2024 წლის 19 აპრილს საქართველოს უნივერსიტეტის ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ისტორიის დეპარტამენტის სტუდენტებმა, რომლებიც გადიან კურსს „ჰოლოკოსტი და გენოციდი ვიშეგრადის ქვეყნებში“ აღნიშნეს ვარშავის გეტოს აყანყების (1943 წლის 19 აპრილი - 16 მაისი) დაწყების დღე. მათ უნივერსიტეტის სტუდენტებსა და პროფესორ-მასწავლებლებს დაურიგეს ყვითელი ნარცისები.
რატომ ნარცისები?
მარეკ ედელმენი (1919-2009), რომელიც აჯანყების ერთადერთი გადარჩენილი ლიდერი იყო, მეორე მსოფლიო მას ეს ნარცისები მიჰქონდა გეტოს აჯანყების მემორიალთან. 2013 წლიდან პოლონელი ებრაელების ისტორიის მუზეუმმა დაამკვირდა ტრადიცია, რომ 19 აპრილს პოლონეთში ადამიანები ყვითელი ნარცისებით მიაგებენ პატივს ვარშავის გეტოს აყანყებულთა ხსოვნას.

The Yellow Daffodils are a Symbol of the Warsaw Ghetto Uprising
On April 19, 2024, students of the course “The Holocaust and Genocide in the Visegrad Group Countries" (the Department of History, School of Arts and Humanities, the University of Georgia) organized a special event to mark the beginning of the Warsaw Ghetto Uprising (April 19–May 16, 1943). The yellow daffodils that appear at the university were distributed among university students and professors.
Why the yellow daffodils?
Marek Edelman (1919–2009), the last surviving leader of the Warsaw Ghetto Uprising, used to receive a bouquet of yellow daffodils from an anonymous person every year on April 19. He would lay them at the Monument to the Ghetto Heroes.
In 2013, the POLIN Museum of the History of Polish Jews established the tradition that on this day, April 19, in Poland, people wear yellow daffodils in memory of those who fought and died during the ghetto uprising.