19-20 ივნისს, საქართველოს უნივერსიტეტმა, სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, უზბეკეთის იუსტიციის სამინისტროსა და ტაშკენტის სახელმწიფო იურიდიული უნივერსიტეტის დელეგაციას უმასპინძლა.
ვიზიტის მიზანი, საქართველოს უნივერსიტეტის მიერ, ბოლო პერიოდში, უნივერსიტეტების საერთაშორისო რეიტინგში მიღწეული შედეგებისთვის გაწეული რეფორმების და გამოცდილების გაზიარება იყო. აგრეთვე, სწავლების იმ თანამედროვე მეთოდების გაცნობა, რომელსაც სამართლის სკოლა აქტიურად ნერგავს.
შეხვედრის ფარგლებში, სტუმრები საქართველოს უნივერსიტეტის სამართლის სკოლაში არსებული ინსტიტუტების მუშაობის სპეციფიკასა და მათ მიერ ჩატარებული კვლევების მთავარ მიმართულებებს გაეცნენ. აგრეთვე, დაიგეგმა სამომავლო პროექტები, ერთობლივი საერთაშორისო სტუდენტური თუ სამეცნიერო აქტივობები.

Delegation of the Ministry of Justice of Uzbekistan and Tashkent State Law University - to the University of Georgia
On June 19-20, the University of Georgia hosted a delegation from the Ministry of Justice of Uzbekistan and the Tashkent State Law University as part of a working visit.
The purpose of the visit was to exchange experiences and learn about the reforms implemented by the University of Georgia, which have led to its improved international ranking among universities in recent times. Additionally, the delegation aimed to familiarize themselves with the modern teaching methods actively employed by the law school.
During the meeting, the guests had the opportunity to learn about the specific operations of the existing institutes at the Law School of the University of Georgia, as well as the primary research directions pursued by them. Furthermore, plans were made for future projects, collaborative international student activities, and scientific endeavors.