საქართველოს უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა სამშვილდის არქეოლოგიური ექსპედიციის მეხუთე საანგარიშო კონფერენცია.
20 დეკემბერს, საქართველოს უნივერსიტეტის საკონფერენციო დარბაზში გაიმართა სამშვილდის არქეოლოგიური ექსპედიციის ყოველწლიური, მეხუთე საანგარიშო კონფერენცია, რომელიც გახსნა ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის დირექტორმა პროფ. თ. ღუდუშაურმა.
წარმოდგენილი იქნა 2017 წელს შესრულებული არქეოლოგიური, ანთროპოლოგიური, პალინოლოგიური, არქიტექტურული კვლევების ანგარიში და ახლად გამოვლენილი მასალები. გარდა ამისა, პროფესორმა ს. ცირამუამ წარადგინა სამშვილდის ნაქალაქარისა და მისი მიმდებარე ტერიტორიების განახლებული მობილური აპლიკაცია.
სადისკუსიო ნაწილში სიტყვით გამოვიდნენ ხელოვნების ისტორიკოსი, დოქტორი გიორგი გაგოშიძე /საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო/, არქეოლოგი იულონ გაგოშიძე / აქართველოს ეროვნული მუზეუმი/, თეთრიწყარო-მანგლისის ეპარქიის მიტროპოლიტი ანანია.
საანგარიშო წლის სამეცნიერო შედეგები საქართველოს უნივერსიტეტი არქეოლოგიის საერთაშორისო ცენტრის ჟურნალ - ,,არქეოლოგიის“ მეორე ნომერში გამოქვეყნდება.

On December 20th annual conference regarding the scientific results of Samshvilde Archaeological Expedition was presented at the University of Georgia. The director of the Art and Humanities of UG Prof. T. Ghudushauri opened the meeting.
The results of an Archaeological, Palinological, Architectural studies were presented as well, as the updated mobile app of Samshvilde surroundings.
Dr. George Gagoshidze /National Agency for Cultural Heritage Preservation of Georgia/, Archaeologist Iulon Gagoshidze /Georgian National Museum/ and Archbishop of Tetritskaro-Manglisi Eparchy - Anania participated in the discussion.
The results presented on the conference will be published in ,,Archaeology” vol.2 – the scientific journal of the International Archaeological Centre of UG.