საერთაშორისო სამართლებრივი თანამშრომლობის გერმანული ფონდის (IRZ) მხარდაჭერითა და ქართული, გერმანული და საერთაშორისო სისხლის სამართლის ინსტიტუტის ორგანიზებით მიმდინარე წლის 4-5 ნოემბერს საქართველოს უნივერსიტეტში გაიმართა პირველი საერთაშორისო კონფერენცია ეკონომიკური სისხლის სამართლის ევროპეიზაციის საკითხებზე.
მასში მონაწილეობა მიიღეს და მოხსენებები გააკეთეს პროფესორებმა გერმანიის წამყვანი უნივერსიტეტებიდან:
პროფ. ჰელმუტ ზაცგერი (მიუნხენი)
პროფ. პეტრა ვიტიგი (მიუნხენი)
პროფ. მარტინ ვასმერი (კიოლნი)
პროფ. იორგ აიზელე (ტიუბინგენი)
პროფ. ბერნდ ჰაინრიხი (ტიუბინგენი)
დოქტ. ანეკე პეცშე (ბერლინი)
ქართული მხრიდან მომხსენებლები იყვნენ როგორც პრაქტიკოსი იურისტები, ასევე პროფესორები. ინსტიტუტის პროექტს კიოლნის უნივერსიტეტის სისხლის სამართლისა და სისხლის სამართლის პროცესის ინსტიტუტთან თანამშრომლობით ხელმძღვანელობდა პროფ. ვასმერი.

On November 4-5, 2016, with support of International German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ) the first international economic conference about Europeanization of Economic Criminal Law was held at the University of Georgia, which was organized by the Institute of Georgian, German and International Criminal Law.
Conference was led by the professors from Universities of Germany:
Prof. Helmut Satsger (Munich)
Prof. Petra Wittig (Munich)
Prof. Martin Wasmer (Cologne)
Prof. Jorg Eisele (Tuebingen)
Prof. Bernd Heinrich (Tuebingen)
Dr. Anneke Petzsche (Berlin)
In cooperation with the Criminal Law and Criminal Procedure Law Institute of Koln the project was led by Prof. Wasmer. Georgian speakers were practicing lawyers, as well as professors. The conference was going on with interesting and intensive discussion in the background.