონკრეტული მტრულად განწყობილი სახელმწიფოს დაპირისპირება მეორესთან, მასშტაბური თვალსაზრისით ეს ომი, პოლიტიკური ბალანსის, ძალთა გადანაწილების კიდევ ერთი, ნათელი მაგალითია, რისი შედეგის განსაზღვრაც ფაქტობრივად შეუძლებელია" აღნიშნა, საჯარო დისკუსიაზე მოწვეულმა სპიკერმა, ალექსანდრე ლაცაბიძემ, თავისუფალი უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი.

On March 13, the University of Georgia’s Research Center for Security, Policy, and Nationalism (UGSPN) hosted a public discussion on the topic: “War in Iran: Impact on Regional and Global Security.”
Invited speakers, in an interactive format, discussed the impact on the Middle East region and the challenges to international security against the backdrop of Iran–U.S. tensions. This conflict, in turn, affects the vulnerability of Gulf countries, particularly in terms of oil production and distribution.
The meeting also addressed the political dimension, which is directly linked to religious narratives and reflects the potential scale of escalation. Under the leadership of the UGSPN Center at the University of Georgia, invited speakers responded to audience questions in an interactive format and discussed the current challenges facing Iran, taking into account the existing information vacuum and the available factual data.
“Following the so-called Islamic Revolution, Iran once again stands at a historical turning point, which is associated with complex processes. It should be noted that this war is not merely a confrontation between two hostile states; on a larger scale, it represents another clear example of political balancing and redistribution of power, the outcome of which is virtually impossible to predict,” said Alexander Latsabidze, Associate Professor at the Free University, during the public discussion.