საქართველოს უნივერსიტეტის მოწვეულმა ლექტორმა და კლინიკა კონსილიუმ მედულას კლინიკური ონკოლოგიის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ლაშა ხმალაძემ, 1-2 ივნისს, ბრიუსელში, მონაწილეობა მიიღო ევროკავშირის კიბოს მისიისა და ინოვაციური ჯანდაცვის პრიორიტეტების ფარგლებში გამართულ ღონისძიებაში - „From Ideas to Impact: Emerging Health Technologies in Action”.
ლაშა ხმალაძემ საერთაშორისო აუდიტორიას და წამყვან ევროპელ ექსპერტებს გაუზიარა საქართველოს უნივერსიტეტისა და კონსილიუმ მედულას ერთობლივი კვლევითი ინიციატივა, რომელიც ფოკუსირებულია ონკოლოგიურ პაციენტებში ბიომარკერებზე დაფუძნებული მიდგომების გამოყენებით იმუნოთერაპიის ოპტიმიზაციაზე.

Visit of Lasha Khmaladze, lecturer at the University of Georgia, to Brussels
Lasha Khmaladze, invited lecturer at the University of Georgia and Head of the Clinical Oncology Department at Consilium Medulla Clinic, participated in the event “From Ideas to Impact: Emerging Health Technologies in Action”, held in Brussels on June 1–2 as part of the European Union’s Cancer Mission and innovative healthcare priorities.
During the event, Lasha Khmaladze presented to an international audience and leading European experts a joint research initiative of the University of Georgia and Consilium Medulla. The project focuses on optimizing immunotherapy in oncology patients through the application of biomarker-based approaches, aiming to improve treatment effectiveness and advance personalized cancer care.