წიგნის პრეზენტაცია - რუსული ოკუპაციის ისტორია საქართველოში
27 მარტს, 15:00 საათზე, საქართველოს უნივერსიტეტი უმასპინძლებს წიგნის პრეზენტაციას "რუსული ოკუპაციის ისტორია საქართველოში“ რომელიც გამოიცა, დოდო ჭუმბურიძის ავტორობით. ნაშრომში განხილულია რუსული ოკუპაციის ისტორია საქართველოში 1801 წლიდან დღემდე. წარმოდგენილია იმპერიული ძალაუფლების დამკვიდრების მექანიზმები, ოკუპაციის პოლიტიკური, სოციალური და კულტურული შედეგები, ასევე მისი გავლენა ქართველი ხალხის ეროვნულ იდენტობასა და საზოგადოებრივ ცხოვრებაზე.
წიგნის შინაარსზე იმუშვეს:
დოდო ჭუმბურიძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, თამაზ ბერაძის სახელობის ქართველოლოგიის ინსტიტუტი-ის მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი;
ხათუნა ქოქრაშვილი - ისტორიის დოქტორი, თამაზ ბერაძის სახელობის ქართველოლოგიის ინსტიტუტი-ის უფროსი მეცნიერი თანამშრომელი;
ვაჟა კიკნაძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, საქართველოს უნივერსიტეტი-ის ხელოვნებისა და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა სკოლის ასოცირებული პროფესორი;
ლელა სარალიძე - ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, რეგიონალიზმის კვლევის ინსტიტუტი-ის მთავარი მეცნიერი თანამშრომელი.
პრეზენტაციის ფარგლებში, დაგეგმილია საჯარო დისკუსია საქართველოში რუსული ოკუპაციის თემის ირგვლივ, ღონისძიების მოდერატორი, გია ჯაფარიძე,  რომელიც  მოწვეულ სტუმრებთან ერთად განიხილავს წარსულიდან - დღემდე არსებულ მდგომარეობასა და გამოწვევებს, ქვეყნის წინაშე.

On March 27 at 3:00p.m, the University of Georgia will host the presentation of the book “The History of Russian Occupation in Georgia,” authored by Dodo Chumburidze. The work examines the history of Russian occupation in Georgia from 1801 to the present day. It analyzes the mechanisms through which imperial power was established, the political, social, and cultural consequences of occupation, as well as its impact on the national identity of the Georgian people and on public life.
The book was prepared with contributions from:
*Dodo Chumburidze – Doctor of Historical Sciences, Chief Research Fellow at the "Tamaz Beradze Institute of Kartvelology";
* Khatuna Kokhrashvili – PhD in History, Senior Research Fellow at the "Tamaz Beradze Institute of Kartvelology";
* Vazha Kiknadze – Doctor of Historical Sciences, Associate Professor at the School of Arts and Humanities of the University of Georgia;
* Lela Saralidze – Doctor of Historical Sciences, Chief Research Fellow at the "Institute for Regionalism Studies".
Within the framework of the presentation, a public discussion will be held on the topic of Russian occupation in Georgia. The event will be moderated by Gia Japaridze, who, together with invited guests, will discuss the historical context, the current situation, and the challenges facing the country today.