საქართველოს უნივერსიტეტის ჯანმრთელობის მეცნიერებების სკოლის ინიციატივითა და ორგანიზებით აღინიშნა საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ევროპული კვირეული EUPHW-2023.
კვირეულის ფარგლებში 22მაისს აღინიშნა ფსიქიკური ჯანმრთელობის დღე.
საქართველოს უნივერსიტეტის ასოცირებულმა პროფესორმა ნანა ზავრადაშვილმა ჩაატარა საინფორმაციო-საგანმანათლებლო შეხვედრა თემაზე "ფსიქიკური ჯანმრთელობა და მისი უახლესი პერსპექტივები". შეხვედრაში მონაწილეობდა „კლინიკური ონკოლოგიის ინსტიტუტის“ მედიცინის ფსიქოლოგი მარიამ ქუთათელაძე, რომელმაც ისაუბრა ონკოპაციენტთა ფსიქიკური ჯანმრთელობის და მათი მხარდაჭერის მნიშვნელობის შესახებ. შეხვედრის დამსწრეებს შშმ სტატუსის მქონე პირთა ფსიქიკური ჯანმრთელობის მნიშვნელობის და გამოწვევების შესახებ საკუთარი გამოცდილება გაუზიარა საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტმა ხატია ტატურაშვილმა. საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტებმა წარმოადგინეს ფსიქიკური ჯანმრთელობის შესახებ მათ მიერ მომზადებული მასალა.
25 მაისი მიეძღვნა ქრონიკული დაავადებების პრევენციასა და კონტროლს.
კლინიკა „კონსილიუმ მედულას“ კლინიკურმა დირექტორმა, ანა ბოლქვაძემ ჩაატარა საჯარო ლექცია თემაზე „ქრონიკულ დაავადებები და სკრინინგი, როგორც კონტროლის საუკეთესო ინსტრუმენტი“. მომხსენებელმა აუდიტორიას გააცნო ქრონიკული დაავადებების პრევენციის მნიშვნელობა, საქართველოში სკრინინგის პროგრამის მიმდინარეობა და მასში ჩართვის შესაძლებლობები. საქართველოს უნივერსიტეტის სტუდენტებმა წარმოადგინეს დღის თემაზე მათ მიერ მომზადებული მასალა და მონაწილეობა მიიღეს დისკუსიაში.

On the initiative and organization of the School of Health Sciences of the University of Georgia the European Public Health Week EUPHW-2023 was celebrated.
On May 22, Mental Health Day was celebrated within the week.
Nana Zavradashvili, associate professor at the University of Georgia, conducted an informative and educational meeting on the topic "Mental health and its latest perspectives". Mariam Kutateladze, medical psychologist of the Clinical Oncology Institute participated in the meeting, who spoke about the importance of mental health of cancer patients and their support. Khatia Taturashvili, a student at the University of Georgia, shared her experience about the importance and challenges of mental health of people with disabilities to the participants of the meeting. Students of the University of Georgia presented the material they prepared on mental health.
May 25 was dedicated to the topic of chronic disease prevention and control.
Ana Bolkvadze, clinical director of Consilium Medula clinic, held a public lecture on "Chronic diseases and screening as the best control tool". The speaker informed the audience about the importance of prevention of chronic diseases, the progress of the screening program in Georgia and the opportunities to get involved in it. Students of the University of Georgia presented the material prepared by them on the topic of the day and participated in the discussion.