სემინარი „ერთად ჯანმრთელობისთვის - მხარი დავუჭიროთ მეცნიერებას!“ ჯანმრთელობის მსოფლიო დღის აღსანიშნავად
2 April 2026
6 აპრილს, 16:00 საათზე, საქართველოს უნივერსიტეტის ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლა, გლობალური და ევროპული ჯანმრთელობის განათლებისა და კვლევების ინსტიტუტში, ჯანმრთელობის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილ სემინარს გამართავს. ღონისძიება გაიმართება მრგვალი მაგიდის ფორმატში და გააერთიანებს დარგის სპეციალისტებს, მკვლევრებსა და დაინტერესებულ საზოგადოებას ერთიანი ჯანმრთელობის მნიშვნელობის განსახილველად.
სემინარი ეხმიანება ჯანმრთელობის მსოფლიო დღის 2026 წლის გზავნილს - „ერთად ჯანმრთელობისთვის. მხარი დავუჭიროთ მეცნიერებას!“ - რომელიც საზოგადოებას მოუწოდებს, დაეყრდნოს მეცნიერებაზე დაფუძნებულ გადაწყვეტილებებს და გააძლიეროს მულტისექტორული თანამშრომლობა ადამიანების, ცხოველებისა და გარემოს ჯანმრთელობის დასაცავად.
ჯანმრთელობის მსოფლიო დღე ყოველწლიურად 7 აპრილს აღინიშნება და უკავშირდება ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსტიტუციის მიღებას 1948 წელს. 1950 წლიდან ეს თარიღი მსოფლიო ჯანდაცვის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან საინფორმაციო პლატფორმად იქცა, რომელიც ყოველწლიურად ყურადღებას ამახვილებს გლობალური ჯანმრთელობისთვის კრიტიკულ თემებზე.
წლევანდელი კამპანია განსაკუთრებულ აქცენტს აკეთებს One Health - ერთიანი ჯანმრთელობის მიდგომაზე, რომელიც ადამიანის, ცხოველთა და გარემოს ჯანმრთელობას ერთიან სისტემად განიხილავს. თანამედროვე გამოწვევები - პანდემიები, კლიმატის ცვლილება, გარემოს დაბინძურება - ცხადყოფს, რომ ჯანმრთელობის დაცვა მხოლოდ თანამშრომლობითა და მეცნიერებაზე დაფუძნებული პოლიტიკით არის შესაძლებელი.
2026 წლის კამპანიის ფარგლებში მსოფლიოს მასშტაბით გაიმართება ერთიანი ჯანმრთელობის საერთაშორისო სამიტი და ჯანმოს სათანამშრომლო ცენტრების პირველი გლობალური ფორუმი, რომელიც ასობით სამეცნიერო ინსტიტუციას გააერთიანებს.
უნივერსიტეტში 6 აპრილს დაგეგმილ ღონისძიებას გახსნის გლობალური და ევროპული ჯანმრთელობის განათლებისა და კვლევების ინსტიტუტის დირექტორი, ამირან გამყრელიძე.
მთავარ პრეზენტაციას წარადგენს ერთიანი ჯანმრთელობის ინსტიტუტის დირექტორი მამუკა კოტეტიშვილი, რის შემდეგაც გაიმართება დისკუსია მონაწილეების ჩართულობით.
სემინარი მიზნად ისახავს მეცნიერებაზე დაფუძნებული გადაწყვეტილებების მნიშვნელობის გაძლიერებას, საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მიმართ ნდობის აღდგენასა და პროფესიული დიალოგის ხელშეწყობას.

Seminar "Together for Health - Let's Support Science!" to celebrate World Health Day
On April 6 at 4:00p.m. the School of Health Sciences at the University of Georgia will host a seminar dedicated to World Health Day at the Institute for Global and European Health Education and Research. The event will be held in a roundtable format, bringing together field specialists, researchers, and interested members of the public to discuss the importance of One Health.
The seminar aligns with the 2026 World Health Day message — “Together for Health. Support Science!” — which calls on society to rely on science-based decision-making and to strengthen multisectoral collaboration to protect the health of humans, animals, and the environment.
World Health Day is celebrated annually on April 7 and is linked to the adoption of the Constitution of the World Health Organization in 1948. Since 1950, this date has become one of the most important global health awareness platforms, focusing each year on critical issues affecting global health.
This year’s campaign places special emphasis on the One Health approach, which views human, animal, and environmental health as an interconnected system. Modern challenges—such as pandemics, climate change, and environmental pollution—highlight that protecting health is only possible through collaboration and science-based policies.
As part of the 2026 campaign, a global One Health Summit and the first global forum of WHO collaborating centers will be held, bringing together hundreds of scientific institutions worldwide.
The event at the university on April 6 will be opened by Amiran Gamkrelidze, Director of the Institute for Global and European Health Education and Research.
The main presentation will be delivered by Mamuka Kotetishvili, Director of the One Health Institute, followed by a discussion involving participants.
The seminar aims to strengthen the importance of science-based decision-making, restore trust in public health, and promote professional dialogue.