საერთო სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე, 2026 - 2027  სასწავლო წელზე, საქართველოს უნივერსიტეტში სწავლის უფლების მოპოვების მიზნით, მაგისტრანტობის კანდიდატი ვალდებულია:
• ჩააბაროს უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრული გამოცდა ინგლისურ ენაში; (ტესტის ნიმუში);
• გაიაროს გასაუბრება სპეციალობის მიხედვით.
• Გასაუბრების თემატიკა ზეპირი გამოცდისთვის
1. საერთო სამაგისტრო გამოცდების შედეგების საფუძველზე, საქართველოს უნივერსიტეტში სწავლის უფლების მოპოვების მიზნით, მაგისტრანტობის კანდიდატი ვალდებულია:
• ჩააბაროს უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრული გამოცდა ინგლისურ ენაში;
1. უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრულ გამოცდაზე მაგისტრანტობის კანდიდატთა რეგისტრაციის ვადა განისაზღვროს 2026 წლის 01 სექტემბრიდან 9 სექტემბრის ჩათვლით.
2. მაგისტრანტობის კანდიდატი ვალდებულია უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრულ გამოცდაზე გასვლის მიზნით რეგისტრაციისას მითითებულ ლინკზე ატვირთოს შემდეგი დოკუმენტები (ლინკი გააქტიურდება 1 სექტემბერს):
• ინგლისური ენის გამოცდის საფასურის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი (50 ლარი);
შენიშვნა: საქართველოს უნივერსიტეტის კურსდამთავრებულები ენის გამოცდიდან თავისუფლდებიან თუ დახურული აქვთ ინგლისურის B2/2 დონე მინიმუმ 5 წლის მანძილზე.
• საგამოცდო-საიდენტიფიკაციო ბარათის ასლი (jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp ფორმატში);
• პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp ფორმატში);
• ბაკალავრის დიპლომის ასლი; (თუ დიპლომი უნივერსიტეტის მიერ ჯერ არ არის გაცემული, უნდა იქნას წარმოდგენილი ხარისხის მინიჭების ცნობის ასლი) (jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp ფორმატში);
• სამხედრო აღრიცხვაზე ყოფნის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი (jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp ფორმატში) (ვაჟების შემთხვევაში)
• ფოტოსურათი (აკადემიური ფორმატის, 3x4 ზე, ბიომეტრიული, გადაღებული თეთრ ფონზე); (jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp ფორმატში)
1. უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრული გამოცდა ჩატარდეს 2026 წლის 10 სექტემბერს, 11:00 საათზე, მისამართზე: ქ.თბილისი, კოსტავას ქ. 77ა,  IV სასწავლო კორპუსში, ოთახი #-407.
2. უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრული გასაუბრება ჩატარდეს 2026 წლის 11, 14, 15 და 16 სექტემბერს  მისამართზე: ქ.თბილისი, კოსტავას ქ. 77ა,  IV სასწავლო კორპუსში.
• სოციალურ მეცნიერებათა სკოლა: ოთახი N 707; (IV კორპუსი);
• სამართლის სკოლა: ოთახი N427 (IV კორპუსი);
• ბიზნესის და ადმინისტრაციულ მეცნიერებათა სკოლა - N327 აუდიტორია
• მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების სკოლა: ოთახი N202 (IV კორპუსი);
• ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლა: ოთახი N606 (IV კორპუსი);
• საქართველოს ისტორიის სამაგისტრო პროგრამა - გასაუბრება N524-ე ოთახში (IV კორპუსი);
1. გამოყენებითი ფსიქოლოგიის ორ მიმართულებაზე - ბავშვთა და მოზარდთა ფსიქოლოგიის კონცენტრაციასა და კლინიკური ფსიქოლოგიის კონსტულაციაზე ჩარიცხვის წინაპირობაა ფსიქოლოგიის ბაკალავრის დიპლომი.
2. სამართლის (ქართულენოვანი) და საერთაშორისო ბიზნეს სამართლის სამაგისტრო პროგრამაზე მიღების წინაპირობა არის სამართლის ბაკალავრის ხარისხი.
3. შემდეგ პროგრამებზე: ა) სამართალი, ბ) საერთაშორისო ბიზნეს სამართალი, გარდა უცხო ენის გამოცდისა, ბარდება გამოცდა სპეციალობაში (ზეპირი). ამასთან, საერთაშორისო ბიზნეს სამართალის პროგრამაზე სპეციალობის გამოცდა ჩატარდება ინგლისურ ენაზე.
4. საერთაშორისო ბიზნეს სამართლის პროგრამაზე ინგლისური ენის სავალდებულო კომპეტენცია განისაზღვრება B2 დონით, რომლის დაკმაყოფილებაც შესაძლებელია, ალტერნატიულად: ა) შიდა გამოცდით, მინიმუმ 70%-იანი ბარიერის გადალახვის შემთხვევაში; ან ბ) საერთაშორისოდ აღიარებული ენის გამოცდების (IELTS, TOEFL ან Cambridge English Qualifications -ის) წარმატებით ჩაბარების დამადასტურებელი დოკუმენტის წარმოდგენით (ინგლისური ენის B2 დონის შესაბამისი ქულაა IELTS - 5.5-6.5; TOEFL iBT 72-94, Cambridge English Qualifications -160- 179); ან გ) საბაკალავრო საფეხურზე ინგლისურ ენაზე სწავლის დამადასტურებელი დოკუმენტის საფუძველზე.
1. საქართველოს ისტორიის სამაგისტრო პროგრამაზე  დაშვების წინაპირობა:
ა) შიდასაუნივერსიტეტო გამოცდა შედგება ინგლისური ენის ფლობის დონის დასადგენი (წერითი) და სპეციალობაში - საქართველოს ისტორია (ზეპირი) - გამოცდისაგან. გამოცდების სავარაუდო თემატიკა განთავსებულია ვებგვერდზე.
ბ) აპლიკანტი გათავისუფლდება ინგლისურ ენაში გამოცდისაგან, თუ წარმოადგენს საერთაშორისოდ აღიარებულ სერტიფიკატს ან დიპლომს/დანართს/ცნობას საბაკალავრო პროგრამის დასრულების შესახებ, რომლებიც დაადასტურებენ ინგლისური ენის ცოდნას B2-ის დონეზე.
გ) აპლიკანტი გათავისუფლდება  გამოცდისაგან საქართველოს ისტორიაში (ზეპირი), თუ ის არის საქართველოს უნივერსიტეტის ისტორიის საბაკალავრო პროგრამის კურსდამთავრებული, რომელსაც შესრულებული აქვს საბაკალავრო ნაშრომი.
დ) ყველა სხვა  აპლიკანტმა ზეპირი გამოცდის დროს უნდა წარმოადგინოს მისი კვლევითი კომპეტენციის დამადასტურებელი რაიმე ნაშრომი (საბაკალავრო ნაშრომი, გამოქვეყნებული სტატია და ა.შ.), რის ირგვლივაც წარიმართება გასაუბრების ნაწილი.
1. უნივერსიტეტის მიერ განსაზღვრულ გამოცდის შედეგებით უკმაყოფილების შემთხვევაში მაგისტრანტობის კანდიდატი უფლებამოსილია წარმოადგინოს საპრეტენზიო განაცხადი გამოცდის შედეგების უნივერსიტეტის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებიდან არა უგვიანეს 3 კალენდარული დღისა.
2. მაგისტრანტობის კანდიდატი, რომელმაც მოიპოვა საქართველოს უნივერსიტეტში სწავლის უფლება, ადმინისტრაციული რეგისტრაციის გასავლელად, უნივერსიტეტში ვიზიტის დროს 2026 წლის 17 სექტემბრიდან 22 სექტემბრის ჩათვლით  წარმოადგენს შემდეგ დოკუმენტებს:
• პირადობის ან პასპორტის დამადასტურებელი დოკუმენტის დედანი;
• ბაკალავრის დიპლომის დედანი ან ნოტარიულად დამოწმებული ასლი;
• სამხედრო აღრიცხვაზე ყოფნის დამადასტურებელი დოკუმენტის დედანი (ვაჟების შემთხვევაში);
• სწავლების საფასურის იმ ოდენობის გადახდის დამადასტურებელი დოკუმენტი, რომელიც აღემატება მოპოვებულ სახელმწიფო სასწავლო გრანტს (მინიმუმ 18 და მაქსიმუმ 30 კრედიტის გადახდის ქვითარი);
• და ხელს აწერს ელექტორონულ ხელშეკრულებას.
1. აკადემიური რეგისტრაციის ვადად განისაზღვროს 2026 წლის 17 – 22 სექტემბერი.
ფაკულტეტი მისაღები ადგილების რაოდენობა წლიური საფასური
არქეოლოგია 5 4000
საქართველოს ისტორია 10 4500
განათლების ადმინისტრირება (ინგლისურენოვანი) 5 5000
ინგლისური ფილოლოგია (ინგლისურენოვანი) 5 5000
სამართალი 25 5000
საერთაშორისო ბიზნეს სამართალი (ინგლისურენოვანი) 10 6000
გამოყენებითი ფსიქოლოგია 15 5000
ბიზნესის ადმინისტრირება 25 5000
ადამიანური კაპიტალის მართვა და ციფრული ტრანსფორმაცია (აღმასრულებელი ბიზნესის ადმინისტრირების მაგისტრი მენეჯმენტში) 5 6000

1. Based on the results of the Unified Master's Examinations, in order to obtain the right to study at the University of Georgia, a master's degree candidate is required to:
• Pass the English language exam specified by the university;
• Pass an interview in the specialty.
1. The registration period for master's degree candidates for university-defined exams is set from September 1 to September 9, 2026. Registration will be held Monday through Friday, from 18:00 to 21:00 at the following address: Tbilisi, Kostava St. 77, IV Academic Building.
2. 3. In order to take the exam specified by the university, the master's candidate is obliged to upload the following documents to the link specified during registration (the link will be activated on September 1):
• Receipt confirming payment of the English language exam fee (50 GEL);
Note: University of Georgia graduates are exempt from the language exam if they have maintained English level B2/2 for at least 5 years.
• Copy of the exam-identification card (in jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp format);
• Copy of the identity document (in jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp format);
• Copy of the bachelor's diploma; (if the diploma has not yet been issued by the university, a copy of the degree award certificate must be submitted) (in jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp format);
• Copy of military registration certificate (in jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp format) (in the case of boys)
• Photograph (academic format, 3x4, biometric, taken on a white background); (in jpg.jpeg.png.gif.bmp.heic.heif.webp format)
1. The exam specified by the university will be held on September 10, 2026, at 11:00, at the address: Tbilisi, Kostava St. 77a, IV Educational Building, Room #-407.
2. The interview specified by the university will be held on September 11, 14, 15 and 16, 2026 at the address: Tbilisi, Kostava St. 77a, IV Educational Building.
• School of Social Sciences: Room N 707; (IV Building);
• School of Law: Room N427 (IV Building);
• School of Business and Administrative Sciences - Auditorium N327
• School of Science and Technology: Room N202 (IV Building);
• School of Arts and Humanities: Room N606 (IV Building);
• Master's Program in Georgian History - Interview in Room N524 (Building IV);
1. Admission prerequisites for the Child and Adolescent Psychology and Clinical Psychology Counseling concentrations in applied psychology require a Bachelor's degree in Psychology.
2. A Bachelor of Laws degree (or an equivalent degree in Law) is a prerequisite for admission to the Master's program in Law (Georgian-language) and International Business Law.
3. For the following programs: A) Law, B) International Business Law, in addition to the foreign language exam, an exam in the specialty (oral) is also required. Furthermore, the specialty exam for the International Business Law program will be conducted in English.
4. For the International Business Law program, the mandatory English language requirement is set at the B2 level. This can be satisfied alternatively by:
a) passing the internal exam with a minimum score of 70%; or
b) submitting a certificate proving the successful completion of internationally recognized English language exams (IELTS, TOEFL, or Cambridge English Qualifications), where the equivalent scores for the B2 level are: IELTS 5.5-6.5, TOEFL iBT 72-94, and Cambridge English Qualifications 160-179; or
c) providing documentation confirming that you have completed your Bachelor studies in the English language.
10. Prerequisites for admission to the Master's Program in History of Georgia:
a) The internal university exam consists of an English language proficiency test (written) and an exam in the specialty - History of Georgia (oral). The approximate topics of the exams are posted on the website.
b) The applicant will be exempted from the English language exam if he/she presents an internationally recognized certificate or diploma/supplement/certificate of completion of the Bachelor's program, which confirms the knowledge of the English language at the B2 level.
c) The applicant will be exempted from the exam in History of Georgia (oral) if he/she is a graduate of the Bachelor's Program in History of the University of Georgia, who has completed a Bachelor's thesis.
d) All other applicants must present some work (bachelor's thesis, published article, etc.) proving their research competence during the oral exam, which will be the focus of the interview.
11. In case of dissatisfaction with the exam results determined by the university, the master's candidate is authorized to submit an appeal application within no later than 3 calendar days from the publication of the exam results on the university's official website.
12. A master's candidate who has obtained the right to study at the University of Georgia shall, in order to undergo administrative registration, present the following documents during a visit to the University from September 17 to September 22, 2026:
• Original ID or passport;
• Original or notarized copy of a bachelor's diploma;
• Original document confirming military registration (in the case of boys);
• Document confirming payment of tuition fees in the amount exceeding the state educational grant obtained (receipt for payment of at least 18 and at most 30 credits);