საქართველოს უნივეერსიტეტი კონკურსს "სარკმელი 2026" პარტნიორი
30 მაისს,ზვიად გამსახურდიას სახელობის საპრეზიდენტო ცენტრში, მესამედ ჩატარდა მედიაფესტივალი “სარკმელი 2026”. მონაწილეებს რიგებს შორის იყვნენ ახალგაზრდები, მთელი ქვეყნის მასშტაბით - საჯარო სკოლის მოსწავლეები.კონკურსის ფარგლებში, მოეწყო ახალგაზრდა ჟურნალისტების მიერ მომზადებული ბეჭდური და ხელნაწერი გაზეთების, კედლის გაზეთების, ჟურნალების, კომიქსების, ვიდეოამბების, შემეცნებითი სოცმედიაპლატფორმების გამოფენა-პრეზენტაცია.
გამოვლინდნენ გამარჯვებულები შემდეგ ნომინაციებში:
• საუკეთესო ბეჭდური გაზეთი.
• საუკეთესო ბეჭდური ჟურნალი.
• საუკეთესო კედლის გაზეთი.
• საუკეთესო სასწავლო – შემეცნებითი ბლოგი.
• საუკეთესო სასწავლო – შემეცნებითი ფეისბუქგვერდი.
• საუკეთესო სასწავლო – შემეცნებითი ტიკ-ტოკ გვერდი.
• საუკეთესო სატელევიზიო სიუჟეტი.
• Al გენერირებული ფოტოების ვიდეოამბავი.
• საუკეთესო კომიქსი.
მსგავასად წინა წლებისა, წელსაც მედიაფესტივალის ერთ-ერთი პარტნიორი საქართველოს უნივერსიტეტი იყო, რომელმაც საკუთარი რჩეული გამოავლინა და დააჯილდოვა. მაია ღუბელაძემ, ( საქართველოს უნივერსიტეტის, ქ. ზუგდიდის რეგიონალური წარმომადგენელი) ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის ჩხორიის საჯარო სკოლის მოსწავლეები - ანასტასია მიქავა და სოფიო არდია დააჯილდოვა,  ნომინაციაში -  საუკეთესო კომიქსი. გამარჯვებულებებს, სიმბოლურ საჩუქრები გადაეცათ უნივერსიტეტისგან და ასევე, მათთვის სასურველ დროს - ინდივიდუალური ვიზიტი, სასურველი პროგრამების ხელმძღვანელებთან - საქართველოს უნივერსიტეტში.
აღსანიშნავია, რომ  საქართველოს უნივერსიტეტი, მუდმივად და აქტიურად უწევს მხარდაჭერას ასეთ პროექტებს, რომლის მიზანიც, ამ უკანასკნელის შემთხვევაში, ახალგაზრდებში სამოქალაქო, ახალგაზრდული და მოსწავლეთა ჟურნალისტიკის არსის გააზრება და ჟურნალისტური უნა-ჩვევების განვითარებაა.

University of Georgia is a partner of the "Window 2026" competition
On May 30, the 2026 “Sarkmeli” Media Festival was held for the third time at the Zviad Gamsakhurdia Presidential Center. The event brought together young participants from public schools across Georgia and showcased student-created newspapers, magazines, wall newspapers, comics, video stories, and educational social media platforms.
Winners were announced in several categories, including print media, educational blogs and social media pages, television reports, AI-generated photo stories, and comics.
As in previous years, the University of Georgia was a partner of the festival and selected its own special award recipients. Maya Ghubeladze, the University of Georgia’s Regional Representative in Zugdidi, awarded Anastasia Mikava and Sopio Mikava, students of Chkhoria Public School in Zugdidi Municipality, for the Best Comic nomination. The winners received symbolic gifts from the university and an opportunity to visit the University of Georgia and meet with the heads of their preferred academic programs.
The University of Georgia continues to actively support initiatives that promote civic engagement, student journalism, and the development of young people’s journalistic skills.