ორგანიზაციებში ტალანტების იდენტიფიკაციისა და რეკრუტინგის კვლევის სამუშაო ჯგუფი
მსოფლიოში გლობალიზაციის, თანამედროვე ტექნოლოგიების განვითარების, მზარდი კონკურენციული გარემოს ფონზე ორგანიზაციებისათვის აუცილებელი გახდა მაღალი პოტენციალის მქონე კადრის დაქირავება. თანამედროვე გამოკვლევების თანახმად, ორგანიზაციებში ტალანტების დაქირავება, მათი განვითარების ხელშეწყობა წარმატებული პროექტია ბევრ ასპექტთან მიმართებაში: იზრდება ორგანიზაციის ეფექტიანობა, მწარმოებლურობა, ორგანიზაცია არ საჭიროებს ლიდერის დაქირავებას საწარმოს გარედან და სწორი გადაწყვეტილების გამო არ ზარალობს. მართებული, სწორი გადაწყვეტილება კი იმაში მდგომარეობს, რომ ორგანიზაცია მაღალი პოტენციალის მქონე მუშაკების იდენტიფიცირებას ან დაქირავებას ახდენს საწყისს ეტაპზე, ზრუნავს მათ განვითარებაზე და ამზადებს მომავალი ლიდერობისათვის.
სტუდენტთა სამუშაო ჯგუფის შექმნის მიზანი:
საქართველოში არსებულ წამყვან ორგანიზაციებში ტალანტების იდენტიფიკაციის კვლევა.
სტუდენტთა სამუშაო ჯგუფში დაგეგმილი აქტივობები:
სტუდენტების მიერ განსახორციელებელი აქტივობები წარიმართება სამი მიმართულებით:
1. ინფორმაციის შეგროვება საქართველოში წამყვან ორგანიზაციებში ტალანტების დეფინიციის შესახებ; ორგანიზაციის მენეჯმენტი, HR პროფესიონალები როგორ განმარტავენ ტალანტს, მაღალი პოტენციალის მქონე მუშაკს;
2. იმ ინსტრუმენტების (ობიექტური გასაზომი საშუალებების) იდენტიფიკაცია, რომლებსაც ორგანიზაციების მენეჯმენტი ან HR პროფესიონალები იყენებენ ტალანტების აღმოსაჩენად;
3. ინფორმაციის მოძიება ტალანტებისათვის დამახასიათებელი იმ თავისებურებების, პიროვნული თვისებების და სხვა ჩამონათვალის შესახებ, რომლებსაც ორგანიზაციების მენეჯმენტი და HR პროფესიონალები მიიჩნევენ.
სტუდენტთა სამუშაო გეგმა:
• ინფორმაციის მოძიება (არსებული ლიტერატურის დამუშავება) და სამუშაო ჯგუფისთვის წარდგენა დაგეგმილ ვადებში;
• ორგანიზაციებში გამოსაყენებელი კითხვარების შექმნაში მონაწილეობის მიღება;
• საჭიროებიდან გამომდინარე ორგანიზაციებში ფოკუსური ჯგუფების ჩატარების ფორმატის მომზადება.
მოსალოდნელი შედეგები:
• ტალანტის განსაზღვრა საქართველოს ორგანიზაციებში ჩატარებული გამოკითხვების საფუძველზე;
• ტალანტისათვის დამახასიათებელი თავისებურებების დადგენა საქართველოს ორგანიზაციებში ჩატარებული გამოკითხვების საფუძველზე;

Research Working Group on Talent Identification and Recruiting in Organizations
In the context of globalization, the development of modern technologies, and an increasingly competitive environment, it has become essential for organizations to hire high-potential personnel. According to contemporary research, recruiting and supporting the development of talents within organizations is a successful strategy in many respects: it increases organizational efficiency and productivity, reduces the need to hire external leaders, and prevents losses caused by poor hiring decisions. The key to success lies in the organization's ability to identify and recruit high-potential employees early on, invest in their development, and prepare them for future leadership roles.
To study talent identification practices in leading organizations in Georgia.
The students’ activities will focus on three main directions:
Collecting information about the definition of talent in leading Georgian organizations; how organizational management and HR professionals define talent and high-potential employees.
Identifying tools (objective measurement methods) used by organizational management or HR professionals to identify talents.
Gathering information on the characteristics, personal traits, and other attributes considered important by management and HR professionals for talents.
Research and review existing literature and present findings to the working group within set deadlines.
Participate in creating questionnaires to be used in organizations.
Prepare the format and procedures for conducting focus groups in organizations, as needed.
Definition of talent based on surveys conducted in Georgian organizations.
Identification of characteristics that define talent in Georgian organizations based on survey results.