2025 წლის ფუნდამენტური ფიზიკის დარგში გარღვევის პრემია
2025 წლის ფუნდამენტური ფიზიკის დარგში გარღვევის პრემია, რომელსაც მედია ხშირად „მეცნიერების ოსკარად“ მოიხსენიებს, ბირთვული კვლევების ევროპული ცენტრის (CERN) კოლაბორაციებს მიენიჭა, რომლებიც მონაწილეობდნენ სამყაროს სტრუქტურისა და წარმოშობის შესახებ ყველაზე მნიშვნელოვან აღმოჩენებში. პრესტიჟული პრემიის მფლობელთა შორისაა საქართველოს უნივერსიტეტის ფიზიკოსი და  „იდეალაბის“  ხელმძღვანელი, ნუგზარ მოსულიშვილი და საქართველოს უნივერსიტეტის მკვლევარი,  ფიზიკოსი ალექსი ღონღაძე, რომლებიც „ატლასის“  საერთაშორისო ექსპერიმენტის კოლაბორაციის წევრები არიან.
გარღვევის პრემია 3 მილიონი დოლარის ოდენობის ფონდით, სამეცნიერო სფეროში ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი აღიარებაა. 2025 წლის ჯილდოდან 1 მილიონი დოლარი გადაეცა „ატლას“ ექსპერიმენტს, რომლის მონაწილე მეცნიერთა ერთობლივი გადაწყვეტილებით, თანხა სრულად გადაირიცხა სტუდენტებისა და დოქტორანტებისთვის განკუთვნილ საქველმოქმედო ფონდში - ცერნში კვლევითი პროექტების განსახორციელებლად.
პრიზი გაიცა ჰიგსის ნაწილაკის აღმოჩენისა და მისი თვისებების დეტალური გაზომვებისთვის, ასევე ახალი ურთიერთქმედი ნაწილაკების აღმოჩენისა და მატერია-ანტიმატერიის ასიმეტრიის შესწავლისთვის, რაც სამყაროს სტრუქტურის გააზრებაში ისტორიულ წვლილად მიიჩნევა.

The 2025 Breakthrough Prize in Fundamental Physics
The 2025 Breakthrough Prize in Fundamental Physics, often referred to by the media as the "Oscar of Science," has been awarded to the European Organization for Nuclear Research (CERN) collaborations that have contributed to some of the most significant discoveries about the structure and origin of the universe. Among the laureates are physicist and head of “Idealab” at the University of Georgia, Nugzar Mosulishvili, and University of Georgia researcher and physicist Aleksi Ghonghadze, both members of the international ATLAS experiment collaboration.
With a total prize fund of $3 million, the Breakthrough Prize represents one of the highest honors in the scientific world. From the 2025 award, $1 million was granted to the ATLAS experiment, and by the joint decision of the participating scientists, the entire sum was donated to a charitable fund dedicated to supporting students and doctoral researchers conducting scientific projects at CERN.
The prize was awarded for the discovery of the Higgs boson and the precise measurement of its properties, as well as for the discovery of new interacting particles and the study of matter–antimatter asymmetry, which is considered a historic contribution to understanding the structure of the universe.