საქართველოს უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის გუნდი ჰონგ კონგის საერთაშორისო სავაჭრო პალატის მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო კომერციულ კონკურსში იღებდა მონაწილეობას და საუკეთესო 8 გუნდში მოხვდა.
ჰონგ კონგის საერთაშორისო სავაჭრო პალატის საერთაშორისო კომერციული მედიაციის კონკურსი 2019 წლის 12-15 ოქტომბერს მიმდინარეობდა. ამ 4 დღის განმავლობაში, მსოფლიოს სხვადასხვა უნივერსიტეტების სამართლის სკოლის სტუდენტები, ICC-ის მედიაციის წესების შესაბამისად ეჯიბრებოდნენ ერთმანეთს კომერციულ მედიაციაში და ფასდებოდნენ ამ სფეროს საერთაშორისო სპეციალისტების მიერ.

UG Law School team participated at the ICC International Commercial Mediation Competition - Hong Kong and advanced to the best 8 teams of the competition
UG Law School team participated at the ICC International Commercial Mediation Competition - Hong Kong and advanced to the best 8 teams of the competition.
The ICC (International Chamber of Commerce) International Commercial Mediation Competition was held in Hong Kong from 12 – 15 October 2018. Competition is widely recognized as the world’s leading one for university students bringing various negotiators teams together. During four days law students from around the world had been judged and guided by professional mediators under the ICC mediation rules, competing for the top place in this prestigious competition.