Environmental Epidemiology გამოქვეყნდა საქართველოს უნივერსიტეტის ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის დოქტორანტის, სოფია სიხარულიძის და ამავე სკოლის ასოცირებული პროფესორის, თინათინ მანჯავიძის მორიგი სტატია
საერთაშორისო სამეცნიერო ჟურნალში - Environmental Epidemiology გამოქვეყნდა საქართველოს უნივერსიტეტის ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის დოქტორანტის, სოფია სიხარულიძის და ამავე სკოლის ასოცირებული პროფესორის, თინათინ მანჯავიძის მორიგი სტატია - Sociodemographic and Maternal Predictors of Elevated Blood Lead Levels During Pregnancy in Adjara, რომელიც ეხება ორსულობისას სისხლში ტყვიის მომატებულ კონცენტრაციასთან ასოცირებულ ფაქტორებს.
კვლევის ფარგლებში, გამოყენებული იყო 8000-ზე მეტი ორსულის მონაცემები დაბადების რეგისტრიდან და აჭარის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრის პროგრამის ბაზიდან ორსულობისას ტყვიის კონცენტრაციის შესახებ.
გაერთიანებულ მონაცემებზე დაყრდნობით დადგინდა, რომ ორსულთა 50%-ში სისხლში ტყვიის კონცენტრაცია აღემატებოდა 5 მკგ/დლ-ს, ხოლო 14%-ში - ≥10 მკგ/დლ-ს, რაც ტყვიის ზემოქმედების მნიშვნელოვანი ტვირთის არსებობაზე მიუთითებს.

Environmental Epidemiology has published another article by Sofia Sikharulidze, a doctoral student at the School of Health Sciences at the University of Georgia, and Tinatin Manjavidze, an associate professor at the same school
Another article by Sophia Sikharulidze, a doctoral student of the School of Health Sciences at the University of Georgia, and Tinatin Manjavidze, Associate Professor at the same school, Sociodemographic and maternal predictors of elevated blood lead levels during pregnancy in Adjara, Georgia has been published in the journal Environmental Epidemiology, which addresses the factors associated with elevated blood lead concentrations during pregnancy.
Within this study, data from more than 8,000 pregnant women were used from the birth registry and the database of the Adjara Public Health Center's program regarding lead concentrations during pregnancy. Based on the combined data, it was determined that in 50% of the pregnant women, the blood lead concentration exceeded 5 µg/dL, while in 14%, it was 10 µg/dL, which indicates the existence of a significant burden of lead exposure.