ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი - ფილოლოგიის ფაკულტეტი - მაგისტრი - 09/14/1992 - 07/04/1997
მეცნიერებათა აკადემიის შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტი - უახლესი ქართული ლიტერატურის განყოფილება - დოქტორი - 12/16/2002 - 12/29/2005
იდენტიფიკაციის პრობლემა ოთარ ჭილაძის რომანებში - 2009
ბოლშევიზმი და ქართული ლიტერატურა (გასაბჭოებიდან მეორე მსოფლიო ომამდე. 1921-1941) - 2016
ბოლშევიზმი და ქართული ლიტერატურა (მეორე მსოფლიო ომიდან სკკპ მე-20 ყრილობამდე. 1941-1956) - 2019
ალექსანდრე ჩაჩიკოვი - ქართული მთარგმნელობითი სკოლის ერთი უცნობი სახელი - 2021
ლევან გოთუას საქმე საბჭოთა უშიშროების არქივში - 2021
„მოზელილ ტალახს შეყოლებული“ მოურჩენელი ტკივილები (ბექა ქურხულის „თვალდაკარგული ყივჩაღის ჩანაწერები ანუ დეშთი-ყიფჩაღი“) - 2021
კონსტანტინე გამსახურდია - 2021
ეგზისტენციალური კრიზისის პრობლემა 80-იანი წლების ქალთა პროზაში (ლეილა ბეროშვილის „მარიამი“) - 2022
ზოგიერთი მოსაზრება 2021 წლის ქართულ მოთხრობაზე - 2022
ინდივიდი უსიყვარულო საზოგადოების პირისპირ (ლეილა ბეროშვილის „ლილი“) - 2022
ონტოლოგიური პრობლემატიკა გურამ რჩეულიშვილის დოკუმენტურ პროზაში (დღიურები, ჩანაწერები 1956-1960) - 2022
ექსისტენციალისტური პრობლემატიკის საწყისები ქართულ ლიტერატურაში (გურამ რჩეულიშვილის მხატვრული პროზის გამოცდილება) - 2022
ორი საუკუნე (თანამედროვე ლიტერატურაზე) - 2022
საუკუნე ერთი მოთხრობის პრიზმაში (კოტე ჯანდიერის „გლობალიზაცია“) - 2023
ადამიანი „შავ-თეთრ“ საზოგადოებაში (ქეთი ნიჟარაძის „ავტოპორტრეტი“) - 2023
გრიგოლ ორბელიანი - 2023
ემიგრანტული გაზეთი „საქართველო“, როგორც ეროვნული იდენტობის პროპაგანდისტი მეორე მსოფლიო ომის დროს (სარედაქციო და ლიტერატურული პოლიტიკა) - 2023
ომი, სიყვარული და სიძულვილი აბუქაანიდან პარიზამდე (ნოდარ მაჭარაშვილის „კვაზიმოდოს ქალაქი“) - 2023
განახლებული „ცისკარი“ და სოცრეალისტური კრიტიკის დასასრული - 2023
80-იანი წლების ქართული მოთხრობა - მიკა ალექსიძე - 2024
Художественные Модели Империи в Романах Отара Чиладзе - 2024
„ადამიანში, როგორც წყალში უნდა შეხვიდე“ (ნანა ქელეხიძის პოეზია) - 2024
La prose géorgienne moderne (თანამედროვე ქართული პროზა) - 2025
ენა და კულტურა - VI - 11-12-2021
შედარებითი ლიტერატურის XXIII მსოფლიო კონგრესი. მსოფლიო ლიტერატურის გადააზრება. გლობალური და ლოკალური, ცენტრალური და მარგინალური - 22-07-2022
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ჰუმანიტარული მეცნიერებები ინფორმაციულ საზოგადოებაში - IV“ - 02-12-2022
სემიოტიკის მე-11 სამეცნიერო კონფერენცია. „სემიოტიკა და ციფრული სამყარო“ - 17-12-2022
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ქუთაისური საუბრები - XVIII. ქართველოლოგიის აქტუალური პრობლემები“ - 09-06-2023
მე-16 საერთაშორისო სიმპოზიუმი „ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები“, სოციალისტური რეალიზმის ეპოქა ლიტერატურასა და ხელოვნებაში - 27-09-2023
მე-6 საერთაშორისო კონფერენცია „თანამედროვე სამეცნიერო მეთოდი“ - 18-04-2024
მე-17 საერთაშორისო სიმპოზიუმი „ლიტერატურათმცოდნეობის თანამედროვე პრობლემები“, პატარა ქვეყნების ლიტერატურები და თანამედროვე გლობალური სამყაროს გამოწვევები - 25-09-2024
მე-9 საერთაშორისო კონფერენცია „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა, ტენდენციები და გამოწვევები“ - 10-10-2024
მე-3 საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „შავიზღვისპირეთი ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე - III“ - 18-10-2024
მე-4 საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „შავიზღვისპირეთი ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე - IV“ - 19-09-2025
მე-10 საერთაშორისო კონფერენცია „არქივთმცოდნეობა, წყაროთმცოდნეობა, ტენდენციები და გამოწვევები“ - 25-09-2025
საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „ემიგრაცია და ლიტერატურული დისკურსი“ - 29-09-2025
ბოლშევიზმი და ქართული ლიტერატურა გასაბჭოებიდან მეორე მსოფლიო ომამდე (1921-1941) - 2013-2016
ბოლშევიზმი და ქართული ლიტერატურა მეორე მსოფლიო ომიდან სკკპ მე-20 ყრილობამდე (1941-1956) - 2017-2019
პოსტბოლშევიზმი და ქართული ლიტერატურა (1956-1991 წწ.) - 2023-2026
ადა ნემსაძე - ფილოლოგიის დოქტორი, თსუ შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის უფროსი მეცნიერ-თანამშრომელი. 1997 წელს დაამთავრა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფილოლოგიის ფაკულტეტი ქართული ენისა და ლიტერატურის სპეციალობით. 2002-2005 წლებში სწავლობდა საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტის ასპირანტურაში უახლესი ქართული ლიტერატურის სპეციალობით. 2006 წელს დაიცვა დისერტაცია თემაზე „იდენტობის პრობლემა ოთარ ჭილაძის რომანებში“ (ხელმძღვანელი მანანა კვაჭანტირაძე). 2009 წლიდან მუშაობს ქართული ლიტერატურის ინსტიტუტში, კითხულობს ლექციებს ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა ფაკულტეტზე. არის სამეცნიერო სტატიებისა და 3 მონოგრაფიის ავტორი, სამეცნიერო საგრანტო პროექტების, ადგილობრივი და საერთაშორისო სამეცნიერო ფორუმების მონაწილე, კომპარატივისტული ლიტერატურის ქართული ასოციაციის წევრი.

Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature of the Academy of Sciences - Department of Modern Georgian Literature - Doctor - 12/16/2002 - 12/29/2005
Problem of Identity in the Novels by Otar Chiladze - 2009
Bolshevizm and Georgian Literature (from Sovietization to the World War II. 1921-1941) - 2016
Bolshevizm and Georgian Literature (from the World War II to the 20th Congress of the CPSU. 1941-1956) - 2019
Alexandre Chachikov – one unknown name in Georgian translation school - 2021
Criminal case of Levan Gotua in the Soviet Security Archive - 2021
The unhealed pains “mixed with mud” (Beka Kurkhuli’s „Notes of a Kipchak who Lost One Eye or Deshti-Kipchak“) - 2021
Konstantine Gamsakhurdia - 2021
Existential Crisis Problem in the Women’s Prose of the 80s (Leila Beroshvili’s „Mariam“) - 2022
Some Thoughts on a 2021 Georgian Short story - 2022
A Person Confronting a Loveless Society (Leila Beroshvili's "Lily") - 2022
Ontological problematics in the documentary prose of Guram Rcheulishvili (diaries, notes 1956-1960) - 2022
The Beginnings of Existentialist Problematics in Georgian Literature (the experience of Guram Rcheulishvili's artistic prose) - 2022
Two Centuries (about modern literature) - 2022
A Century through the Prism of One Story (Kote Jandieri’s "Globalization") - 2023
Individual in “Black and White” Society (Keti Nizharadze’s “Self- Portrait”) - 2023
Grigol Orbeliani - 2023
Emigrant Newspaper „Sakartvelo“ as the National Identity Propagandist during the World War II (editorial and literary policy) - 2023
War, Love and Hate from Abukaan to Paris (Nodar Macharashvili's "The City of Quasimodo") - 2023
Renewed "Tsiskari" and the End of Social Realist Criticism - 2023
Georgian Story of the 80s - Mika Aleksidze - 2024
Artistic Models of Empire in the Novels by Otar Chiladze - 2024
„You Should Immerse in a Human as in Water“ (Nana Kelekhidze’s poetry) - 2024
Modern Georgian prose - 2025
Language and Culture - VI - 11-12-2021
XIII Congress of the ICLA. Re-Imagining Literatures of the World: Global and Local, Mainstreams and Margins - 22-07-2022
IV International Scientific Conference "Humanities in the Information Society - IV" - 02-12-2022
11th Semiotics Scientific Conference. "Semiotics and Digital World" - 17-12-2022
International scientific conference „Kutaisi Discussions –XVIII Actual problems of Kartvelology“ - 09-06-2023
XVI International Symposium "Contemporary Issues of Literary Criticism". Socialist Realism in Literature and Art - 27-09-2023
6th International Scientific Conference „Modern Scientific Method“ - 18-04-2024
XVII International Symposium "Contemporary Issues of Literary Criticism". Literatures of Small Countries and Challenges of the Modern Global World - 25-09-2024
The 9th International Scientific Conference "Archival and Source Studies Trends and Challenges“ - 10-10-2024
III International scientific conference „Black Sea Region at the Crossroads of Civilizations - III" - 18-10-2024
IV International scientific conference „Black Sea Region at the Crossroads of Civilizations - IV" - 19-09-2025
The 10th International Scientific Conference "Archival and Source Studies Trends and Challenges“ - 25-09-2025
International Scientific Conference „Emigration and Literary Discourse“ - 29-09-2025
Bolshevism and Georgian Literature from Sovietisation to the World War II (1921-1941) - 2013-2016
Bolshevism and Georgian Literature since the beginning of the Second World War until the CPUS 20th conference (1941-1956) - 2017-2019
Post-bolshevism and Georgian Literature (1956-1991) - 2023-2026
Ada Nemsadze is a Georgian literary scholar, senior researcher in Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature of Iv. Javakhishvili Tbilisi State University. In 1997 she graduated Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Faculty of Philology, majoring in Georgian Language and Literature. In 2002-2005 she studied in Shota Rustaveli Institute of Georgian Literature of the Georgian Academy of Sciences, specializing in modern Georgian literature. In 2006 Ada Nemsadze defended dissertation on the topic “The problem of identity in the novels of Otar Chiladze”. The major field of Ada Nemsadze’s scientific interest includes modern Georgian literature, literary criticism, analysis of literary processes of Soviet and Post-Soviet period. Since 2009 she has been working at the Institute of Georgian Literature, lectures at the Faculty of Social and Political Sciences of Iv. Javakhishvili Tbilisi State University. Ada Nemsadze is the author of scientific articles and 3 monographs, a participant in scientific grant projects, local and international scientific forums. She is a member of the Georgian Comparative Literature Association (GCLA).