საქართველოს უნივერსიტეტის საჯარო ადმინისტრირების დეპარტამენტმა მონაწილეობა მიიღო APEA-ს (Asia-Pacific Evaluation Association) მე-5 საერთაშორისო კონფერენციაში, რომელიც გაიმართა ტოკიოში, იაპონიაში. სწორედ, საქართველოს უნივერსიტეტია სამხრეთ კავკასიასა და აღმოსავლეთ ევროპაში პირველი უნივერსიტეტი, რომელიც რეგიონში შეფასების ინსტიტუციონალიზაციის და პროფესიონალიზაციის მხარდასაჭერად პირველ ნაბიჯებს გადადგამს.
UG-მ ხელი მოაწერა APEA Tokyo 2025 Declaration, რითაც შეუერთდა მანილას დეკლარაციის პრინციპებს - მხარი დაუჭიროს M&E სისტემების ინსტიტუციონალიზაციას, ეროვნული შეფასების შესაძლებლობების გაძლიერებას, ასევე აკადემიური პროგრამებისა და პროფესიული სტანდარტების განვითარებას, რაც ხელს უწყობს კარგი მმართველობის, დემოკრატიისა და მდგრადი განვითარების გაძლიერებას.
კონფერენციაზე, ნოდარ ხერხეულიძე და დეა ცარციძე, მონაწილეობდნენ მნიშვნელოვან პანელში "Beyond Algorithms: Reimagining Evaluation in the Age of AI", სხვა ექსპერტებთან ერთად, მსოფლიო ბანკიდან, აზიის განვითარების ბანკიდან და სხვა წამყვანი ინსტიტუტებიდან. დისკუსიის ფარგლებში, განიხილეს ქართული გამოცდილება სხვადასხვა პროგრამებისა თუ პოლიტიკის M&E ჩარჩოს დიზაინის მომზადების, კონცეპტუალური საფუძვლების და იმ გამოწვევების შესახებ, როცა მონიტორინგი ხშირად შეფასებად მიიჩნევა - რაც აფერხებს რეალური შეფასების კულტურის განვითარებას.
უნივერსიტეტი ასევე ჩაერთო სამუშაო ჯგუფში, რომელიც განიხილავს შეფასების პრაქტიკის პროფესიონალიზაციის გაძლიერებას და აკადემიის როლს შეფასების ინსტიტუციონალიზაციაში.
კონფერენციაში მონაწილეობა კიდევ უფრო აძლიერებს საქართველოს უნივერისტეტის პარტნიორობას საერთაშორისო შეფასების წამყვან ინსტიტუტებთან და ხაზს უსვამს ჩვენს ერთგულებას - შეფასების პროფესიის განვითარებისა და საქართველოში ინსტიტუციონალიზაციის მიმართ.

The Public Administration Department of the University of Georgia participated in the 5th International Conference of the Asia-Pacific Evaluation Association (APEA) held in Tokyo, Japan. UG became the first university in the South Caucasus and Eastern Europe to take steps toward supporting the institutionalization and professionalization of evaluation in the region.
UG signed the APEA Tokyo 2025 Declaration, joining the principles of the Manila Declaration to promote the institutionalization of M&E systems, strengthen national evaluation capacities, and advance academic programs and professional standards.
At the conference, Nodar Kherkheulidze and Dea Tsartsidze spoke on the panel “Beyond Algorithms: Reimagining Evaluation in the Age of AI,” alongside experts from the World Bank, the Asian Development Bank, and other major institutions, sharing Georgia’s experience in M&E framework development and related challenges.
UG also joined a working group focused on strengthening evaluation professionalization and the role of academia in institutionalizing evaluation.
Participation in the conference further strengthens UG’s partnerships with leading international evaluation bodies and highlights the university’s commitment to advancing evaluation practice and its institutionalization in Georgia.