ტრენინგების მიზანი იყო ადამიანის უფლებათა სამართალში არსებული თანამედროვე გამოწვევებისა და ტენდენციების შესახებ გამოცდილებების გაზიარება. მასში მონაწილეობის შესაძლებლობა ჰქონდათ საქართველოში აკრედიტირებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების პროფესორებსა და მოწვეულ ლექტორებს.
ტრენინგები ჩატარდა შემდეგ თემებზე: გაერთიანების თავისუფლება; პერსონალური მონაცემების დაცვა; გენდერის ძირითადი საკითხები და თანასწორობის უფლება; გამოხატვის თავისუფლება. შეხვედრებს უძღვებოდნენ დარგის სპეციალისტები და ცნობილი უფლებადამცველები: გიორგი ბურჯანაძე, ლონდა თოლორაია, ეკა სხილაძე, სოფო ბენაშვილი.
„საინტერესო, პრაქტიკული და აქტუალური ტრენინგი, თემატიკიდან გამომდინარე ვორქშოპზე განხილული გენდერის საკითხების გადატანა შესაძლებელია ყოველდღიურ საქმიანობაში.“- აღნიშნა ერთ-ერთმა მონაწილემ.
ტრენინგები პროექტის "ადამიანის უფლებების სწავლების გაუმჯობესება საქართველოს უნივერსიტეტში“ ფარგლებში ჩატარდა, რომელსაც საქართველოს უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის ადამიანის უფლებების ცენტრი ახორციელებს USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით.

In June and July, the Human Rights Center of the University of Georgia’s Law School hosted a series of training sessions for academic staff. The aim of the trainings was to share experiences regarding modern challenges and trends in human rights law. Professors and invited lecturers from accredited higher educational institutions in Georgia had the opportunity to participate.
The trainings covered the following topics: freedom of assembly, protection of personal data, key gender issues and the right to equality, and freedom of expression. The sessions were led by field specialists and renowned human rights defenders, including Giorgi Burjanadze, Londa Toloraia, Eka Skhiladze, and Sopho Benashvili.
“An interesting, practical, and relevant training. Given the subject matter, the gender issues discussed in the workshop can be applied to everyday work,” noted one of the participants.
The trainings were held within the framework of the project “Improving Human Rights Education at the University of Georgia,” implemented by the Human Rights Center of the University of Georgia’s Law School with the support of the USAID Rule of Law Program.