4 მაისს, საქართველოს უნივერსიტეტში, კარიერული განვითარების და დასაქმების სამსახურის ორგანიზებით, IT სფეროს განვითარებისა და სტუდენტების კარიერული წინსვლის ხელშეწყობის მიზნით ტექნოლოგიური დასაქმების ფორუმი - Tech Job Fair გაიმართა.
შეხვედრაზე სტუდენტებს ტექნოლოგიური სფეროს წარმომადგენელი კომპანიები შეხვდნენ: IT Craft, Syntax, EPAM Systems, ISSP, Tegeta Motors და Huawei, რომლებმაც დასაქმებისა და პროფესიული განვითარებისთვის, არსებული შეთავაზებები წარადგინეს. ფორუმმა ერთ სივრცეში გააერთიანა ტექნოლოგიური ინდუსტრიის წარმომადგენლები და მომავალი პროფესიონალები. მონაწილე კომპანიებმა სტუდენტებს გააცნეს საკუთარი საქმიანობა, მიმდინარე ვაკანსიები და სტაჟირების შესაძლებლობები, პარალელურად ახალგაზრდებს საშუალება ჰქონდათ, პირადად შეხვედროდნენ პოტენციურ დამსაქმებლებს და გაეგოთ ამ სფეროში არსებული შრომითი ბაზრის რეალური მოთხოვნები.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ სტუდენტებს ჰქონდეთ პირდაპირი წვდომა ინდუსტრიის წარმომადგენლებთან ეს მათ ეხმარება უკეთ გააცნობიერონ საკუთარი კარიერული გზა და შრომითი ბაზრის მოთხოვნები. ამავე დროს, კომპანიებისთვის ეს არის შესაძლებლობა, აღმოაჩინონ ახალი ტალანტები. ამიტომ მნიშვნელოვანია რომ სტუდენტები აქტიურად ესწრებოდნენ მსგავსს ფორუმებს და შეძლონ საკუთარი თავის წარდგენა." -განაცხადა კარიერული განვითარების და დასაქმების სამსახურის უფროსმა, ნიკა ინაურმა
ISSP-ის კომერციული დირექტორის, ზუკა ჭყონიას თქმით, კომპანია სტუდენტებს აქტიურად ეხმარება პრაქტიკული გამოცდილების შეძენაში: „ვმუშაობთ ინფორმაციული და კიბერუსაფრთხოების მიმართულებით. მუდმივად მზად ვართ, რომ სტუდენტებსა და კურსდამთავრებულებს შევთავაზოთ განვითარებისა და პრაქტიკული გამოცდილების შესაძლებლობები, რაც მათ პროფესიულ ზრდაში დაეხმარება."
ტექნოლოგიური დასაქმების ფორუმმა კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა განათლებისა და ინდუსტრიის დაახლოების მნიშვნელობა. პროცესი, რომელიც კონკურენტუნარიანია კადრების მომზადების საფუძველს ქმნის, საქართველოს უნივერსიტეტში კი - მსგავსი ფორმატის ღონისძიებები მომავალშიც გაგრძელდება, რათა სტუდენტებს კარიერული განვითარების მეტი შესაძლებლობა მიეცეთ.
"უნივერსიტეტი აქტიურად გვაძლევს შესაძლებლობას, ჩავერთოთ მსგავს ღონისძიებებში, დღეს რამდენიმე კომპანიას წარვუდგინე ჩემი CV, მათ შორის IT Craft-სა და Syntax-ს, რაც ჩემთვის მნიშვნელოვანი გამოცდილებაა და რაც მთავარია, ძალიან სწორი მიდგომაა, რომ დასაქმების ფორუმი სეგმენტურია და პირდაპირი კომუნიკაციის დამყარების საშუალებას გვაძლევს."-აღნიშნა საქართველოს უნივერსიტეტის სტრატეგიული კომუნიკაციების სტუდენტმა, ლანა ბალაშვილმა

On May 4, at the University of Georgia, a Tech Job Fair was organized by the Career Development and Employment Service to support the growth of the IT sector and promote students’ career advancement.
During the event, students met with representatives of technology companies including IT Craft, Syntax, EPAM Systems, ISSP, Tegeta Motors, and Huawei. These companies presented employment and professional development opportunities. The forum brought together representatives of the technology industry and future professionals in one space. Participating companies introduced their activities, current vacancies, and internship opportunities. At the same time, students had the chance to meet potential employers in person and learn about the real demands of the labor market in this field.
“It is important for us that students have direct access to industry representatives. This helps them better understand their career paths and labor market requirements. At the same time, it is an opportunity for companies to discover new talent. Therefore, it is important for students to actively attend such forums and be able to present themselves,” said the Head of the Career Development and Employment Service, Nika Inauri
According to Zuka Chkonia, Commercial Director of ISSP, the company actively supports students in gaining practical experience: “We work in the fields of information and cybersecurity. We are always ready to offer students and graduates opportunities for development and practical experience, which will help them in their professional growth.”
The Tech Job Fair once again highlighted the importance of strengthening the connection between education and industry—a process that lays the foundation for preparing competitive professionals. At the University of Georgia, similar events will continue in the future to provide students with more career development opportunities.
“The university actively gives us opportunities to participate in such events. Today, I presented my CV to several companies, including IT Craft and Syntax. This is a valuable experience for me, and most importantly, it is a very effective approach that the employment forum is sector-specific and allows us to establish direct communication,” said Lana Balashvili, a Strategic Communications student at the University of Georgia.