სწავლა მოქმედებაში: სტუდენტური სიმულაციების ლაბორატორია
11-12 მაისს საქართველოს უნივერსიტეტში ჩატარდა საქართველოს უნივერსიტეტის სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის ჟურნალისტიკისა და მასკომუნიკაციების დეპარტამენტის და საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის ერთობლივი ღონისძიება: „სწავლა მოქმედებაში: სტუდენტური სიმულაციების ლაბორატორია“
ღონისძიებას ესწრებოდნენ და სტუდენტების მუშაობას აფასებდნენ საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის წარმომადგენელი, მაია მეცხვარიშვილი და PH International - საქართველოს დირექტორი, ბერდია ნაცვლიშვილი. სტუდენტებმა 2 დღის განმავლობაში სიმულაციური ქეისის ფარგლებში დეტალურად განიხილეს ეთიკური დილემა. იმსჯელეს ისეთ ეთიკურ სტანდარტებზე, როგორებიცაა მედიის მიერ ჯეროვანი სიზუსტის დაცვა, სახელმწიფო საიდუმლოების შემცველი ინფორმაციისა და მანიპულაციური კონტენტის გავრცელება, შესაძლო შედეგები.

Learning in Action: Student Simulation Laboratory
On May 11–12, the Department of Journalism and Mass Communications at the School of Social Sciences of the University of Georgia, in collaboration with the Charter of Journalistic Ethics of Georgia, successfully held the event “Learning in Action: Student Simulation Laboratory” at the University of Georgia. The students’ work was evaluated by Maia Metskhvarishvili, representative of the Charter of Journalistic Ethics of Georgia, and Berdia Natsvlishvili, Director of PH International - Georgia.
Over the course of two days, participants engaged in an in-depth simulation exercise focused on a complex ethical dilemma. They analyzed key journalistic standards, including accuracy and verification in media reporting, the dissemination of information involving state secrets, manipulative content, and the potential consequences of ethical violations. At the conclusion of the event, the winning team was awarded, and all participants received certificates of participation.