ადამიანის სხეული - სტრუქტურა და ფუნქცია I-MD231110E
ადამიანის სხეული - სტრუქტურა და ფუნქცია III-MD232110E
სოფიო გაჩეჩილაძე არის ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტის (GAU) ფსიქიატრიის რეზიდენტურის პროგრამის სტუდენტი. კლინიკურ-პრაქტიკულ მომზადებას გადის გუგა სიხარულიძის მენტალური ჯანმრთელობის კვლევით ცენტრში (GSMRC). მისი პროფესიული საქმიანობა აერთიანებს სტაციონარულ კლინიკურ პრაქტიკას, სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობასა და მომავალი ექიმების მომზადებას თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად. აკადემიური გამოცდილება 2019 წლიდან დღემდე სოფიო აქტიურად არის ჩართული საგანმანათლებლო საქმიანობაში უმაღლეს სასწავლებლებში. ამჟამად ის, მოწვეული ლექტორის სტატუსით, თანამშრომლობს: • ქართულ-ამერიკულ უნივერსიტეტთან (GAU) • საქართველოს უნივერსიტეტთან (UG) სასწავლო პროცესში მუშაობს ინგლისურენოვან ჯგუფებთან და იყენებს სწავლების თანამედროვე მეთოდებს, მათ შორის: პრობლემაზე დაფუძნებულ (PBL) და შემთხვევაზე დაფუძნებულ (CBL) სწავლებას. განათლება და პროფესიული განვითარება • დიპლომირებული მედიკოსი – დავით ტვილდიანის სამედიცინო უნივერსიტეტი; • ექიმი-რეზიდენტი ფსიქიატრიაში – ქართულ-ამერიკული უნივერსიტეტი (GAU); • კლინიკური ბაზა – გუგა სიხარულიძის მენტალური ჯანმრთელობის კვლევითი ცენტრი (GSMRC); • საერთაშორისო აკადემიური მიღწევა – 2022 წელს წარმატებით ჩააბარა ამერიკის სალიცენზიო გამოცდის პირველი საფეხური (USMLE Step 1); • ფსიქოთერაპიული განათლება – 2025 წლიდან გადის ფსიქოთერაპიის კურსს თბილისის გეშტალტ ინსტიტუტში. სამეცნიერო საქმიანობა და პროფესიული ინტერესები • პუბლიკაციები – სამეცნიერო სტატიის ავტორი საერთაშორისო რეფერირებად ჟურნალში Infection: “Epidemiological profile of causative agents in nosocomial pneumonia: a four-year multicenter surveillance study from Georgia (2020–2023)” • პროფესიული ინტერესები – ფსიქიკური აშლილობების კლინიკური მართვა და დიაგნოსტიკა, ფსიქოთერაპიული მიდგომების (გეშტალტთერაპიის ელემენტების) ინტეგრირება, სტუდენტთა მენტორობა და კლინიკური კვლევის საფუძვლები. ენობრივი კომპეტენცია • ქართული – მშობლიური; • ინგლისური – პროფესიული ფლობა (C1 დონე). ეთიკა და აკადემიური ღირებულებები სოფიოს პროფესიული საქმიანობა ეფუძნება ეთიკური პრინციპების ზედმიწევნით დაცვას და პაციენტზე ორიენტირებული, უსაფრთხო კლინიკური გარემოს შექმნას. აკადემიურ საქმიანობაში მისთვის პრიორიტეტულია სტუდენტებში კრიტიკული აზროვნების განვითარება და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული სამედიცინო განათლების მხარდაჭერა.