სამოქალაქო ინჟინერიის დეპარტამენტის კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მიღწევა: დეპარტამენტის ორი პროფესორი საქართველოს მეცნიერებს შორის საუკეთესო 1%-ში დასახელდა
სამოქალაქო ინჟინერიის დეპარტამენტი ამაყობს კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი აკადემიური მიღწევით, რომელიც ასახავს მისი გამორჩეული პროფესორების პროფესიულ სრულყოფილებას, თავდადებასა და საერთაშორისო სამეცნიერო გავლენას.
სიხარულითა და გულწრფელი სიამაყით ვულოცავთ საქართველოს უნივერსიტეტს და მთელ აკადემიურ საზოგადოებას პროფესორ რეზა ანსარის და პროფესორ საიდ საჰმანის მნიშვნელოვან წარმატებას. ისინი პრესტიჟული Georgian National H-index Ranking (NHR)-ის მიხედვით საქართველოს საუკეთესო 1000 მეცნიერს შორის საუკეთესო 1%-ში დასახელდნენ.
Georgian National H-index Ranking (NHR) 2026-ის უახლესი შედეგების მიხედვით, პროფესორმა რეზა ანსარიმ საქართველოს საუკეთესო 1000 მეცნიერს შორის მე-10 ადგილი დაიკავა, ხოლო პროფესორმა საიდ საჰმანიმ, მე-14 ადგილი. ეს მაღალი პოზიციები კიდევ ერთხელ ადასტურებს მათ უწყვეტ სამეცნიერო სრულყოფილებას, მნიშვნელოვან კვლევით მიღწევებსა და საერთაშორისო აკადემიურ გავლენას.
Georgian National H-index Ranking (NHR): https://ge.h-index.com/en/scholar1000
NHR წარმოადგენს საერთაშორისო მეცნიერთა გუნდის მიერ შექმნილ და მხარდაჭერილ პროექტს, რომელშიც მონაწილეობენ მეცნიერები ამერიკის შეერთებული შტატებიდან, გაერთიანებული სამეფოდან, უკრაინიდან, ნიდერლანდებიდან და თურქეთიდან. აღნიშნული უზრუნველყოფს შეფასების მეთოდოლოგიის სანდოობას, გამჭვირვალობასა და საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობას. National H-index Ranking-ის განსაკუთრებულობა მდგომარეობს იმაში, რომ იგი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების, სამეცნიერო-კვლევითი ორგანიზაციებისა და ინოვაციებზე ორიენტირებული საწარმოების სამეცნიერო საქმიანობას კომპლექსურად აფასებს.
ეს მნიშვნელოვანი მიღწევა არა მხოლოდ წარმოაჩენს პროფესორ რეზა ანსარისა და პროფესორ საიდ საჰმანის გამორჩეულ სამეცნიერო მიღწევებს, არამედ კიდევ უფრო აძლიერებს საქართველოს უნივერსიტეტის მზარდ რეპუტაციას, როგორც კვლევის, ინოვაციისა და უმაღლესი განათლების ერთ-ერთი წამყვანი ცენტრის. მათი წარმატება ნათლად ასახავს სამოქალაქო ინჟინერიის დეპარტამენტის ურყევ ერთგულებას სამეცნიერო ცოდნის განვითარების, მაღალი გავლენის მქონე კვლევების განხორციელებისა და საერთაშორისო აკადემიურ საზოგადოებაში მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანის მიმართ.
ამაყად ვულოცავთ პროფესორ რეზა ანსარის და პროფესორ საიდ საჰმანის ამ საპატიო აღიარებას და ვუსურვებთ მათ მომავალშიც წარმატებებს სამეცნიერო საქმიანობაში. მათი მიღწევები შთაგონების წყაროა ჩვენი სტუდენტებისთვის, მკვლევრებისა და აკადემიური პერსონალისთვის და კიდევ უფრო აძლიერებს საქართველოს უნივერსიტეტის მისიას, უზრუნველყოს აკადემიური სრულყოფილება და საერთაშორისო აღიარება.

The Civil Engineering Department is proud to celebrate another remarkable academic milestone that reflects the excellence, dedication, and international research impact of its distinguished faculty members.
We are delighted to extend our heartfelt congratulations to the University of Georgia and the entire academic community on the outstanding achievement of Prof. Reza Ansari and Prof. Saeid Sahmani, who have been recognized among the Top 1% of the Top 1,000 Georgian Scientists in the prestigious Georgian National H-index Ranking (NHR).
According to the latest results of the Georgian National H-index Ranking (NHR) 2026, Prof. Reza Ansari has achieved an exceptional 10th place among the top 1,000 Georgian scientists, while Prof. Saeid Sahmani has secured the outstanding 14th place. These prestigious rankings are a testament to their sustained scientific excellence, influential research contributions, and global academic impact.
Georgian National H-index Ranking (NHR): https://ge.h-index.com/en/scholar1000)
The NHR project is developed and maintained by an international team of scientists from the United States, the United Kingdom, Ukraine, the Netherlands, and Türkiye, ensuring the credibility, transparency, and global standards of its evaluation methodology. What distinguishes the National H-index Ranking is its comprehensive assessment of scientific performance across higher education institutions, research organizations, and innovation-oriented enterprises.
This remarkable accomplishment not only highlights the outstanding scholarly achievements of Prof. Reza Ansari and Prof. Saeid Sahmani, but also reinforces the University of Georgia's growing reputation as a leading center of excellence in research, innovation, and higher education. Their success reflects the Civil Engineering Department's unwavering commitment to advancing scientific knowledge, producing high-impact research, and contributing to the global academic community.
We proudly congratulate Prof. Reza Ansari and Prof. Saeid Sahmani on this distinguished recognition and wish them continued success in their future scientific endeavors. Their achievements serve as an inspiration to our students, researchers, and faculty members, further strengthening the University's mission of academic excellence and international recognition.