საქართველოს უნივერსიტეტის ჟურნალისტიკისა და სტრატეგიული კომუნიკაციების საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტები: თამარ ჭიალაშვილი, სალომე თურმანიძე და ინა ლიკლიკაძე საერთაშორისო პროექტში - “EUfactcheck Press Freedom Lab” - მონაწილეობდნენ, რომელიც გერმანიაში, Jade University of Applied Sciences-ში გაიმართა.
პროექტი, საქართველოს უნივერსიტეტის სოციალურ მეცნიერებათა სკოლისა და European Journalism Training Association-ის (EJTA) თანამშრომლობის ფარგლებში ჩატარდა. ის ეხებოდა პრესის თავისუფლების საკითხებს, ევროპაში ჰიბრიდული ომისა და ინტერნეტსივრცეში ბოტებისა და AI-გენერირებული პროპაგანდის მზარდი გავლენის კონტექსტში.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ფაქტების გადამოწმების, პასუხისმგებლიანი ჟურნალისტიკისა და სანდო ინფორმაციის მნიშვნელობას თანამედროვე საინფორმაციო გარემოში. პროექტის ფარგლებში სტუდენტები საერთაშორისო გუნდებში მუშაობდნენ ევროპელი ჟურნალისტი და სტრატეგიული კომუნიკაციის მენტორების ხელმძღვანელობით, ატარებდნენ ჟურნალისტურ კვლევას და ამზადებდნენ fact-check მასალებს ევროკავშირთან დაკავშირებულ თემებზე.
აღსანიშნავია, რომ სტუდენტების ნამუშევრები EUfactcheck-ის საერთაშორისო პლატფორმაზე გამოქვეყნდება, რომელიც ევროპაში წამყვანი ჟურნალისტიკის სკოლების მიერ აღიარებულ ფაქტების გადამოწმების სტანდარტებს ეფუძნება. მსგავსი საერთაშორისო პროექტები სტუდენტებს აძლევს შესაძლებლობას პრაქტიკულად იმუშაონ თანამედროვე მედიის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან მიმართულებაზე-ფაქტების გადამოწმებასა და დეზინფორმაციასთან ბრძოლაზე, განივითარონ კრიტიკული აზროვნება, კვლევითი და ჟურნალისტური უნარები, იმუშაონ საერთაშორისო გუნდებში და გაიმდიდრონ საკუთარი პროფესიული გამოცდილება საერთაშორისო პრაქტიკით.

Students of the Bachelor’s Program in Journalism and Strategic Communications at University of Georgia — Tamar Chialashvili, Salome Turmanidze, and Ina Liklikadze — participated in the international project “EUfactcheck Press Freedom Lab,” which was held at Jade University of Applied Sciences.
The project was conducted within the framework of cooperation between the School of Social Sciences of the University of Georgia and the European Journalism Training Association (EJTA). It focused on issues of press freedom in the context of hybrid warfare in Europe, as well as the growing influence of bots and AI-generated propaganda in the digital space.
Special attention was paid to the importance of fact-checking, responsible journalism, and reliable information in today’s media environment. As part of the project, students worked in international teams under the guidance of European journalists and strategic communication mentors, conducted journalistic research, and prepared fact-checking materials on topics related to the European Union.
Notably, the students’ work will be published on the international EUfactcheck platform, which is based on fact-checking standards recognized by leading schools of journalism across Europe. Such international projects give students the opportunity to gain practical experience in one of the most important areas of modern media — fact-checking and combating disinformation — while developing critical thinking, research, and journalistic skills, working in international teams, and enriching their professional experience through international practice.