ეკონომიკის საერთაშორისო ოლიმპიადა (International Economics Olympiad – IEO 2026)
2026 წლის 12–20 ივლისს, ჩინეთის ქალაქ შენჟენში, გაიმართა მე-9 ეკონომიკის საერთაშორისო ოლიმპიადა (International Economics Olympiad – IEO 2026), რომელიც ეკონომიკის, ფინანსებისა და ბიზნესის მიმართულებით მსოფლიოს ერთ-ერთი ყველაზე პრესტიჟული სასკოლო კონკურსია. წელს ოლიმპიადაში მონაწილეობა 60-მდე ქვეყნის წარმომადგენლებმა მიიღეს. მათ შორის იყო ქართველი მოსწავლეებისგან დაკომპლექტებული გუნდი, რომელთა ჩართულობაც საქართველოს უნივერსიტეტმა უზრუნველყო.
საქართველოს უნივერსიტეტის დაფინანსებითა და უნივერსიტეტის პროფესორების მენტორობით, საქართველოს ნაკრების შემადგენლობაში ოლიმპიადაზე ხუთმა მოსწავლემ იასპარეზა:
• მათე ჭაბუკიანი
• გიორგი პაპიძე
• ბარბარე დათეშიძე
• ვანო ელიზბარაშვილი
• ბარბარე მხეიძე
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ნაკრების წევრმა, ბარბარე მხეიძემ ვერცხლის მედალი მოიპოვა, რაც თავის მხრივ მნიშვნელოვანი საერთაშორისო წარმატებაა.

International Economics Olympiad (IEO 2026)
From July 12–20, 2026, the 9th International Economics Olympiad (IEO 2026) was held in Shenzhen, China. The IEO is one of the world's most prestigious high school competitions in the fields of economics, finance, and business. This year, the Olympiad brought together participants from nearly 60 countries.
Among the competing teams was the Georgian national delegation, whose participation was made possible by the University of Georgia.
With financial support from the University of Georgia and under the mentorship of its professors, the Georgian team consisted of five students:
• Mate Chabukiani
• Giorgi Papidze
• Barbare Dateshidze
• Vano Elizbarashvili
• Barbare Mkheidze
We are proud to highlight that Barbare Mkheidze was awarded a Silver Medal, marking a significant international achievement for both the student and Georgia.