ღია კონკურსი - არქიტექტურული ასოციაციის არქიტექტურის სკოლის (AA) სტუმრის საზაფხულო სკოლა
არქიტექტურული ასოციაციის (AA, ლონდონი) და საქართველოს უნივერსიტეტის ორგანიზებით, 2026 წლის 26 აგვისტოდან 5 სექტემბრის ჩათვლით გაიმართება საერთაშორისო არქიტექტურული საზაფხულო სკოლა და კვლევითი პროგრამა სამშვილდეში.
"Archival Land(e)scapes: Material Fragments of Samshivlde" „დაარქივებული ლანდშაფტები: სამშვილდის მატერიალური ფრაგმენტები“
პროგრამა ფოკუსირდება სამშვილდის ნაქალაქარის არქიტექტურულ არტეფაქტებზე, ლანდშაფტსა და ისტორიულ ფენებზე. მონაწილეები იმუშავებენ ინტერდისციპლინურ ჯგუფებში შემდეგ მიმართულებებზე:
• Land Art
• Mapping
• Creative Writing
• Micro-scale Intervention
პროგრამა განკუთვნილია არქიტექტურის, ურბანული და ლანდშაფტური დიზაინის, არქეოლოგიის, ხელოვნების, ფოტოგრაფიის, ანთროპოლოგიის, ჰუმანიტარული მეცნიერებებისა და სხვა მომიჯნავე სფეროების სტუდენტებისა და ახალგაზრდა პროფესიონალებისთვის.
ადგილმდებარეობა: სამშვილდე
თარიღები: 26 აგვისტო – 5 სექტემბერი, 2026
მონაწილეთა რაოდენობა: 12 საერთაშორისო და ადგილობრივი მონაწილე
აპლიკაციის შევსების ბოლო ვადა: 14 ივნისი
აღსაბნიშნავია, რომ საქართველოს უნივერსიტეტისა და ადგილობრივი და საერთაშორისო სპონსორების მხარდაჭერით დაფინანსდება 5 მონაწილე, ასევე:
• 2 სტუდენტი - სრულად დაფინანსდება საქართველოს უნივერსიტეტიდან
• 1 მონაწილე - სრულ დაფინანსებას მიიღებს სპონსორების მხარდაჭერით
• 3 მონაწილე - მიიღებს 50%-იან დაფინანსებას სპონსორების მხარდაჭერით
მონაწილეები შეირჩევიან: CV,  პორტფოლიოსა და სამოტივაციო წერილის საფუძველზე.
განაცხადის გასაკეთებლად, გთხოვთ პირველ რიგში, გაიაროთ რეგისტრაცია.
რეგისტრაციის შემდგომ კი გამოგზავნეთ CV და პორტფოლიო მითითებულ ელ. ფოსტაზე: archivallandescapes@ug.edu.ge

Organized by the Architectural Association School of Architecture (AA, London) and University of Georgia, the International Architectural Summer School and Research Program will take place in Samshvilde from August 26 to September 5, 2026. “Archival Land(e)scapes: Material Fragments of Samshvilde”
The program focuses on the architectural artifacts, landscape, and historical layers of the ancient settlement of Samshvilde. Participants will work in interdisciplinary groups in the following areas:
The program is intended for students and young professionals in architecture, urban and landscape design, archaeology, art, photography, anthropology, humanities, and other related fields.
Notably, with the support of the University of Georgia and local and international sponsors, funding opportunities will be provided for 5 participants, including:
Participants will be selected based on their CV, portfolio, and motivation letter.
To apply, please first complete the registration Form
After registration, please send your CV and portfolio to the following email address: archivallandescapes@ug.edu.ge