UG ტექნოლოგიური დიალოგი - ქალაქ ფოთში და ქალაქ ზუგდიდში
9 და 10 ივლისს, საქართველოს უნივერსიტეტის ორგანიზებით, ქალაქ ზუგდიდსა და ქალაქ ფოთში, შემეცნებითი შეხვედრა გაიმართა თემაზე  "AI, ახალი ტექნოლოგიები და მომავლის პროფესიები“.
შეხვედრა განკუთვნილი იყო უფროსკლასელებისთვის, აბიტურიენტებისთვის და ყველა იმ ახალგაზრდისთვის, ვისაც აინტერესებს, როგორ ცვლის ტექნოლოგია სამყაროს და რა უნარებია საჭირო წარმატებისთვის სწრაფად ცვალებად პროფესიულ გარემოში.
ღონისძიებას უძღვებოდა, საქართველოს უნივერსიტეტის რექტორის მრჩეველი ტექნოლოგიების მიმართულებით ნანა დიხამინჯია, რომელმაც  მონაწილეებს გააცნო ხელოვნური ინტელექტის განვითარების თანამედროვე ტენდენციები და ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ შეცვალა AI-მ ცოდნის მიღების, დამუშავებისა და გაზიარების კონცეფცია.
შეხვედრის ფარგლებში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმობა იმ შესაძლებლობებსაც, რომელსაც დღეს ტექნოლოგიური განათლება ქმნის და როგორ პასუხობს ამ გამოწვევებს საქართველოს უნივერსიტეტის ტექნოლოგიური და საინჟინრო პროგრამები.
აღსანიშნავია, რომ რეგიონალური შეხვედრების ფარგლებში, ქალბატონ ნანა დიხამინჯიასთან ერთად დამსწრე საზოგადოებას შეხვდა მიხეილ წიკლაური, Apple-ის ტექნოლოგიური ლიდი, რომელმაც აუდიტორიას გაუზიარა სილიკონის ველში მიღებულ გამოცდილება, ისაუბრა მსოფლიო ტექნოლოგიური ინდუსტრიის განვითარებაზე, ინოვაციების კულტურასა და იმ გზებზე, რომლებიც იდეებს გლობალურ შესაძლებლობებად აქცევს.
საქართველოს უნივერსიტეტი განსაკუთრებული მადლობას უხდის შეხვედრების ფარგლებში პარტნიორ ორგანიზაციებს - არსებული სივრცეებით სარგებლობისთვის, ქ. ზუგდიდში ამერიკულ კუთხეს, ხოლო ქალაქ ფოთში - ახალგაზრდულ ჰაბს. მნიშვნელოვანია, რომ მსგავსი პარტნიორობის დახმარებით უნივერსიტეტი აქტიურად სთავაზობს ადგილობრივ მოსახლეობას, სხვადასხვა თემატურ შეხვედრებსა და პრაქტიკულ ვორქშოფებს.

Educational meetings in Zugdidi and Poti on the topic - AI, New Technologies, and the Professions of the Future
On July 9–10, the University of Georgia hosted educational meetings in Zugdidi and Poti on the topic "AI, New Technologies, and the Professions of the Future."
The meetings were designed for high school students, prospective university applicants, and young people interested in understanding how technology is transforming the world and what skills are essential for success in an increasingly dynamic professional environment.
The sessions were led by Nana Dikhaminjia, Technology Advisor to the Rector of the University of Georgia, who introduced participants to the latest developments in artificial intelligence and discussed how AI has transformed the way knowledge is acquired, processed, and shared.
Special attention was also given to the opportunities created by technology education and to how the University of Georgia's technology and engineering programs are preparing students to meet the demands of the rapidly evolving digital landscape.
As part of the regional meetings, attendees also had the opportunity to meet Mikheil Tsiklauri, Technology Lead at Apple, who shared insights from his experience in Silicon Valley. He spoke about the evolution of the global technology industry, the culture of innovation, and the pathways that turn ideas into global opportunities.
The University of Georgia extends its sincere gratitude to its partner organizations for providing venues for these events—American Corner Zugdidi in Zugdidi and the Youth Hub Poti in Poti. Through such partnerships, the University continues to actively offer local communities educational events, thematic meetings, and practical workshops that promote knowledge sharing and innovation.